Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
pyu

Probleme la TV din cauza unui Mediabox upc

Recommended Posts

Am o problema cu tv-ul / mediaboxul upc.M-am mutat (la vechea locatie totul mergea bine), au venit cei de la UPC, mi-ai adus cablul in casa, internetul. Cand am conectat totul, mi s-a ars mediaboxul si s-a prajit si cablul rca care ducea la tv-tuner.Mi-au adus alt mediabox, la prima vedere mergea, dar cu dungi. Am intors stecherul in priza, si s-a ars si acesta, si tv-tunerul si cablul rca.Acum mi-am luat un tv led, nou. Am incercat aseara sa pun mufa de la upc in antena televizorului, si cand am atins a facut scurt. Stiu ca de obicei mai face scantei, insa nu a fost vorba de asa ceva, a facut flama, destul de mare. Din fericire tv-ul merge in continuare.Care ar fi explicatia, aveti vreo idee? Ce e de facut?Nu vreau sa mai fac incercari, sa ard tv-ul... Priza nu are impamantare, insa nici tv-ul sau mediaboxul nu are, pentru ca au stecher cu mufa subtire.Am pe aceeasi priza pc-ul, si merge fara probleme.Multumesc.

Mediaboxul defect si scoate faza pe masa.Grija mare ca poti busi TVul si tot acolo.Pune creionul de faza pe carcasa lui si spune daca se aprinde.

Ultima data, am incercat cablul de antena sa-l bag in TV, cablul care vine de la UPC. Mediaboxul nu e conectat acum, e scos din priza, si nici nu e pus la tv prin scart sau rca.In cazul asta pe ce sa pun creionul de faza? Nu am acum, dar ma duc sa cumpar unul pana diseara.

2 mediaboxuri cu acelasi defect?Primul era al lui al doilea adus de la UPC.La ultimul test mediaboxul cred ca era scos din circuit.Mai degraba e ceva in zona aia cu probleme la cablu si cumva ajunge o faza pe cablu.posibil o alta faza decat cea de la care e alimentarea la acea locatie.Am recitit mesajul si vad ca e vorba si de un tv tuner.Asta e in PC?Poate fi problema si din sursa PC-ului in acest caz.

Nu cred ca erau defecte mediaboxurile.Primul a functionat 2 ani la vechea locatie. Al doilea era nou, si mergea in continuare daca nu inversam stecherul in priza.Si da, la ultimul test cu tv-ul, mediaboxul era scos din priza, si nici nu era conectat la tv.Da, am folosit o vreme tunner tv. Dupa aia am renuntat sa-l mai folosesc, pentru ca am tv-ul.O sa incerc sa masor cu creionul si revin cu raspunsul. Multumesc.

E vreo legatura ceva intre PC si TV acum ca ai spus ca s-a ars si tv tunerul?De masurat nu am nici o idee cum ai putea,un multimetru oricum indica ceva ca sunt diferente.Masoara intre mufa de antena si cea de la cablu,bineinteles deconectate.Eventual pune un bec intre acestea daca se aprinde nu e bine si e periculos sa te mai implici daca nu te pricepi.Chemi pe cineva autorizat sa-ti verifice instalatia.

E vreo legatura ceva intre PC si TV acum ca ai spus ca s-a ars si tv tunerul?De masurat nu am nici o idee cum ai putea,un multimetru oricum indica ceva ca sunt diferente.Masoara intre mufa de antena si cea de la cablu,bineinteles deconectate.Eventual pune un bec intre acestea daca se aprinde nu e bine si e periculos sa te mai implici daca nu te pricepi.Chemi pe cineva autorizat sa-ti verifice instalatia.

In momentul cand s-a ars tv-tunerul, era legat de mediabox prin rca. Practic a iesit fum si din cablul rca, din firul galben.Dar, acum, de cand am tv-ul, nu mai folosesc nici tunerul, si nici mediaboxul.Treaba cu scurtul a aparut intre intrarea in tv si cablul de la UPC. Deci exclus sa fie tunerul, sau sursa pc, sau mediaboxul.Crezi ca ar fi probleme la instalatia electrica din apartament? Ce probleme ar putea sa apara?

Daca a iesit fum din cablul dintre mediabox si PC as zice ca e ceva din sursa PCAi impamantare la priza in care e conectat PC-ul? Daca da e buna?

Sursa de pc e un thermaltake. Precizez inca o data, ca la vechea locatie mergea totul perfect.Daca era sursa, trebuia sa am si atunci probleme.Si dupa cum am scris si mai sus, priza nu are impamantare.

Fenomenul apare atunci cind exista ,,faza" pe masa cablului de la UPC sau alt furnizor de astfel de servicii...,alimentator extern laptop defect,sursa Desktop defecta,sursa alimentare sai zicem ,,digibox" sau upc etc,defecta...vinovatii de regula sint niste condensatori strapunsi din sursele de alimentare...eu am avut o situatie de genul asta cu tv lcd facut varza,digi box varza, mufe, cabluri topite,....vinovat alimentatorul extern de la laptop care era conectat la tv...dupa inlocuire sa rezolvat problema.

Guest detoate222

A spus omul destul de clar ca a facut flama cand a incercat sa conecteze la tv DIRECT cablul de la UPC (deci nu prin mediabox si fara nici o legatura cu calculatorul sau alte alea...)Probabil ca problema e chiar cablul care are o faza pe el :speriat Daca nu are cu ce sa masoare (sau nu stie cum) ar putea sa atinga cu mufa teava de la calorifer , daca face si acolo flama e clar , cei de la UPC sunt buni de plata pentru tot ce s-a ars. :101

Guest detoate222

Probabilitatea sa se curenteze e destul de mica daca nu a patit-o cand a pus prima data mana pe mufa...Oricum are ocazia sa le ia banii la cei de la UPC :aplauze :bataie