Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
pensionarul

BEKO/GRUNDIG

Recommended Posts

Respectele mele,Am intrat in posesia elementelor unui LCD Grundig Vision 3 19 3831, sursa XKW 194-1, placa de baza XZT190R-3, placuta cu LED XYT193 si placa cu 4 butoane XYT-192.Nu posed displayul deci iesirea LVDS I/F nu am cum sa o cuplez.Ca un incepator in depanare rog, daca cineva are putin timp sa-mi comunice daca pot sa folosesc elementele enuntate, ca tuner tv extern pentru un monitor. Placa de baza are o mufa VGA.. Daca da, ce cuplaje trebuie sa execut /exclud.Am cuplat elementele mentionate, am masurat tensiunile - in general sunt bune si stabile mai putin cea de 12V care este 12,7, ledul este rosu. Din cele 4 butoane nu isi schimba culoarea. Simte lipsa displayului? Mai lipsesc componente? Deocamdata atat. Multumesc anticipat. Incerc sa anexez poza celor 2 placi.Cu bine

post-35363-139829717126_thumb.jpg

post-35363-139829717138_thumb.jpg

daca pot sa folosesc elementele enuntate, ca tuner tv extern pentru un monitor.

e o problema aici...mufa vga este pentru intrare nu pentru iesire...deci nu-l puteti folosi ca tuner tv extern!
corect,vga este pentru intrare de semnal,deci sa folositi tv ul ca monitor si ca tuner,o varianta posibila a-r fi prin euroscart,sant tv-uri ce au si iesire pe scart,este insemnat pe carcasa cu sageata intrare si iesire,sau doar cu intrare,dar nu cred ca o sa vede-ti osd-ul placi ce vre-ti s-a o conecta-ti,asta v-o spun din propie experienta,deci doar scart-scart,sau pute-ti incerca prin hdmi ,daca are placa dv,nu a m testat,dar cred ca dv vre-ti sa face-ti un tv cu monitor de pc?

Multumesc tuturor pentru promptitudine. Anexex poze cu legaturile pentru VGA, SCART LVDS. Sub mufa de VGA scrie.... DSUB_RGB IN, deci este IN fiind si de genul "mama". Dar si leptopul are tot mama si cred ca este OUT.....In fine mai astept propuneri....poate se pot face legaturi la LVDS care sa transmita inpulsurile la mufa VGA sau sa montez o alta mufa folosind LVDS.....sau poate se modifica displayul unui monitor..... Dar daca ledul este rosu exista vreo defectiune? .....Da, cu o telecomanda ar trebui incercat...multumesc.Dar cum se forteaza standbayul?! Trimit mai tarziu poza cu legaturile LVDS - ului are 1300 pixeli deci este prea mare

post-35363-139829717316_thumb.jpg

post-35363-139829717326_thumb.jpg

scart-scart,sau pute-ti incerca prin hdmi ,daca are placa dv,nu a m testat,dar cred ca dv vre-ti sa face-ti un tv cu monitor de pc?Scart / scart nu am cum."Piesele" le am de la un Tv caruia i s-a spart displayul....Ura am gasit si HDMI pe placa de baza.Initial am crezut ca-i vorba de un USB. Atasez schema. Trebuie si monitorul sa aiba HDMI nu?Piesele vreau sa le folosesc .....combinandu-le cu un display de monitor, evident pentru PC.

post-35363-139829717417_thumb.jpg

post-35363-139829717428_thumb.jpg

In principiu se poate sa pui alt panel DAR trebuie sa fie ACEEASI REZOLUTIE pe care o avea vechiul display si eventual tensiunea de alimentare , aceasta din urma nefiind o problema ca se poate modifica.Sau in functie de ce scaler ai tu acolo si unele dintre acestea se pot programa pt ce rezolutie ai tu la panel..Sper ca am fost destul de explicit ca sa intelegi.

In principiu se poate sa pui alt panel DAR trebuie sa fie ACEEASI REZOLUTIE pe care o avea vechiul display si eventual tensiunea de alimentare , aceasta din urma nefiind o problema ca se poate modifica.Sau in functie de ce scaler ai tu acolo si unele dintre acestea se pot programa pt ce rezolutie ai tu la panel..Sper ca am fost destul de explicit ca sa intelegi.

Date despre tv-Tuner:DVB-T, analog/WXGA+(14040x900)/16:10/300cd,mp/700:1,5msDate despre monitor-TFT SXGA LCD, 16,2 Mcolors, LVDS.Operating Frequency H:30~83kHz(Digital 71KHZ)Vertical:56-75Hz.Max.Resolution-Analog 1280x1024;DVIAnalog/Digital:1280x1024/60hz. Am reusit sa vad cum arata "legaturile"la ambele LVDS.Multumesc pentru ajutor

Am ajuns la concluzia ca doar 2 conexiuni intre LVDS-uri raman neschimbate.....Pot primii informatii despre modul cu trebuie procedat...Exista vreun sistem de sertizare asa de fin....Mâna de ceasornicar trebuie si rabdare de depanator....Cine a mai executat asemenea lucrare rog ajutor!!Nu exista nici o alta posibilitate.....Ma gândeam la montare unei mufa de VGA cu legaturi de la LVDS-ul tv

Cum am spus mai sus daca nu e la fel rezolutia nu va merge , nu munciti degeaba ....Eu cand nu am compatibilitate la mufe si nu exista posiibilitatea inversari (gen banda) pun o mufa compatibila si fac legaturile cu fire cat mai scurte.In cazul dumneavoastra munciti degeaba ca nu va merge , in cel mai fericit caz veti avea o imagine mult mai mare sau dunga undeva in margini si jos/sus depinde de clock. :speriat :da

Compatibilitate la rezolutie....Am inteles...nu ma dau inca batut pentru ca vreau sa incerc.Am cautat in Craiova contac mama /tata pt display de 30pini......nici gand.Cu grija am desfacut conectorul care ar intra in monitor am aranjat iesirile placii cu LVSD-ul monitorului.Alimentarea la tv pentru display era de 3,3Vobtinuta din 5V iar a monitorului de 5V din 12 V.Am lasat-o pe cea a tv. La interschimbari am o nedumerire cu pinul 20 si 22 ai tv...ni bate schema cu realitatea.Fizic exista 20 iar in schema 22 ??Invertoarele au oare aceleasi caracteristici ?!

Am reasezat iesirile LVDS /tv conform monitorului.Toate le-am schimbat.La alimentarea montajului,se primeste comanda de aprindere/stingere a lampilor insa atat,din butoane ledul ramanand rosu.Constatari:lipsa tensiunea notayae schema VDDD.Citind schema aceasta ar trebui sa fie de VCC 3,3 si "generata" de prezenta VDDDCTRL si a VCC 5V fiind scris VDDDCTL-HI:VDDD=ON, VDDDCTRL- Lo: VDDD=OFF.Nu stiu de de ce este lipsa aceasta tensiune pentru ca nu stiu ce este VDDDCTRL...?!