Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema placa de comanda centrala electrica ProthermRay 12 kw


Vizitator Lucian M

Postări Recomandate

Vizitator Lucian M

Va salut!

Colegii, am si eu o durere. Mare. Mi-a verificat un electronist placa de comanda de la ProthermRay 12 kw (varianta veche, cu termo-manometru http://www.tntmag.ro/Casa-si-gradina/In ... 08942.aspx si http://www.tntmag.ro/imaginiProduse/2/185/44563.jpg ) si mi-a descoperit niste diode prajite. Placa a mai fost reparata (a pocnit un termistor si a distrus cablajele pe pe spate, care au fost refacute, insa o sa le finisez eu mai bine), dar omul a scos centrala din uz si mi-a dat-o mie. Am releele oxidate (le voi schimba cu Omrom de 48v DC 16A 250v), termistor (sau cum s-o chema) e luat, pozitia VE1 (sau YE1)- codul piesei este 14N431k 117+. Nu stiu ce valori au acele diode, de asta apelez la voi sa ma ajutati cu o schema a placii de comanda, pentru a putea inlocui piesele defecte. Ma pricep la lipituri, nu e problema. Totul e ok in rest la centrala, insa nu o pot folosi cum trebuie, ca placa nu da comenzile care trebuie.

 

Orice ajutor este binevenit!

post-14483-139829716114_thumb.jpg

post-14483-139829716127_thumb.jpg

post-14483-139829716143_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator Lucian M

Da, varistor era. Ma pricep beton de tot la electronica, se vede :d.Faza e ca nu am schema, de aceea am apelat si aici. Daca as sti ce valori mi-ar trebui, in cateva minute repar placa.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări