Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

provision 2163t cu sasiu tv2km


Postări Recomandate

buna ziua.

sasiu:40-mntv2km-l9w

procesor:st92195c7b1/mcm

mem;24c08

sursa cu tranz: 2sa1015+2sc3807+3dd2498+optocuplor

cadre:tda8174a

final linii: 3dd2499

tuner:ks-h-135e

sunet: tda1905

 

DEFECT:lipsa sunet

CAUZE: c408 scurt(pe alimentare sunet),rez r428 de 2r2 intinsa la 340r.

am inlocuit:2sa1015 cu 2sa1013 din sursa,c408,r428 si tda1905.

tv-ul functioneaza cu :b linii= 115v(75v st-by),u cadre=25,7v : u video=179v;u audio=16,2v.

CIUDATENIE:daca trec tv-ul in stand by se aude un tiuit din zona finalului sursa.

am inlocuit ptc-ul,verificat piesa cu piesa in sursa dar fara succes.

poate sa-mi spuna cineva cat trebuie sa fie b+ la tub plat de 21" si de ce tiui in stand by?

in rest tv-ul functioneaza absolut normal.

l-am predat deja clientului care il folosea cateva ore la serviciu fara telecomanda(il oprea de la intrerupator) asa ca sper sa nu se mai intoarca.

totusi este bine de stiut pe viitor.

ceva identic aici dar fara raspuns:

http://e-rusu.forumz.ro/t939-sasiu-tv2km-defecte

TV2K.pdf

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

poate sa-mi spuna cineva cat trebuie sa fie b+ la tub plat de 21" si de ce tiui in stand by?

am intalnit sasie cu tub plat la care tensiunea B+ era in jur de 115-117v...iar in st-by ati verificat tensiunea de 15,2v care alimenteaza finalul audio ?cred ca tiuitul e tocmai din cauza ca tensiunea e mai mare in st-by decat ar trebui ...acest lucru ducand la arderea finalului audio in cele din urma(de data asta a intrat in scurt c-ul ala(c408) dar ...)
Link spre comentariu

scuze !nu stiu cum am facut eu de nu am vazut ultimul mesaj(de atunci) al dvs ....ceva trebuie sa va fi scapat ...e posibil rezistente usor devalorizate dar care pot schimba frecventa sursei atunci cand nu are sarcina si este fortata sa scoate o tensiune mai mica(in st-by)...ar mai fi si un factor de amplificare diferit la unul din tranzistorii din sursa...daca mi aduc aminte bine chiar tranzistorul c3807 poate da defectul asta... :da

Link spre comentariu

si eu cred ca din cauza tranzistorilor tiuie sursa.zgomotul pare sa fie generat de final sursa sau 2sc3807.am verificat si conzii cu esr si sunt toti ok,sasiul arata destul de bine,curat,fara interventii ,fara conzi umflati,etc.problema este ca nu stiu daca sursa tiuia si inainte sa rezolv problema cu sunetul si sa inlocuiesc tranz din sursa.cred ca si tda1905 a scapat deoarece nu prezinta rezistenta mica pe alimentare,eu l-am inlocuit direct dupa ce am gasit condul in scurt si rez devalorizata pe alimentare.faptul ca tv-ul tiuie in stand by nu ar fi o problema dar nu stiu daca poate avea consecinte grave.oricum tv-ul a ajuns la client si nu mai am ce sa verific.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări