Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Combina audio Universum VT-CD 4085

Recommended Posts

Cei doi ,,tranzistori,, 7805 si 7905 sunt de fapt doua stabilizatoare de 5V, unul pe ramura pozitiva, altul pe cea negativa.E posibil ca etajul final sa mai aiba si alti tranzistori defecti sau poate fi monitorizat de un procesor si de aceea trece in stand-by.

• Replies 16
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

cel mai bine si cel mai corect mai intai iei toata partea de amplificare la masurat si dupa aceea poti trage o concluzie 1-finali audio arsi ...2-prefinali arsi...3-tranzistor pilot ars s.a.m.d.eu te-am pus sa masori tensiunea scoasa de sursa deoarece am mai reparat o astfel de combina (dar la mine a fost cu totul alceva ....a trecut pe mana unuia :sparge: si tot asa pana am refacut toata combina de la A la Z ) si tensiunile din sursa nu erau potrivite si tot la frel se aprindea si dupa 2 minute se stingea de una singura pana am rezolvat-o si cu sursa...condensatori uscati :da