Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest acadele

Cine imi poate face un cititor de carduri magnetice??

Recommended Posts

vreau un cititor de carduri care sa contina care sa stocheze datele citite si mai apoi sa le pot descarca printr-o interfata pe com/usb.dacama poate ajuta cineva as fi foarte recunoscator

Pai nu ai inteles din explicatiile de mai sus ca cititorul de card e una si procesorul care stocheaza datele si controleaza accesul e alta. Cititorul de card doar citeste codul de pe cardul magnetic si il trimite folosind un protocol catre un procesor, care are o baza de date cu coduri asociate cu utilizatorii. Daca se potriveste codul transmis, atunci executa o actiune si probabil stocheaza timpul si utilizatorul care a accesat sistemul. Tu ce anume vrei sa realizezi ? Da mai multe detalii despre proiectul tau. Eventual daca esti dispus sa platesti o suma de bani pentru realizarea lui, posteaza-l la Electrojob.

deci eu am nevoie de exact ce mi-ai scris tu.. cititorul + baza de date in care va fi stocat.am sa incerc sa postez acolo ptr ca eu unul nu ma pricep imi cam prind urechile si poat eintr-un final o sa ma ajut cineva care stie sa il faca,binenteles am sa platesc ptr asta

fara detalii foarte clare despre ce vrei sa faci sunt sigur ca nu se leaga nimeni din 2 motive principale1 De unde sa stie ala ce vrei tu... nimeni nu iti poate citi gandurile ca pe un card magnetic :smt005 2 De unde sa stie ala ca nu le vei folosi in scopuri frauduloase

My 2 cents:...pentru scopuri frauduloase ai nevoie si de un inscriptor, care e ceva mai complicat. Doar cu un cititor nu poti face nimica. Am citit si eu mai demult carduri de toate felurile, standardul e ISO7811 parca, e pe toate gardurile si oricine poate sa scrie un program pentru 8051, pic, avr, etc., poate sa faca asa ceva. Ca titlu informativ, pe cardurile bancare nu exista decat informatiile de nume si de cont (care sunt inscriptionate si pe card), plus cateva informatii de legatura in bazele de date ale bancilor. Nicidecum codul PIN./pisoiu

Un inscriptor de carduri se poate cumpara fara probleme ca orice alt aparat. Oricine vrea sa citeasca carduri magnetice si nu spune clar pentru ce, se stie foarte clar pentru ce vrea sa le citeasca de fapt !Au mai fost si altii pe aici pe forum care doreau acelas lucru, si au fost tratati asa cum trebuie.Pentru cine nu e in tema, cardurile magnetice se folosesc pentru control acces sau pentru bancomate. Atat !Don Mario