Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest cristi7c

harman kardon pm645

Recommended Posts

Guest cristi7c

Salutare,

Astazi, incercand sa-i fac o mica revizie amplificatorului meu, am reusit sa rup un piciorus al unui tranzistor: un 2SB647A©. Ce inlocuitor mi-ati putea recomanda (avand in vedere ca tranzistorul are si un mic radiator montat pe el, iar zona unde era lipit pe placa parea destul de incinsa)?

Am gasit ceva, dar numai transportul este 110 lei (http://ro.farnell.com/nte-electronics/n ... dp/1384745) si oricum cred ca nu mi-l trimit..

Multumesc anticipat.

Guest cristi7c

Multumesc mult de ajutor. In acest caz, in care folosesc 2sa1013 va trebui sa schimb si complementarul cu 2SC2383 sau nu este obligatoriu? De asemenea, care sa fie cauza incalzirii excesive?

Guest cristi7c

multzam frumos, inca ceva... amplificatorul are un iz de condensatori chiar daca nu il forjez tare (si chiar il folosesc la sonor mic) Ar fi recomandat sa-i inlocuiesc condensatorii sursei? Sunt 2 de 8000MF/45V. Sa caut ceva mai de firma sau nu conteaza f mult?

Guest cristi7c

Ce înseamnă ''iz''? Miroase suspect?

Suspect nu, miroase a "aparat vechi", ce-i drept are aproape 30 de ani. Este mirosul de condensatori.

Hmmm... cum să defineşti acest miros? Dacă ar fi, atunci s-ar simţi doar dacă curge electrolitul din ei şiroaie.Dacă e doar o impresie proprie, atunci e greşită şi mirosul acela e de la cablajul copt, praful şi grăsimea plus fumul de ţigări din aer, depuse în el... etc.Verifică cond şi-i schimbi doar dacă au capacitatea scăzută, pierderi mari sau defecte fizice. Azi nu mai găseşti alţii aşa de buni.

Guest cristi7c

Intradevar, vizual se prezinta ok, nu's umflati si nu au scurgeri, inseamna ca este de la placa. Eram convins ca sunt condensatorii de vina. Ma voi abtine de la alte modificari in afara de tranzistorii cu pricina :)Multumesc mult de ajutor, eram tare trist dupa boacana. Am comandat tranzistorii, va tin la curent dupa ce ii inlocuiesc.

Guest cristi7c

Gata :) Mi-au sosit tranzistorii, am inlocuit 2SB647 cu 2SA1013 si pe 2SD667 cu 2SC2383, am marit radiatoarele cu placute de cupru si merge de rupe. Au fost doar 2, in zona sursei (nu au fost pe canale) Multumesc mult de ajutor!