Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor PANZER MMA160 IGBT


lorik199

Postări Recomandate

@NIck

In pozele alea invertorul ala pare a fi luat apa. 

Seteaza totusi data si ora la Canonul 530 sa ai o referinta de timp in pozele ale.

Asa apar din 2006 facute pe la 4 dimineata!

 

Nefiind nici un @NIck pe aici inteleg ca e vorba de mine.

Aparatul nu a luat apa, de altfel i l-au primit inapoi....

Adica poti vedea data si ora pozei? eu nu o pot vedea! nu am setat data intentionat,ce am eu in "arhiva" sint organizate altfel, inclusiv data dar nu "data pe poze".

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

Filename - post-175768-0-05137300-1441088547.jpg
Make - Canon
Model - Canon PowerShot A530
Orientation - Top left
XResolution - 180
YResolution - 180
ResolutionUnit - Inch
DateTime - 2006:03:07 04:27:37
YCbCrPositioning - Centered
ExifOffset - 2258
ExposureTime - 1/60 seconds
FNumber - 2.60
ExifVersion - 0220
DateTimeOriginal - 2006:03:07 04:27:37
DateTimeDigitized - 2006:03:07 04:27:37
ComponentsConfiguration - YCbCr
CompressedBitsPerPixel - 3 (bits/pixel)
ShutterSpeedValue - 1/60 seconds
ApertureValue - F 2.59
ExposureBiasValue - 0.00
MaxApertureValue - F 2.59
MeteringMode - Multi-segment
Flash - Flash fired, auto mode
FocalLength - 5.80 mm
UserComment -
FlashPixVersion - 0100
ColorSpace - sRGB
ExifImageWidth - 800
ExifImageHeight - 600
InteroperabilityOffset - 6970
FocalPlaneXResolution - 11520.00
FocalPlaneYResolution - 11571.43
FocalPlaneResolutionUnit - Inch
SensingMethod - One-chip color area sensor
FileSource - Other
CustomRendered - Normal process
ExposureMode - Auto
White Balance - Auto
DigitalZoomRatio - 1.00 x
SceneCaptureType - Standard

Maker Note (Vendor): -

Thumbnail: -
Compression - 6 (JPG)
XResolution - 180
YResolution - 180
ResolutionUnit - Inch
JpegIFOffset - 7132
JpegIFByteCount - 5601

 

Normal ca se vede,inclusiv faptul ca a declansat blitz-ul la Canon A530.

Orice ar fi dar din foto aparatul ala nu arata a fi nou.

Daca asa l`a luat atunci inseamna ca l`au tepuit cei de unde l`a luat.

 

Grig

Link spre comentariu

Tot nu pot sa-mi dau seama cum obtii datele, am rugamintea sa-mi arati ca "la gradinita" pas cu pas........

 

L.E. "m-am prins", se salveaza poza in calculator, se da click dreapta, Properties, Details...., eu cautam in browser.

 

Despre aparat, nu-mi amintesc sa fi vazut urme de apa, doar l-am avut in fata, in sfirsit asta prea putin ma mai intereseaza.

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

@ Bolek

 

Da, un clampemetru DC am nevoie. Numai ca astea sunt mai rare nici un pieten de-al meu electrician nu are.

Am masurat tensiunea cu un multimetru digital. (UNI-T)

 

Ideea e ca vreau sa fac niste masuratori ca sa stiu care sunt limitele aparatului, daca afisaza curentul corespunzator...etc.

 

Sunt constient ca e un aparat low cost, dar cred ca pentru hobby e OK + ca trebuie avut grija sa nu intre ceva span sau zgura in el. (temperatura ridicata si spanul cred ca e moartea la aceste invertoare low cost)

 

Ma gandeam chiar sa dau cu un lac protector peste componete... dar e posibil sa afecteze convectia termica?

 

Legat de partea de amorsare, daca reusesc sa sudez cu el bine electrozi rutilici de 2.5 atunci ma declar multumit.

Ideea e ca e posibil sa aveti dreptate cu rugina, daca e curat foarte bine metalul atunci merge mult mai usor.

 

Eu am vazut altii oameni sudand cu aparate mai de calitate, pai ei nu se cramponeaza de rugina. Daca nu amorseaza din prima dau un pic cu clestele portelectrod (cu partea metalica) in piesa care trebuie sudata si apoi cand pun electrodul merge de numa. (probabil facand scurt cu clestele se formeaza un punct curat pe piesa numai bun pentru amorsarea arcului)

Link spre comentariu

Acum ceva timp (scurt timp) a trecut pe la mine si acest tip de "tanc" luat din Dede... (toate aceste chinezarii au nume germane sau pe aproape pentru a "atrage" etc), a functionat o zi si sa dus, sa insistat sa ma uit "un pic" la el vorbim....

 

post-199767-0-59024700-1441127122_thumb.jpg

post-199767-0-16382100-1441127134_thumb.jpg

Astea sint foto cu ceva observatii, din ele ala nu`i invertor care a lucrat doar o zi nici o data, pe linga ca`i plin de praf, are rugina pe carcasa, suruburi si urme de apa pe circuit.

Nu mai spun de chinga, aia este sifonata si albita de atita purtat.

