Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
cosmin_cosmin_1

Translatie domeniu de valori al unui potentiometru digital

Recommended Posts

ideea era urmatoareaam un indicator de presiune a uleiului, de dacia (modelul care se monteaza pe undeva prin bord, cu fratele indicator temperatura apa, intr-un plastic, destul de comun). la prima vedere, pe intrare accepta o rezistenta intre 0 (ac la maxim) si 100 (ac la minim) ohmi.voiam sa folosesc indicatorul pentru a masura o tensiune, de exemplu, si m-am gandit ca tensiunea sa o masor cu un microcontroller prin ADC, iar acesta va comanda un potentiometru digital ce se va contecta la indicatorul de presiune. Nu trebuie acuratete foarte mare, dar dispun de un potentiometru digital MCP41100, cu care am reusit sa comunic prin interfata SPI.probabil ca pana la urma voi ajunge tot la conectarea mai multor rezistente in serie/paralel, automat. conectarea lor se poate face prin CD4066? sau imi introduce zgomot? oricum, sistemul va contine si microcontroller, probabil atmel. Imi aleg sa spun 20 de diviziuni in care sa impart scala indicatorului si apoi incep sa calculez....imi puteti da si alte idei?cum pot folosi indicatoarele respective pentru a masura altceva?stie cineva mai exact care sunt limitele intre care da valori sonda de presiune ulei de dacie? sau sonda de temperatura lichid racire?atasez si poza cu indicatoarele despre care vorbesc

Eu cred ca in esenta "ceasurile" alea-s de fapt niste ampermetre. Incearca sa le desfaci din montajul original ( de pe masina ) si sa le dai diversi curenti, sa faci un tabel cu ce indica la fiecare curent care trece prin ele. Apoi cu PIC-ul poti sa le comanzi, una din metode este cu PWM.