Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
gigi56

O problema la TV ARCTIC

Recommended Posts

Buna ziua , Am pe masa de lucru acest TV ARCTIC Model : NR. 21CBO ,si are urmatoarele componete principale: sursa TDA 16846P ;sunet AN 17827A;B-V TDA 8357j;,multifuctional TDA 9345PS/N3/3/1913 ;vedio cu tranzistori . Acest TV a fost sursa defecta am rezolvato OK ,si fuctioneaza foarte bine tot dar, apare o problema .Dupa o perioada de fuctionare,sau daca incerc sa programez un post pe ecran apare din partea stanga spre dreapta o dunga neagra vertical si lata de 5 cm TV-ul privit in fata ,si imagina devine deplasata de la stanga spre dreapta.Va rog frumos si daca bine voiti un pic de ajutor .Doresc de la dvs sa ma sfatuiti cum sa rezolv ca imaginea sa nu se mai deplaseze de la stanga spre dreapta si sa ramana stabila .Va multumesc .

desfa tv si refa lipiturile in zona trafului de linii si in zona baleajului vertical

acest chassis are o buba la pinul 39 al procesorului ,este un condesator smd c156 10nf,acesta face figuri ,a-r trebui schimbat,cu altul ,nu neaparat smd,sau posibil sa fie afectat si dumpul,rescrie-ti o memorie noua ,nu va recomand sa o folosi-ti tot pe cea din tv,ave-ti si softul aici http://dump.elektroda.pl/download11465.html

Sonorul este corect bun imaginea e OK culoarea la fel, numai cum am mentionat dunga verticala negra si deplaseaza imaginea de la stanga ecranului spre dreapta pina la dunga sunt aproape 15 cm aceasta portiune sete manjita,apoi cand vrea dispare dunga neagra dar deranjeaza foarte tare la programare posturilor nu despare dunga si nu ese din meniu trebue sa inchid TV-ul .

Domnilor din toate ideile primite pana acum nu sa rezolvat nimic,cum zice Catalin004 sa masor tensiunele dar nu am schema am cautat pe net nici una nu corepunde cu notatie de pe sasiul TV-ului care il am pe masa, sasiul are notatile la componente cum urmeaza :La sursa IC601;Q601;D609 ;D610;D612;D611 ,la final linii notatiea e T502 ; mai e si T503 ;B-V IC501; si a.m.d,iar pe dosul sasiului este un circuit smd IC201.Am gasit pe sasiu o emblema de hartie si scrie E4 21 pobabil e codul sasiului, va rog frumos o schema cu notatile mentionate. Imi cer scuze fata de dvs de deranj !Va multumesc.

ok...eu am fost si inca sunt la inceputul meseriei...eu ma ocup de automatica dar nu strica ceva in plus.....deci.....chopper////dupa el ai niste diode...acolo trebuie sa ai o tensiune numiat B+...aprox 110V.....apoi si celelalte.....nici eu nu am schema....ma bazez pe vechime....pe noi nu ne ntereseaza t601, 602...etc....ci seria...ce scrie pe procesor......completa etc