Din acele foto ala nu`i nou si in nici un caz ala nu`i un invertor ce a lucrat doar o zi, dupa chinga ala a vazut mai mult teren decit al meu.

Despre acel ampermetru chiar nu merita sa`ti bati capul cu el, e orientativ doar .

Se poate suda pe strat de rugina dar nu`i recomandat mai ales daca esti incepator, te lupti cu aparatul necunoscut , cu electrozii si cu lipsa de tehnica.

Mai necunoscute de gen rugina si electrozi prosti iti mai lipsesc deoarece cinstit nici aparatele astea ieftine nu te ajuta.

Dupa ce inveti merg dar dureaza un pic.

 

Grig

Link spre comentariu
.............

Astea sint foto cu ceva observatii, din ele ala nu`i invertor care a lucrat doar o zi nici o data, pe linga ca`i plin de praf, are rugina pe carcasa, suruburi si urme de apa pe circuit.

Nu mai spun de chinga, aia este sifonata si albita de atita purtat.

Din acele foto ala nu`i nou si in nici un caz ala nu`i un invertor ce a lucrat doar o zi, dupa chinga ala a vazut mai mult teren decit al meu.

...................

Asa, si?!! il poti da in judecata pe cel ce a spus ca-l are de o zi, mama lui de mincinos, daca spui ca vezi cea ce vezi in poze..., in cea ce ma priveste o spun si-n alta limba daca vrei, postul #48:

"Despre aparat, nu-mi amintesc sa fi vazut urme de apa, doar l-am avut in fata, in sfirsit asta prea putin ma mai intereseaza."

 

 

"george81" In cea ce priveste rugina, rugina se numeste si "un pic de pojghita" si acea care are 5mm grosime numai ca aceasta musai trebuie curatata si atita timp cit nu executi suduri "nucleare" poti suda linistit si fiare ruginite, efectiv i-ti spune electrodul/sudura singura ca e musai sa cureti atunci cind trebuie, o balama pentru o poarta facuta pe strung si zacuta citeva luni sigur nu o sa trebuiasca curatata chiar si doua bucati de fier beton zacut in depozit cu lunile se pot suda asa ruginite cum sint, ia citeva fiare si antreneaza-te o sa vezi cum incet incet o sa reusesti, daca nu ai avut de a face cu sudura nici o data totusi poate ai pe cineva mai invatat si dispus sa te indrume la inceput.....

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

"0"? il opresti si ai curent 0, pina pe la 5A poate orice invertor respectabil, teoretic se poate si mai jos insa nu am testat/incercat niciodata mai jos dar totusi nu inteleg logica.

Ce intelegi prin curent nominal, vrei sa spui curent maxim?

 

L.E. Nu mai posta "intr-o mie" de locuri ca o sa superi pe cineva......

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

Scuze! Am postat in mai multe locuri fiindca sunt presat de timp si sper sa am vizibilitate mai mare. Sper sa nu se supere moderatorii :tryre

 

Da, curentul nominal este curentul maxim....

 

Ma intereseaza sa pot regla cu acest invertor ceva echipamente ( de exemplu sa testez sigurante automate , pe parte de supracurent ).

 

Trebuie sa variez in mod lin curentul de la 0 la 100,150 A .....

 

In momentul de fata folosesc un ATR6 cuplat cu un transprmator de sudura. Este EXTREM de greu montajul................Mi-ar fi de folos un dimer care sa inlocuiasca ATR-ul dar stiu ca cele uzuale nu functioneaza pe consumatori inductivi.

 

Multumesc de sfaturi.....

Link spre comentariu

Deh, la curenti mici i-ti recomand totusi o alta sursa separat si sa lasi invertorul asa cum e el in plus la cele aratate de tine "dincolo" nu cred ca bate afisajul cu valoarea reala a curentului am intilnit foarte multe ca sa nu spun toate cu aceasta "meteahna", ma refer la cele no name, o alta problema dar care poate fi pacalita este antistick-ul (daca au) depinde pe ce debitezi insa daca nivelul tensiunii scade sub o anumita valoare limiteaza curentul la minim, obligatoriu trebuie o sarcina artificiala "sanatoasa", sau poate sudind direct?

Link spre comentariu

 

Ma intereseaza sa pot regla cu acest invertor ceva echipamente ( de exemplu sa testez sigurante automate , pe parte de supracurent ).

 

Trebuie sa variez in mod lin curentul de la 0 la 100,150 A .....

 

Trusa de curent ,si nu trebuie un traf de sudura ci unul corect bobinat de maxim 200VA,poate ai vazut vreodata o trusa de curent desfacuta .

Link spre comentariu

Am inteles...........este vorba de functia de limitare a curentului cand se lipeste electrodul. Cred ca voi experimenta cu un chinezism pana ian 500 roni.

..........

http://olx.ro/oferta/invertor-aparat-de-sudura-blue-mma300-ID3K9mS.html#c225c524f6;promoted

Sa ne dai si noua detalii/impresii despre aparat mai ales la 300A ca uitindu-ma pe eticheta din link socotelile nu dau de loc, personal  te sfatuiesc sa stai cuminte cu astfel de aparate dar daca totusi il achizitionezi sa nu ne uiti.

Editat de nickrvl
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări