Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest skertzy

ASTA ERA PTR TOPICUL CU RENTABILITATEA MESERIEI DE DEPANATOR

Recommended Posts

Buna Am citit ce s-a postat pe acest topic si m-am amuzat si intristat in acelasi timp.Acum nu mai sunt in Ro ,am ales (prost moment)sa traiesc in Canada ,unde cred ca meseria de "depanator radio tv"nu mai exista, ptr. simplul fapt ca aici piata determina calitatea unui produs. In Canada nu exista certificat de garantie.Iei un produs si dupa 2 luni nu-ti mai place sau nu mai merge, pleci cu el si factura inapoi la magazin ,si-ti recuperezi pe loc banii fara nici un comentariu.Ca o paralela ,stiu persoane care au card de credit ,au cumparat inainte de sarbatorile de iarna "scule audio-video"de mii de $,si in ianuarie le-au dus inapoi,sub pretextul ca merg sub asteptari,aici si-au recuperat banii bine mersi;astia erau romani bineinteles.Dar unde vreau sa ajung "sculele" care intra in Canada trebuie sa fie de calitate, ca se vand numai prin supermarketuri(pana si 1 ac de cusut),iar Canada este una din tarile unde producatorii tin foarte mult sa aiba piata de desfacere(ptr puterea de cumparare),si acestia accepta cam orice conditie impusa de supermarcheturi,numai sa-si vada produsul in rafturi.De aici se echilibreaza cererea-oferta:-daca supermarchetul are multe produse returnate din partea clientilor ,nu mai accepta produsul respectiv pe viitor (are de unde sa aleaga produse similare cu sutele)-producatorul pierde ,in primul rand piata de desfacere,si in al doilea rand cheltuieli de transport cu marfa returnata,si chiar cu produsul in sine,ca este uzat deja si nu poate fi reparat si revandut,apoi mai este in joc prestigiul firmei. In concluzie marfa proasta nu mai patrunde pe piata,rata defectelor este ff mica si se repara de companiile producatoare,"sculele"tin destul de mult,incat se arunca ca sunt uzate moral nu defecte.(eu personal am luat in perfecta stare de pe strada 2 TV SONY si un PANASONIC).Practic aceasta meserie a disparut de multisor cred eu de pe aceste meleaguri,iar meseriasii incet,incet s-au reprofilat,pe reparatii"inteligente",ca asta se cere,faxuri,xeroxuri,retele,mai baga un Windows in PC,un antivirusor ,etc.Te plimbi cu masina firmei de colo colo cu laptopu' dupa tine,bagi mufa in xerox , si-ti spune ca-i gata toneru'si tu-ti spui ce intelijent esti ca ai stiut unde sa bagi mufa si ce clik sa dai,oricum treaba curata si banoasa,si daca te blochezi sui scula-n portbagaj si o trimiti la firma sa se spele ei pe cap cu defectu' daca i-o mancat in cur sa o faca scule asa complicate.Tu oricum le iei banii ca-s firme,si au bani,si ai fost operativ si promt,si meriti chiar o marire de salar si o prima. Cu parere de rau (pentru depanatori)eu zic ca asta este tendinta si-n Romania,da noi nu mai traim sa apucam sa vedem asta. CU RESPECT SKERTZY

Hm,stiu si eu un inginer electronist,f bun meseriash ,se ocupa inainte sa plece cu intretinerea aparaturii medicale din spital.A venit de vreo doua ori acasa in cei trei ani de cand a plecat,dar impresia mea a fost ca nu chiar a dat lovitura.Era in pragul Craciunului si el se agita de mama focului cu niste televizoare second ,sa le repare,sa le dea,naiba stie.Din cate am inteles si in Canada se mai repara inca,iar chestia cu lipsa garantziei este valabila si pentru reparatzii,in sensul ca daca se strica tv iar si clientul vine cu el inapoi este scos afara cu politzia daca face scandal sau ceva de genul asta.Oricum Canada nu cred ca mai pare asa atractiva ca acum cativa ani,incet incet se schimba lucrurile si la noi,vorba lui Bombonel,"se merge prost in directia buna" :rock: Bafta,Radu

se repara si in canada dar numai proiectoare, plasme, tv suparate , etc si din cate stiu eu de la depanatori de acolo , este de munca foarte mult si se castiga foarte bine tocmai pentru ca nu se ocupa decat putini cu asa ceva aici la noi e insa altceva , noi suntem atipici deci nu trebuie sa urmam modele vestice , asa ca trebuie sa traim clipa si sa profitam de ce se poate in fiecare moment, nu sa ne vaitam ca vom muri de foame peste cativa ani , atunci va fi altceva si noi vom face ce vom face , ne vom adapta la vremuri :smt006

electronica e prezenta in toate domeniile......asa ca daca nu vom mai repara televizoare.........vom putea repara module auto,tehnica medicala(creiere electronice, ochi elec., maini-picioare elec.), roboti, module electrocasnice, sisteme de supraveghere, aparatura cazinouri....etc.un lucru cert: electronica va acapara mai multe domenii, nu avem de ce dispera :oky: