Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Blind

Help!!! radio SELENA 210/212

Recommended Posts

Are cineva posibilitatea sa faca niste poze pe partea cu cablajul la un radio SELENA? 210-212?Am un astfel de aparat la "reparat" de ceva vreme si a ramas uitat intr-o cutie pentru ca s-a rupt un fir de pe spatele cablajului....si nu se observa de unde a sarit asa ca l-am pus la pastrare. Ceva ajutor PLZ PLZ PLZ :prayer: Schema o am, insa cablajul nu e postat

Nu stiu cum ai reusit sa descoperi situl ala, insa iti multumesc.Sapand mai adanc in radio am observat ca stab-ul nu mai functiona corect (nu stiu de ce, piesele par OK) si scotea 20V in loc de 9...Am pus un 7809 si am dat sa testez din nou...tot nu merge. L-am facut bucatele si am testat blocurile pe rand, cel de amplif si cel de radio....nimic :smt017 Am demontat de tot blocul cu amplificatorul (pe care e si sursa) si tot scormonind am vazut ca nu se alimenteaza, pare a fi o problema de la butoane. Am facut strap...amplificatorul facea ca naiba, desi era alimentat corect.La ce sila mi-e sa ma bag in el sa vad ce are, am zis sa utilizez niste ic-uri pentru amplificare pe care le-aveam prin casa....Sufletu'Din 2 circuite diferite, un tba800 si un tba810, amandoua se manifesta la fel: se aud deosebit de incet (alimentate la 9/12V si cu semnal de la calculator).Mi-au pus capac integratele astea; nu-mi mai ramane decat sa scobesc in blocul de amplificare si sa vad ce are..sper sa nu fie vre-un final ca n-am d-aia. :toimonster:

Nu stiu cum ai reusit sa descoperi situl ala, insa iti multumesc.Sapand mai adanc in radio am observat ca stab-ul nu mai functiona corect (nu stiu de ce, piesele par OK) si scotea 20V in loc de 9...

vezi ca in sursa stabilizatoare ai un tz. kt... idem bd. ...........in majoritatea ala era hiba :smt003

mi-a pierit tot cheful la cat m-am chinuit cu integratele alea nenorocite care in final tot nu vor sa mearga (cu schema din datasheet). Si culmea, unul din ele era nou...

aici e partea frumoasa a electronicii :weedman: .......cate crize de'astea am avut si voi ma avea...... :yahoo: