Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

DAC cu Rockna usb-i2s si TDA1541

vlasin_alin
 Share

Recommended Posts

Am achizitionat ultima varianta de modul USB-i2s de la Rockna, in speranta de a il conecta la DAC-ul cu TDA1541 din tunerul DSR Grundig ST-9000.

Am folosit urmatoarea schema de conectare:

http://i1012.photobucket.com/albums/af2 ... f44f4f.png

Service manualul de la tunerul Grundig se gaseste aici:

http://elektrotanya.com/grundig_st9000_ ... nload.html

Modulul Rockna USB-i2s este prezentat in pdf-ul atasat.

Apelez la ajutorul oamenilor de aici cu cunostinte si experienta in domeniul DAC-urilor.

Problema este ca nu obtin semnal audio la iesirea din TDA (dupa C347/C348 din schema tunerului), si nici nu dispun de osciloscop pentru a verifica macar daca semnalul i2s este prezent pe intrarea TDA-ului.

Este in primul rand schema de conectare corecta?

Multumesc

USB Assembly v2.pdf

Este cineva din Cluj care dispune de osciloscop si are cunostinte in materie de DAC-uri si care ar putea sa il faca sa mearga? Contracost bineinteles. Pe langa acest Grundig, mai am inca un tuner dsr cu TDA1541, un Philips, daca sa zicem ca ar fi defect tunerul Grundig, desi nu cred.

Nu-mi dau seama din pdf-ul ala mic, pe placuta Rockna, J5 are rol de configurare sau indicator de status?DSD Flag, de exemplu.Daca din el se configureaza interfata cu dac-ul, trebuie pus pe 0 = PCM.SR - tot pe zero, ptr 44.1k .X2 X4 si X8 seteaza oversamplingul, presupun ca e de preferat SRx1 sa fie ptr TDA1541, adica non-oversampling. Toate pe zero.Am eu osciloscop, daca nu reusesti altfel.Inca ceva, sa tii firele intre Rockna si TDA1541 cat mai scurte, sub 15cm .Eventual pune niste rezistente de 22ohm in serie pe portul I2S cat mai aproape de rockna.

• 1 month later...

Mai trebuie separate prizele de forţă (Shuko ptr frigider, maşină de spălat, aer condiţionat... etc) de cele de consum mic (tot Shuko) şi de iluminat. E o modificare majoră în instalaţie dar ajută şi e în ton cu prezentul.Apoi se poate folosi şi un filtru de reţea multicelular, ptr o bandă largă de paraziţi.Dacu-i ecranat bine?