Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
dorutu

Cromatic 02

Recommended Posts

din cate imi aduc aminte,sunetul e bistandard la modelul asta,in cazul asta schimbati filtrul de 5,5mhz din calea comuna,eventual reglat putin din miezul bobinei de acord daca nu merge(e posibil ca ''c''ul de acord sa si fi modificat valoarea) . imi amintesc(sunt mai mult de 10 ani de cand nu am mai reparat un asa model) ca am gasit si model cu filtru doar pe 6,5,caz in care va trebuie un convertor de sunet,e mai simplu decat sa montati filtru si bobina in FI de sunet.

Am si eu un tv cromatic,primul model ,anul 1986,la care s-a distrus triplorul si traful are bobina crapata.Imi puteti spune si mie de unde as putea cumpara aceste componente?mentionez ca sunt din Bucuresti.Am inteles ca s-ar potrivi si triploarele rusesti.Este nevoie de vreo modificare suplimentara in schema televizorului pentru asta?Multumesc mult si astept un ajutor

:cry: Aici e o problema,vitacom nu are traf-uri si triploare,cei de la maica domnului,idem,am fost azi,iar raspunsurile nu mi s-au parut a fi deloc incurajatoare.Mai stie cineva in bucuresti alte magazine de componente electronice,unde as putea gasi asa ceva?Sau daca merg la un service radio tv,cat sa dau pe ele,ca pret de bun simt?Chiar habar nu am cat ar mai putea costa asa ceva.Cu multumiri

hsk103 scrie.Beleaua e alta,am busit sursa,cred,chopperul caraie ciudat,am incercat cu un triplor rusesc care si ala era prost,iar din acel moment nu am .mai avut inalta deloc.bu208 este bun,cand scot colectorul din schema,am tensiunile,insa in momentul cand pun colectorul de la bu208,incepe sa faca galagie sursa.initial a vut inalta,doar ca triplorul scotea scantei,era strapuns.In momentul cand am pus triplorul rusesc,s-a intamplat necazul.Un sfat?ce as mai putea verifica in el?Ce se putea distruge daca triplorul era in scurt circuit? :cry:

Cred si eu ca traful e de vina.Bobina are o mare spartura,am refacut lipiturile de pe chopper,am legat un bec de veioza intre colector bu208 si masa,iar acesta se aprinde.Deci sursa e ok.Idem dupa cuplarea colectorului in circuit cad toate tensiunile.Stiu ca era cineva,Popovici se numea care facea transformatoare de linii.O mai face oare asa ceva?Televizorul asta are valoare sentimentala,de aceea vreau sa-l repar