Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
doru3160

Releu temporizare

Recommended Posts

Salutare.

Detine cineva schema unei dracii din astea?

http://www.emil.matei.ro/forum/met13.pdf

E compus din 2 placi cu multe punti de la una la alta,in asa fel incat e destul de greu de relevat la pozitie o schema corecta....de timp nu mai vorbesc.Nu vreau sugestii gen 555 sau alternative...situatia am rezolvat-o,dar m-a bagat in draci o porcarie din asta si vreau sa vad cum a fost gandita la vremea ei.

A mai fost o discutie prin 2010 ( viewtopic.php?f=16&t=54393 )dar nu mai exista atasamentele.

Nu ajuta...e fix ce trebuie :rade: .E varianta cu alimentare la 110V dar nu are importanta,diferentele sunt minore la cateva rezistente,in rest sunt identice.Vad ca e tot de pe "paul matei" unde am intrat si eu,dar pesemne ca nu suficient de adanc...Multumesc mult.

Nu ma ocup in mod curent de asa ceva,insa pot spune cu mana pe inima ca am mai multe cunostiinte in domeniu decat multi care lucreaza zilnic cu asa ceva si mi-au trecut pragul pt acele revizii curente...si aia n-au nici o scuza,ei ar trebui sa rezolve defectele in caz de nevoie,doar cu asa ceva isi castiga painea.Pana una alta,vezi ca ai ramas dator cu o explicatie( viewtopic.php?f=51&t=157215&start=15 ) :rade:

Nu coane,aici am multumit si o mai fac odata,chiar ma gandeam ca e aiurea sa nu se gaseasca o schema a unei asemenea trasnai fabricate in anii 80 si depasita de mult tehnic de orice alt dispozitiv cu acelasi scop...asa cum spuneam si dincolo,ne mananca undeva cand dam de o problema la care nu avem un raspuns,si fara schema,chiar nu gaseam nici unul,iar de relevat schema de pe cablaj,chiar ca nu merita efortul :rade:

din cate observ eu sint doua variante contructive ...cel putin la ceace detin eu in posesie....o varianta contructiva ca pe emil.matei dar e la 110v fabricata in 1987 si o alta varianta de 220v fabricata in 1980...amadoua baza de timp 20 sec