Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
enjoy

Cleste taiat sarma otel

Recommended Posts

Prefer sa ascut un cleste vechi dar bun decat sa cumpar porcarii din astea. Dar cine stie, poate noi suntem de vina pt ca avem asteptari prea mari de la un produs relativ ieftin asa cum este clestele din imagine. Marca aceea ramnane una comerciala si atat. E drept ca exista sanse sa gasim scule net superioare la aceiasi bani dar pana nu ne frigem nu stim ce sa alegem.

Eu le ascut cu pila diamantata ,mai mult le indrept ,ca daca iei prea mult din falci atunci risti sa ajunga manerele intre ele(acum depinde de tip).Sant cazuri cand treduie sa mai iau cu un disc de flex un pic din falci sau din manere acolo langa punctul de nituire(asta daca constat ca nu se aprofie corect falcile taietoare).

Eu le ascut cu pila diamantata ,mai mult le indrept ,ca daca iei prea mult din falci atunci risti sa ajunga manerele intre ele(acum depinde de tip).Sant cazuri cand treduie sa mai iau cu un disc de flex un pic din falci sau din manere acolo langa punctul de nituire(asta daca constat ca nu se aprofie corect falcile taietoare).

O sa incarc cu dremelul si cu cele 2 pietre din set.

Am luat o bucata de sarma cu mine in praktiker si le-am probat pe toate.

Super lucrare! :bataie

Grig

Stiu, nu e frumos (sau poate asa ne-am obisnuit), dar m-am saturat sa cumpar produse care nu functioneaza.

Offtopic:Am locuit o perioada de timp in Anglia, in magazinele lor nu isi permit sa puna la vanzare produse care daca le arunci te injura cel care le gaseste, nici cele la preturi mici. La noi se merge pe principiul: dai mai multi bani ca sa fie bun sau sa functioneze ceva mai mult timp.

Deci daca mergeti in Praktiker Era Iasi sa cumparati clesti pentru taiat verificati inainte, le-am ciopartit pe toate! :)