Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

inseriarea led-urilor


Vizitator Stefy

Postări Recomandate

sal, m-am gandit sa-mi fac eu singur un neon auto pt. interior.in magazin sunt foarte scumpe si nici nu sunt exact ce-mi trebe.cel mai ieftin cred ca ies cumparand brichete dinacelea cu lanterna si sa le scot led-urile :tonqe: o bricheta e 10 mii iar un led in magazin e 20 :smt011 m-am gandit sa inseriez cate 4 led-uri dar nu stiu exact ce rezistenta sa le pun ca sa nu se arda. in masina sunt cam 14 V. Ma puteti ajuta?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

si http://www.tehnic.go.ro/LED.htm te poate lamuri, avand formula, doar ca tii cont ca pe led-uyl din bricheta, daca e albastru, Uled=3,5V si pui 3 LED-uri vei avea Uled=3x3,5=10,5V deci pe la 14,4V cat ai cu motorul turat si 20mA rin LED-urile inseriate R=195ohm..poti pune de 200-210 ohm...daca vrei neaparat cu 4 ai Uled=4x3,5=14V si la 20mA rezulta rezistenta R=20ohmi..pui un 22ohmi...

raman la parerea sa pui 3 LED-uri albastre inseriate, pentru a avea rezerva si in cazul cand masina e oprita..si atunci ai un 12,5V pe baterie... daca nu-ti ajung mai pui 2-3 grupuri de 3LED-uri cu rezistentele de 200ohmi aferente

Link spre comentariu
Vizitator Stefy

am facut rost de niste neoane auto, in total sunt 128 de led-uri.as vrea sa fac un montaj care sa le dea comanda sa se aprinda si sa se stinga lent. ("glow"). cei care au jucat NFS stiu despre ce e vorba :tonqe: Ma poate ajuta cineva cu o schema pentru asa ceva??

Link spre comentariu

Foloseste un condensator montat in paralel cu ele. Cand vei intrerupe alimentarea, vor mai functiona putin si se vor stinge lent, odata cu descarcarea condensatorului. Daca vrei sa se si aprinda lent...inca nu am vre-o sugestieLater edit:Glow=A glow is a bright, fuzzy disk at the location of a light source

Link spre comentariu

si http://www.tehnic.go.ro/LED.htm te poate lamuri, avand formula, doar ca tii cont ca pe led-uyl din bricheta, daca e albastru, Uled=3,5V si pui 3 LED-uri vei avea Uled=3x3,5=10,5V deci pe la 14,4V cat ai cu motorul turat si 20mA rin LED-urile inseriate R=195ohm..poti pune de 200-210 ohm...daca vrei neaparat cu 4 ai Uled=4x3,5=14V si la 20mA rezulta rezistenta R=20ohmi..pui un 22ohmi...raman la parerea sa pui 3 LED-uri albastre inseriate, pentru a avea rezerva si in cazul cand masina e oprita..si atunci ai un 12,5V pe baterie... daca nu-ti ajung mai pui 2-3 grupuri de 3LED-uri cu rezistentele de 200ohmi aferente

niq_ro, te rog sa-mi spui ce tensiune de alimentare au ledurile functie de culorile lor (poate si de diametru?). de exemplu, eu am leduri verzi de 8mm parca, dar as dori sa stiu pt toate culorile.merci!
Link spre comentariu

LED-urile uzuale de 7mA au luminozitate buna, maximul e 20mA, iar caderea de tensiune e in functie de culoare...

daca tin minte bine:

- rosu: 1,9-2V

- verde: 3,2-3,3V

- galben: 2-2,2V

- portocaliu: 2,2V

- albastru 3,5V

poti gasi detalii despre LED-uri la http://www.zexstar.com/search.php#

 

poti masura si singur caderea de tensiune pe un LED, il inseriezi cu o rezistenta de 680 ohmi - 1k si alimentezi grupul serie la 12V (de ex, din sursa de calculator sau bateria masinii) si masori cat ai tensiunea pe LED :yawinkle:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări