Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Atenuator intrare amplificator

Guest darkm4n
 Share

Recommended Posts

Guest darkm4n

Salut,

Am un LMS Behringer DCX2496, problema este ca semnalul de iesire este prea mare pentru intrarea amplificatoarelor pe care le folosesc motiv pentru care nu pot sa aplic limiterele cu volumul pe amplificatoare la maxim.

Trebuie sa construiesc un atenuator pt linii balansate dar nu ma pricep deloc la calcule, ma puteti ajuta va rog ? Am ceva de genul:

DCX2496 Amplificator

xlr pin 1 ----R1--------------R2------ xlr pin 1

|

R5

|

xlr pin 2 ----R3--------------R4------ xlr pin 2

xlr pin 3 ------------------------------ xlr pin 3

R5 vine la mijloc, intre R1 R2 si R3 R4.

Am nevoie de o atenuare de 20dB, in specificatiile de la DCX scrie OUTPUT impedance 160 Ohm, la amplificator scrie INPUT impedance 20K on balanced lines. Am incercat sa folosesc calculatorul de aici : http://www.nu9n.com/tpad-calculator.html dar obtin niste valori negative, cred ca gresesc undeva.

Am vazut ca sunt mai multe tipuri de pad-uri, unele cu match doar pe input, altele doar pe output sau si input si output, nu sunt sigur de care am nevoie.

Multumesc !

Guest darkm4n

Am gasit calculatorul asta: http://www.nu9n.com/tpad-calculator.html

DCX-ul are impedanta de iesire 160 Ohm conform manualului

Amplificatorul are impedanta de intrare 20KOhm pe linii balansate

Daca pun aceste valori in calculator cu o atenuare de 20dB obtin valori negative ... asta nu imi este clar, care e impedanta corecta sau cum trebuie folosita.

• 2 weeks later...
EP2000/EP4000, cu care e conceput sa lucreze DCX2496, au impedanta de intrare tot 20k. 150ohmi s-ar putea sa fie prea putin. Eu as încerca cu valoarea standard 600 ohmi, nu supraîncarca iesirea DCX si înca sta bine la capitolul zgomot. Sau cu o alta valoare pâna la 1kohm pentru care se obtin valori standardizate si usor obtenabile pt R1 si R2. Valoarea R3 nu e critica (nu e nevoie de adaptare pt transfer maxim de putere).