Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

defect tv mivar


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

aoleuuuuuu...am ras CU LACRIMI! bubu,becul se pune ca sarcina pe tensiunea principala de iesire a sursei ,pe U1 sau cea 108 volti in cazul de fata,deci in paralel pe condensatorul de filtraj al acestei tensiuni! nu pot sa inteleg cum,cu becul pus in primarul sursei,in locul BU ului aveai tensiune la iesire care nu se regla!!!! ma rog,acum numai umbla la ea daca spui ca ai reglat tensiunea. pe viitor sa retii ca becul (de 60w de regula) se pune pe tensiunea de de iesire principala a sursei SI NU IN PRIMARUL EI

Link spre comentariu

am scos tranzistorul din sursa bu2508ax,am legat un bec in locul lui, E si C,am masurat tensiunea ce trebuie sa fie pe cele doua fire alb 13v si rosu 105,pe firul alb am 16,55 si pe firul rosu am 61v si scade continu,si nu se regleaza tensiune din semireglabil,ce pot face.

Asta chiar nu am auzit pe acest forum :speriat >> sa scoti finalul din sursa si sa pui bec !! :nas:
Si sursa mai si scoate tensiuni fara tranzistor.Bec pe post de tranzistor.
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Vizitator pcv

Ca sa nu deschid alt topic scriu aici:

Este vorba de un tv crt Mivar cu sasiu CS 1080,are urmatoarele simptome:are sunet,dar nu are imagine,iar pe ecran in partea stanga sus,chiar pe coltul ecranului apare un punct luminos.

Ce am verificat pana acum,lampa de la tub se aprinde,dc rotesc de Screen dp transformatorul de linii,spre dreapta,imaginea se lumineaza si apar linii orizontale;am refacut lipiturile care mi s-au parut suspecte,condensatori par in regula.

Ce ar trebuii sa mai verific sau care ar putea sa fie defectul?

Mentionez ca sunt amator,iar televizorul se afla la tara,acolo ajung pe miercuri.

Link spre comentariu
Vizitator pcv

de masurat am masurat doar alimentarea video,totul era in regula,altceva nu am apucat sa masor.Ce am uitat sa mentionaz este ca defectul a survenit in urma unui fulger care a lovit un stalp,dar nu stiu dc supratensiunea a venit pe reteaua electrica sau cablu tv,in acel moment era stins/standby,asta pt ca tv-ul nu este al meu,este al unei vecine invarsta si nu am inteles prea bine ce mi-a explicat.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări