Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest puterfixer

Înlocuire receptor pentru interfon Selectron cu un telefon?

Recommended Posts

Guest puterfixer

Salut,M-am mutat într-un apartament nou și am dat de o instalație de interfon Selectron din ăla vechi, metalic, zici că-i luat din pilă. N-are nici cartelă optică, nici RFID, ci se intră cu cheia. Mă rog - buba mea e că receptorul montat în casă nu reacționează la butonul de deschidere, pe lângă că arată ca vai de mama lui (a fost montat după ușa metalică de intrare și era strâns/zdrobit între ușă și perete la fiecare deschidere a ușii).Sigur, aș putea să repar butonul, dar dacă tot l-am desfăcut... :d Pare a fi un telefon simplu de la care au fost demontate toate butoanele și lăsat unul singur, înăuntru cu un keypad cu 17 taste cu microchip sub o bulină de-aia neagră și un PCB cu tranzistori și condensatori vomați pe-acolo.Presupunerea mea e că aparatul chiar e un telefon și deschiderea ușii se face cu tasta Flash, dar m-am gândit că mai bine întreb dacă a mai făcut cineva înlocuirea receptorului cu un telefon obișnuit, și dacă ușa se deschide chiar cu Flash. Nu mă deranjează să bântui prin Dragon/Obor în căutarea unui telefon simplu dar ceva mai elegant pe care să-l mânăresc în acest scop.Mulțumiri!

Guest puterfixer

Salut,Ei bine, am făcut proba cu un telefon obișnuit și... nu merge :( Centrala pare să identifice faptul că terminalul propriu e deconectat, și dă un fel de ton de eroare/ocupat când cineva încearcă să apeleze apartamentul. Poate reușesc de la producător să obțin un telefon înlocuitor, deși ar cam fi vremea să fie înlocuită toată instalația de interfon - se deschid ușile când cineva aprinde lumina pe scară, sună în mai multe apartamente de-odată, tastaturile montate la cele două intrări ale blocului se bruiază reciproc și nu se poate face apel, etc.Mulțumiri!