Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Radiotelegrafist

tv thomas model 51tcb 063tx

Recommended Posts

salut acest tv nu afiseaza functile pe ecran eu banuiesc ca ar fi memoria alterata dar nu sunt sigur. cateva caracteristici:procesor-ctv322s,memorie:pcf8582e-2,sunet:tda1013,cadre:tda3653.multumesc anticipat celor care ma pot ajuta.

nu are treaba memoria,nu este procesor digital,urmarit-ti sfaturile date de colegul nostru,dar daca a-ti avut cu vertcalul tda3653 nu strica schimbati ceva condesatori in zona lui,recent a m schimbat la un lg un vertical la7830,si nu m ai aveam osd,dupa ce m am chinuit ceva timp,mi-am adus aminte ca o m-ai patisem,si am pus un circuit recuperat de vertical si mi-a aparut osd-ul,o alta problema poate fi si tubul obosit ,dar atunci se observa umbre negre de menu,deci daca tv ul dv duce lipsa de verde,este posibil ca asta sa fie o cauza,success

salut acest tv nu afiseaza functile pe ecran eu banuiesc ca ar fi memoria alterata dar nu sunt sigur. cateva caracteristici:procesor-ctv322s,memorie:pcf8582e-2,sunet:tda1013,cadre:tda3653.multumesc anticipat celor care ma pot ajuta.

va multumesc (cu respect domnilor)inca o mica problema daca nu sunt prea insistent,ce telecomanda ar merge la acest tip de tv?multumesc pentru rabdare

Ne spuneti si noua rezolvarea acestui defect?Poate,pe viitor se v-a mai lovi cineva de acest defect.

va multumesc (cu respect domnilor)inca o mica problema daca nu sunt prea insistent,ce telecomanda ar merge la acest tip de tv?multumesc pentru rabdare

P909, P1690, P1696, face cam toate functiile,dar daca ave-ti butoanele tv ului functionale store search sel v-v+ p+p-,si ave-ti prin casa ceva telecomenzi pute-ti incerca,sant multe telecomenzi ce fac functiile de baza la acest tv,p-p+v_v+ power slep txt av tv,printre ele ar fi,daewoo(megavision) samsung modele ceva m ai vechi,philips,vestel(teletech,eurocolor,watson.etc)schnaider,royal,symbol,nei. etc

butoanele frontale sunt toate functionale si totusi problema este aceeasi (afiseaza functile foarte putin vizibil de culoare negru)ce ar mai putea fi.multumesc celor cu sugesti poate este cineva care sa mai confruntat cu asa defect

pai ce sa inteleg de aici...ca OSD-ul este afisat aiurea ..nu? OSD-ul afiseaza toate functiile care le executa procesorul!

ce inseamna la dvs. functii? sau ce intelegeti dvs. prin OSD?