Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inlocuire instalatie electrica


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Nu-i vorba musai de comoditate, ca doar trag trasee noi, gauri, tuburi etc.. Ma rog, nu eu, mesterii care vor veni.. :)

Daca chemi "mesterii" atunci ei vor lucra asa cum considera ei ca este bine. Daca le impui un mod de lucru vor refuza sa-ti dea garantie pe lucrare. Sfaturile noastre nu au in aceasta situatie decat un rol orientativ. Esti la mana mesterilor. :ras: Daca sunt adevarati meseriasi o sa fie bine, daca sunt faiantari care trag si fire atunci ai grija. E casa ta si in ea traiesc cei care-ti sunt dragi. Nu-i lasa pe mana carpacilor.
Link spre comentariu

Ai facut o treaba buna cu wago desi multi electricieni evita sa-i foloseasca. :da De unde i-ai cumparat si la ce pret? M-ar interesa si pe mine sa fac un upgrade in doze.

Nu imi pare rau ca m-am decis pentru clemele WAGO 222, sunt foarte multumit de ele. Cand a trebuit sa fac ulterior ceva modificari la instalatia electrica terminata, foarte simplu puteam sa mai adaug sau sa scot fire, respectiv sa mut o priza de pe un circuit pe alt circuit. Alti electricieni mai tineri (dar cu experienta) cu care am mai vorbit, toti au spus ca am facut foarte bine ca am ales aceste cleme. Eu le stiam din Germania de la lucru, acolo cu asa ceva am lucrat. Daca ar fi indraznit careva acolo sa cositoreasca firele, a doua zi ar fi fost dat afara...Eu mi le-am comandat din Germania, am luat mai multe cutii pentru ca la instalatia electrica intra multe (am pus / pun multe prize in locuinta). Cutia cu 50 cleme pentru 2 fire a costat 8 €, cutia cu 50 cleme pentru 3 fire a costat 10 € si cutia cu 40 cleme pentru 5 fire a costat 23 €. Le-am comandat din Germania pentru ca si sigurantele mele Siemens tot din Germania trebuia sa le comand (in Romania nicio firma nu imi putea aduce sigurantele alese) si asa am mai avut reducere deoarece comanda era de valoare foarte mare.
Link spre comentariu

oriceon: Ce tip de prize si intrerupatoare o sa iti pui? Daca mergi pe varianta modulara (intr-o doza mai multe module), acolo ar fi cel mai indicat sa pui fir litat. Daca mergi pe varianta ne-modulara (fiecare priza / intrerupator in doza proprie), acolo ai putea folosi si fir masiv.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

In cele mai multe cazuri nu este necesar sa legi la pamantare folia ce ecraneaza cablul FTP. Ba mai mult este de evitat deoarece pot aparea bucle de masa ce pot duce la topirea, deteriorarea foliei de ecranare datorita curentilor mari ce ar trece prin ea, curenti la care ea nu ar face fata.

Daca trebuie totusi ecranat cablul se recomanda ca legatura la masa sa se faca doar la un capat legand firul ce vine in contact cu folia ecran la conectoru ecranat. Conectorul ecranat face contact cu patch panel-ul care este legat la pamantare. Daca ambele capete ale cablului fac contact cu pamantarea atunci se creeaza o bucla de masa. Pentru eliminarea acestei bucle de masa se intercaleaza intre un capat al firului de pamantare al cablului FTP si pamantarea echipamentului cu care face contact a unei rezistente de 100 de ohmi ce are rolul de a limita curentii ce vor circula prin ecranul cablului. Daca diferenta de potential intre cele doua puncte de pamantare este de 10V( ceea ce este foarte posibil) atunci curentii ce vor circula prin ecran pot depasi cativa amperi deoarece rezistenta electrica a foliei este mica (sub 1 ohm). Intercalarea rezistentei de 100ohmi face ca acest curent sa fie limitat la valori sub 100mA, valori cu care ecranul cablului se poate descurca.

