Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator vhf


Vizitator allecsxx

Postări Recomandate

Vizitator allecsxx

BUNA ZIUA,Navigand pe internet dupa un amplificator vhf am gasit o schema care pare simpla si logica, dar nu am invatat pe vremea mea engleza, ci rusa... si doresc sa imi traduca si mie cineva schema, si deasemeni daca este cineva "maistru" in radio o parere e binevenita

post-68653-139829719697_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Pentru bobine, "turns" = numar de spire, toate sunt facute cu sarma Cu-Em de 0.7mm (22SWG = 0.711mm) in aer cu diametru intern de 10mm. Socul RFC are 5 spire din aceeasi sarma printr-un tub de ferita (nu se spune de care).Nu e nimic prea complicat, desi eu as folosi sarma mult mai groasa la L5 (inspre 2mm asa) si chiar la L4.

Link spre comentariu
Vizitator allecsxx

aham, prin graba mare am citit replay-ul, acum nu am timp sa ma uit exact la detaliile tale, o sa revin astazi cu "am priceput" sau "nu am priceput". deocamdata merci frumos!

Link spre comentariu
Vizitator allecsxx

si toate ca toate... adevarul il zic pe bune, vreau sa maresesc puterea unei statii emisie-receptie ce lucreaza in banda vhf, asa ... daca fac acest amplificator cred k trimerele sunt pentru rezonanta intre statie -> amp-> antena... adica trebuie sa ii fac un fel de "calibrare" nu ?.... offf

Link spre comentariu
Vizitator allecsxx

Dupa multe incercari, am renuntat. T mrf344 l-am gasit pe nush unde, costa mult + adus... + celelalte piese cred ca as ajunge la aceleasi pret cu un amplificator cumparat din magazin. Acum va rog pt cei care sunteti amabili.... pt o statie cm160 si antena AVANTI, ( am si motorola dar reflectanta e cam "dezordonata") parca de 3db sau 3,4db " ??? " ce amplificator ar fi mai reusit sa cumpar?

Link spre comentariu
Vizitator allecsxx

e pentru taxi. adevarat, finalul e de 25 w dar se ridica in 57 de w in emisie. e putin fata de "100 w" care au alti taximetristi pe statie. ca sa imi faca si mie modificari ma costa cam 400 ron .. si cred k e foarte mult! si din moment ce eu cu 57 w ma bat cu cei cu 100 w n-am nici o sansa sa iau comenzi. nici nu ma afisez in calculatorul bazei.

Link spre comentariu

Nu stiu cati wati va permite legislatia sa folositi ca si taxi insa daca esti interesat de ceva cu care sa-i acoperi pe colegi, poti cauta un amplificator KL-145 H de 110W. Insa inainte trebuie sa te asiguri ca antena e foarte bine acordata altfel iti prajesti finalii instant.

Link spre comentariu

Undele radio functioneaza putin altfel, intre 57W si 100W nu e o diferenta sesizabila de catre corespondent; dealtfel si intre 25W si 57W e aceeasi situatie. Insa prin modificarea pe care ai facut-o, ai marit foarte mult sansele ca statia sa se defecteze, ai inceput sa poluezi spectrul radio cu emisii nedorite (inevitabile atunci cand utilizezi finalul de emisie in afara specificatiilor originale, arunca mizerii si in alte frecvente decat cea pe care vrei sa emiti) si ai sanse ca la un control sau la reclamatia unui alt utilizator de statie radio pe care l-ai deranjat (fie ca ti-e coleg taximetrist, agent de paza, muncitor pe santier, radioamator, Politie, Salvare, Pompieri, SMURD, servicii speciale de telecomunicatii, etc) sa iti fie confiscat echipamentul de emisie-receptie (in Germania iti da cateva gauri cu bormasina prin statie pe loc cand te prinde, pentru siguranta) si sa iti iei o amenda.Lasa statia asa cum e, eventual ia-ti o antena mai buna (cu cat e mai lunga cu atat e mai buna, restul sunt povesti) si concentreaza-te pe ce inseamna meseria de taximetrist. Daca te pasioneaza subiectul radio, studiaza intai, ia-ti autorizatia de radioamator, experimenteaza si vei intelege singur de ce unele lucruri aduc beneficii iar altele nu, si ce e important din punctul asta de vedere. Sunt sigur ca orice radioamator te va ajuta cu informatii iar comunitatea de aici iti poate oferi multe.

Link spre comentariu
Vizitator allecsxx

daca se strica cumpar alta, daca ma tine 6 luni cu modificari, isi scoate banii statia veche pentru una noua. cam asta e ideea dupa care se merge. dar tocmai asta e ideea mea, sa caut un amplificator care il pun dupa finalul statiei, ca sa evit orice interventie in statie

Link spre comentariu

Acuma si cu politia, salvarea, pompierii, sigur nu vor depune nici o plangere pentru simplul fapt ca in Romania aceste servicii lucreaza deja de ani buni in sistem Tetra, care nu mai este nici perturbabil si nici ascultabil.. Pe de alta parte, daca ar fi avut cineva curiozitatea sa faca o scanare a spectrului radio intr-un oras mare, s-ar fi crucit ce este in eter...

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări