Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator 2x25w mosfet


Vizitator amanu1979

Postări Recomandate

Vizitator amanu1979

Am gasit o schema de amplificator mosfet pe

http://roelectronica.blogspot.ro/2011/0 ... toare.html

 

Posted Image

 

este o varianta de cablaj atasat acolo, mai exact:

Posted Image

 

 

As vrea sa pun acest montaj intr-o carcasa de Pioneer Sa-506.

De asemenea sunt interesat si de un corector de ton cu zgomot de fond minim.

Astept pareri in legatura cu cablajul realizat si de asemenea sunt curios daca a realizat cineva acest monjat practic.

 

 

Stima!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

E păcat de ampliful ăla să nu-l repari şi să bagi mizeria asta în el. Are lipsuri şi cu mosfeţi industriali nu iese ceva corect, mai ales că nu mai poţi folosi tonurile originale. Cu orice montaj de ton vei avea zgomot în plus faţă de schema originală.

Link spre comentariu

Ce a mai ramas din amplificatorul original?Daca vreti sa refolositi numai alimentarea si carcasa, cel mai simplu ar fi sa folositi TDA7293 sau 7294.Pentru preamplificator/corector merita sa va uitati peste cele publicate de D. Self (ultimul anul acesta în Elektor). Sunt printre cele mai silentioase ce se pot realiza în regim DIY.Schema propusa de Dv. este slabuta, nu are nici un fel de protectii si nu este stabila dpdv. termic decât cu finali laterali (2SJ162/2SK1058). De unde luati finalii (IRF532/9532)?

Link spre comentariu
Vizitator amanu1979

E păcat de ampliful ăla să nu-l repari şi să bagi mizeria asta în el. Are lipsuri şi cu mosfeţi industriali nu iese ceva corect, mai ales că nu mai poţi folosi tonurile originale. Cu orice montaj de ton vei avea zgomot în plus faţă de schema originală.

Din pacate am luat acest amplificator destul de daramat sa zic. Am si placa sa arata in felul acesta. Nu mai are finali plus ceva tranzistori(prefinali cred) si nici nu cred ca mai gasesc inlocuitori(nu am cautat).Mentionez ca nu m-am axact la acest kit. Din contra va cer,si astept sfaturi in continuare in legatura cu ce as putea pune in el. Spatiul din amplificator este destul de limitat pentru ceva mai deosebit,mai exact pentru cei ce nu stiu modelul,in adancime el are undeva la 25cm. Unde pui amplificarea, filtrajul, corectorul de ton, modul cuplare intarziata,radiator racire? Stima!
Link spre comentariu

Cîteva poze ar fi mai bune, să ne dăm seama de starea reală a amplifului. Importante sînt trafo, cond de filtraj, cablajul, comutatoarele şi puţometrii, restul, ca rez şi condensatori sînt pe toate drumurile, iar un radiator mai solid se impune acolo. Nu e musai să pui trz echivalenţi, pot fi şi mai puternici, vor merge mai lejer. Producătorul a pus ce avea disponibil.

Link spre comentariu
Vizitator amanu1979

Cîteva poze ar fi mai bune, să ne dăm seama de starea reală a amplifului. Importante sînt trafo, cond de filtraj, cablajul, comutatoarele şi puţometrii, restul, ca rez şi condensatori sînt pe toate drumurile, iar un radiator mai solid se impune acolo. Nu e musai să pui trz echivalenţi, pot fi şi mai puternici, vor merge mai lejer. Producătorul a pus ce avea disponibil.

Imediat atasez cateva imagini tocmai facute. P.S. Nu o sa am somn pana nu o sa il vad functionand.
Link spre comentariu

Mai ai pe placă etajul final, preul de doză, sursele de tensiune şi lipsesc comutatoarele, fără ce care nu poţi decît să faci ştrapuri sau să adaptezi altele, depinde cît de meşter eşti şi de hotărît. Radiatorul era oricum o tablă îndoită acolo, dar cel mai grav e că lipsesc puţometrii speciali de ton. Părerea mea e că a rămas cam puţin din amplif, aşa că poţi lua în calcul şi varianta de a refolosi doar carcasa şi trafo, plus ceva piese de pe placa de bază, mai ales trz dubli din diferenţiale 2SA798.

Link spre comentariu
Vizitator amanu1979

Imi cer scuze @zal am uitat sa precizez ca am absolut tot in materie de buton comutator putometru si asa mai departe. Am atasat si niste poze cu el in starea in care se afla. Mai tin sa mentionez ca sunt incepator in ale electronicii. (Nu ma consider nici macar putin avansat dor pentru ca am facut cateva montaje, sunt pregatit oricand sa invat lucruri noi).

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

P.s. Acel radiator l-am adaugat eu. Se potriveste la fix pe suportul original;sper sa ma foloaesc de el

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări