Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
dsasorin

Iesire Subwoofer la receiver digital nu exista ?

Recommended Posts

Am citeva intrebari pentru cine s-a jucat cu receiverele astea moderne digitale gen 5.1, 6.1, 7.1 . Am vazut ca ele sunt 5x80w (pt 5.1) sau 6x100w (pt. 6.1) si asa mai departe.1. Dar ele nu au iesire de subwoofer de putere ? Doar de semnal mic pentru subwoofer activ ?La majoritatea am observat acest lucru uitandu-ma pe caracteristicile lor tehnice pe site-uri. Sau nu am inteles eu ? Cine ma lamureste si pe mine ?Sunt date puteri pentru Front, Center, Sourround. Atit.2. Si acele puteri chiar sunt RMS asa cum scriu ei acolo ? Greu de crezut , cind consumul lor de la retea e de vreo 130 w, iar ele debiteaza 5x100 W RMS pe 6 ohm. Am inteles ca e amplificator digital si ca are eficienta mare , dar chiar asa ?3. Stie careva un receiver digital care ca sa aiba iesire subwoofer de putere ? Sa zicem vreo 60-100 w/ 4 ohm4. Daca receiverul scoate putere pe 6 ohm declarat, nu merge si pe 4 ? Stiu ca la carte spune ca nu trebuie sa pui difuzor de impedanta mai mica decit are ampliful dar ma gindeam ca poate astea moderne ajusteaza impedanta de iesire automat in functie de cea a difuzorului.Merci.

am vazut cu iesire ptr subwoofer, de semnal mic, dar am vazut si unul care era si o dihanie mare, cu toate amplifurile in el...pune un dif si vezi daca urla tare :Dputerea scrisa depinde si de firma producatoare, daca e o scula ieftina fi sigur ca NU e RMS.sa zicem ca poti pune 4 ohmi in loc de 6 ohmi....puterea debitata de amplif, teoretic, tinde sa creasca. daca faci asa, sa nu ajungi cu volumul mai sus de 80%.altceva nu stiu ce sa-ti mai zic.succes

Ma gandeam la un Panasonic SA- HE40

sau ceva mai ieftin nemtesc CAt AVS 2017

Ce sa cred acum, ca astia zic adevarul despre puterile alea ?

Si apropo de asta, ma duc in Obor sa mai intreb despre CAT si imi spune ala ca sigur e pe 8 ohm, iar pe site scrie ca e pe 4.

Asta imi place, ca vad ca are sigur si amplificare subwoofer .

Sunt in ceata.

linkuri:

CAT:

http://geraetefinder.freenet.de/?listmo ... rd_id=2954

Panasonic : http://www.dm.ro/?w=products&a=productd ... &section=2

Ma gandeam la un Panasonic SA- HE40 sau ceva mai ieftin nemtesc CAt AVS 2017 Ce sa cred acum, ca astia zic adevarul despre puterile alea ?Si apropo de asta, ma duc in Obor sa mai intreb despre CAT si imi spune ala ca sigur e pe 8 ohm, iar pe site scrie ca e pe 4. Asta imi place, ca vad ca are sigur si amplificare subwoofer .Sunt in ceata.linkuri:CAT: http://geraetefinder.freenet.de/?listmo ... rd_id=2954Panasonic : http://www.dm.ro/?w=products&a=productd ... &section=2

sa crezi ceea ce scrie pe site, ceea ce zice bajetele de vanzator e pur marketing....daca are iesire de 4 ohmi, poti pune si "boxe" de 8 ohmi, cu o micsorare de putere, nu la jumatate, desi asta ar reiesi din calcul simplu. in alta ordine de idei, panasonic e mai complex, dar ptr subwoofer iti trebuie unul activ....acel CAT cred ca iti va multumi asteptarile....cat despre puterea reala, ma cam indoiesc ca suma totala poate fi asa mare, dar in apartament sa fi sanatos ca iti ajunge cat scoate scula ! acum depinde si de sursa folosita, in special de trafo, si daca e amplif in clasa D, cum mai nou e tendinta....eu mi-as lua acel CAT.succes

Dintre reciverele Panasonic mai ieftine iti recomand HE75-ul. Sunetul e foarte cald si placut urechii chiar pe niste butoaie Sony. Ca putere pentru o camera normala e mai mult decat suficient. Insa daca e sa-l compar cu statii mai vechi de 30-35W e un pic mai slabut. E perfect pentru auditii si vizionari de filme.

http://www.dm.ro/?w=products&a=productd ... 75EK&idp=3

Daca vrei ceva pentru petreceri, adik sa-ti sufle parul pe spate, poti incerca cel mai ieftin reciver Sony STR-DE197(sau 185). E stereo si are iesire pentru doua perechi de boxe. Urla tare insa sunetul nu e chiar asa de cald ca la Panasonic.

Prin targ(MediaGalaxy, Altex) am vazut Eltax AVR-280 care are iesire amplificata pentru sub. Se aude fain insa nu extrem de tare. E drept ca nu l-am auzit intr-o camera normala ca pe cele doua de mai sus.

http://www.eltax.com/eltax/index.php?item=10&id=11040

Daca vrei puteri "reale" si surse bune pentru sudura cauta Harman Kardon.

da, dragut si HE75, dar e prea gras. Nu-mi intra in birou la mine. Si e si cam scumput. HE40 e si mai scund si mai ieftin , si face acelasi lucru si cam la aceasi putere. D-aia m-am decis asupra lui HE40.IN legatura cu Eltax....Daca o sa-l iau o sa-mi fie rusine sa spun daca ma intreaba careva ce amplificator am acasa. Mai bine ii spun ca am in continuare unul facut de mine 4.1 cu TDA 2030 si TDA2050, care bubuie bine ,dar e urit foc. Si Eltax e urit.....parca ar fi noname pe linga Panasonic HE40.In legatura cu amplificarea pe sub, cred ca o sa-mi fac eu subwooferul meu activ si gata, daca nu gasesc un receiver bun, frumos si ieftin cu amplificare pe sub.Astept alte pareri in legatura cu sunetul pe optic !!!!! Sunt probleme de gen piriituri, intreruperi ? Stie careva ? (la HE40 sau HE75 ma refer si nu numai)

CAT AVS 2017 - final de sub inclus (este cu tranzistoare in capsula to220) - 20-30W cred, finalii pe sateliti sunt facuti cu tda2030, are decodor dolby, dts, prologic 2 incorporat, un radio cu sensibilitate buna la intrare, un traf toroidal care "tine" bine toata sandramaua. Ca prim minus este pozitionarea radiatorului care este invers decat normal (cu aripioarele pozitionate orizontal) fapt care duce la o racire aproape inexistenta - deci trebuie un cooler intern neaparat. In rest este ok, display f. frumos.....etc. Este identic cu ELTAX AVR 280 zic eu (poti compara manualele, functiile si vezi designul asemanator). Daca vrei sa mai stii ceva poti sa intrebi....eu il am acasa.

Stie cineva detalii despre acest CAT ?puteri reale, impedanta, sau chiar ce finale audio foloseste, tda 2030 ?

Eltax nu e chiar no name. Insa la noi, esticii, care am auzit doar de Panasonic si Sony(marci comerciale), poti zice ca e no name. Daca pleci spre vest o sa vezi ca in loc de Panasonic si Sony se prefera printre altele Eltax, Cat. Eltax a aparut prin 1959 in Danemarca. Hmmm. Si mai detine cateva firme renumite in domeniul hi-fi. Hmmm. Chestia cu noname-ul imi aduce aminte de cand eram mai mititel. Plecasem voios la cumparat un TV sh. Cu bani intr-o mana si ziarul in cealalta mana. Am ajuns la unul ce se lauda ca are si Panasonic si Sony si Philips si tot ce vrei. Hmmm. In fata mi se prezinta o gramada de Seleco si Lifetec. Hmmm. Remarc ca in anunt zicea ca are si Sony Trinitron. El de colo: "De ce nu zici asa omule" si se duce in alta camera de unde vine cu o cutie plina de embleme. "Deci Sony zici" si se apuca de cautat prin cutie. Hmmm.Daca nu esti interesat de decodoare si nu stiu cate canale iti recomand un A209 de la Pioneer.

gusti nu mi-ai zis nimic de impedante. Daca tot ai, cred ca tu stii cel mai bine. Merge domne pe 4 ohm subwooferul ? Ca de sateliti am aflat ca sunt tot cu TDA 2030 si merge ca uns pe 4 ohm, si acum stiu si ce putere scoate pe sateliti : max 18 w.

hugo vreau neaparat intrare digitala (acum e tendinta asta- se trece pe digital, ca altfel sunt prea multe fire). Dar cred ca se va auzi mai bine un film de pe DVD(DivX). Asta zic eu. Dar am auzit ca sunt probleme si cu convertoarele astea D/A, d-aia nu am incredere in marcile astea gen Eltax. Uite de exemplu toti stiu ca la modelul CAT 907 se aude cu intreruperi pe digital. Asa am inteles eu din ce se spune pe aici pe forum.

Am fost azi sa mai vad o data Panasonic HE40. M-a dezamagit. Avea vreo 3 kg cred. Si consum de 110 W (iar cei de la Panasonic zic ca scoate citeva sute de W).

Vreau receiver neaparat cu sub, ca am unul facut de mine de mama focului pasiv. Si nu vreau sa-l arunc, ca am muncit zi si noapte la el, de la masurat la mm la simulare pe calculator si calcule de frecventa de rezonanta, etc. Are un dif CW10 foarte impresionant si cutie cu V= 45 L.

Poate ma uit mai bine atunci la HE75. Gata nene nu mai am incredere nici in ce zic astia de la firmele tari. Ma uit direct la consum , si apoi mai vorbim. Am dreptate ?

Nu sunt electronist si nu stiu cat de corect este ceea ce spun insa la sculele astea usoare cu amplificare "digitala" am inteles ca in loc sa foloseasca amplificare separata pe fiecare canal, aceeasi amplificare o folosesc pentru mai multe canale insa efectul nu e simtit de ureche(intreruperile).

Poate explica cineva exact ce inseamna amplificare digitala. Totusi suna tare si sunt extrem de mici.

HE75-ul se aude fain pe coaxial. Pe optic nu stiu cum e.

Asa ceva nu te incanta?

http://www.pcfun.ro/product--VSX-416-K--3300.html

http://www.pcfun.ro/product--RX_5062R--3425.html

Pai nu am incotro si o sa-mi iau un monstru d-asta, nu imi mai iau slim ca vad ca nu au putere reala. O sa fie ceva pina in 9 mil. De la Yamaha am vazut ceva bun cu raport s/n de 100db.(fata de ce ai propus tu cu 88db)Pai Hugo, eu stiam ca e acelasi semnal digital pe coaxial cat si pe optic. Tot 2 fire. Deci trebuie sa se auda identic. Cel optic e mai de calitate, mai rapid...dar cred ca nu se face diferenta la sunet fata de coax. Si daca e digital nici nu mai sunt pierderi si zgomote ca la analog. Acum cat de bine se aude pe digital fata de analog la un receiver de 9 mil...numai cine are si a testat stie. Poate ne zice careva.....