Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
zvasile

dioda PJ88 IV

Recommended Posts

Problema generala la Acer!Aceea dioda se defecteaza,atunci cand in loc de 19V laptopul se alimenteaza cu alt alimentator,care debiteaza o tensiune mai mare!Cu toate ca nu ar trebuii sa te ajut,dar o fac suntem colegi totusi.Ai atasat echivalentul acestei diode SX33Mai departe stii tu ce sa pui in loc....

Cred ca e vorba de o dioda pentru protectia alimentarii atunci cand schimbam polaritatea (alimentare Gresita) Functioneaza si fara ea,totusi puteti pune (SCHOTTKY-DIODE 12CWQ06FN D-PAK VIS ). Pe unele forumuri a fost avansata ideea potrivit careia aceasta dioda ar fi Zener insa nu are nicio logica tensiunea fiind stabilizata. Asteptam si alte pareri.

Cred ca e vorba de o dioda pentru protectia alimentarii atunci cand schimbam polaritatea (alimentare Gresita) Functioneaza si fara ea,totusi puteti pune (SCHOTTKY-DIODE 12CWQ06FN D-PAK VIS ). Pe unele forumuri a fost avansata ideea potrivit careia aceasta dioda ar fi Zener insa nu are nicio logica tensiunea fiind stabilizata. Asteptam si alte pareri.

Domnul @nostrom am si eu o intrebare si cu asta am terminat ce am de spus la acest subiect

: cate laptopuri ati reparat cu aceasta problema?Si referitor la functionarea fara ea data viitoare poate o sa caute colegul echivalente la integratele surselor de la procesor!

Succes in ceea ce faceti si daca nu aveti cunostiinte practice,despre acest subiect va rog sa nu mai postati.In electronica nu prea merge cu "cred" dintr-o simpla crezare multi distrug echipamente si lucruri care nu sunt ale lor .

P.s

Dupa razboi multi viteji se trezesc...Numai bine si bafta Zvasile la reparatie si apropo vb aia : las-o ma ca "merge" asa,si fara dioda!

Acum sa va ganditi daca nu era,dioda aia acolo pusa in ce stare era placa de baza?decideti daca merita pus-o ori nu o dioda acolo!

Toate au rostul lor ,ca si in viata!

D-le Popa ,nu repar laptopuri, va recomand pe dumneavoastra clientilor. Dioda in discutie PD4, PJ88 scris pe primul rand, are scris pe randul doi de obicei SX34.

Dioda PD5 inscriptionata Pj87 scris pe primul rand iar pe randul doi iv indeplineste functia pe care ati mentionat-o dumneavoastra fiind o dioda supresoare, echivalenta cu P4SMAJ20 . Evident fiecare componenta are rolul ei in montaj am mentionat ca functioneaza si fara ea (PD4) dar, mentionez;totusi puteti pune (SCHOTTKY-DIODE 12CWQ06FN D-PAK VIS ). Ambele diode avand rolul de protectie.