Sfatul meu este sa nu legi ecranul la pamantare daca nu este neaparat necesar. Repet ce am spus si la inceputul mesjului :de cele mai multe ori, in aplicatiile casnice, acest lucru nu este necesar.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Si eu am lucrat atat cu FY (masiv) cat si cu MY (litat). Au spus-o diversi colegi: Cablul litat e mai scump (mai multe prelucrari), mai gros la aceeasi sectiune (firele litate au goluri intre ele), sunt mai problematice la imbinarile de la capete (au tendinta sa "scape" sub presiune, sau necesita montarea in tubulete sertizate, asa-zisii pini? Solutia cositoririi e scumpa pentru ca laborioasa, facuta "ca la carte" implica curatirea mecanica - razuirea oxidului - aplicarea unui decapant NEUTRU, rasucirea si abia apoi cositorirea. In practica, "meseriasul" nu are timp (si nici chef) sa razuiasca firele unul cate unul, si aplica un decapant ACID, care ataca oxidul si permite costorirea - mai buna sau mai putin buna! - insa va ataca in continuare cuprul la marginea cositoririi, sub izolatie, reducand sectiunea si chiar producand sectionarea in cazul unui cat de mic efort in acel cablu). Eu am executat cositorirea corecta si pot spune ca nu sunt probleme nici dupa 30 de ani, cat au cele mai vechi imbinari pe care le-am cositorit.Litatul e mai flexibil, insa adevaratele probleme le face aluminiul, care cu cat e mai vechi e mai fragil (de nenumarate ori a trebuit sa inadesc cablurile in doze, ca se rupsesera si erau prea scurte sa ajunga la intrerupator sau priza). Succes!

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Ar fi de preferat conductorul masiv.Cel litat poate avea defecte ascunse, greu sau imposibil de vazut, singurul avantaj fiind flexibilitatea mare.Pe de alta parte cablul litat, la aceeasi sectiune de cupru, va fi mai gros decat aceeasi sectiune de cupru masiv. Nu recomand totusi cablul litat decat pentru iluminat cel mult.La prize puneti conductor masiv, e mai sigur. Pentru evitarea problemelor, ar fi indicat sa lipiti conexiunile in doze, nu se practica din cauza izolatiei ce se topeste mai usor, dar cred ca ar fi mult mai sigur.

Uite de aia domnule in Romania anilor 2014 lumea continua sa faca instalatii electrice de nivelul anilor 1950 din alte tari europene. Din cauza unor "mesteri" bine ancorati in traditionalismUnde ai vazut domnule cablu litat cu defecte ascunse? Poate la cablul cumparat la colt de taraba. Cred ca am intins km intregi de cablu litat si nu am intilnit de-a lungul anilor nici macar o singura problema. Si l-am folosit si la instalatii cu consumatori mari si in instalatii 380V (mai nou 400V) Si nici un viciu ascuns. Un paragraf al normativului de inst. electrice spune ca in cazul tuburilor inglobate in tencuiala ,cablurile trebuie montate dupa uscarea tencuielii. Cu conductor masiv aceasta operatiune este foarte anevoioasa,daca nu imposibila, mai ales in cazul unor trasee cu 2-3 unghiuri la 90grade Sau necesita folosirea unor tuburi supradimensionate. Apoi conductorul masiv se pliaza anevoios in doza,fie ea de aparat sau legaturi, astfel ca toti 'mesterii' scurteaza foarte mult cablurile pentru a putea inchide capacul dozei. Imaginati-va cat de neplacuta este o interventie(reparatie,modificare) la o astfel de dozaCa sa nu mai vorbim de faptul ca ,atunci cand se foloseste conductor litat,suprafata de contact a conductorului cu contactul aparatului(prize, intrerupator,sig. automata) este mult mai mare decat in cazul conduct.masiv
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări