Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandati-mi o scula buna pt lipit fire de cupru!

Guest Ady_Sandor
 Share

Recommended Posts

Guest Ady_Sandor

Buna seara,

Acuma ma adresez direct electricienilor pt ca ei stiu ca lucreaza mult cu cabluri si cu cositori.

Am nevoie cateodata sa cositoresc firele intre ele, fie ele subtiri (de ex. instalatii electrice pe la utilajele mele) sau de exemplu la cositorirea papucilor, sau a cablurilor de sudura (10-16-25 mmp) intre ele, dar...

Pana acuma am avut doua pistoale de lipit, unul era romanesc (cu care ma chinuiam la greu), iar astalalalt este polonez cumparat nou din magazin cu 75 lei care acuma de curand m-a lasat si ma tot chinui si cu acesta din doua motive:

1 - carcasa din plastic este topita si aproape ca ies "matele" din pistol, probabil este si risc de electrocutare

2 - are doua brate in fata in care se introduc o sarma solida de cupru prin care se face legatura intre cele doua brate si din pacate aceste doua brate s-au topit cu plastic cu tot acolo in interior ca pur si simplu pica jos cand lipesc mai mult.

3 - acea sarma plina de cupru tre sa o schimb atat de des ca sa reusesc sa cositoresc cativa mm de cablu ca deja m-am saturat

Pt lipiri am folosit FLUDOR, care cred ca este 2 in 1 (pasta decapanta + cositor)

V-as ruga sa-mi recomandati un alt aparat mult mai fiabil (in afara de pistol de lipit) pt cositorirea cablurilor de cupru si eventual ce material de adaos (aliaj de lipit) sa aleg pt lipituri mai bune?

Am vazut pe net pe la diverse magazine tot felu de scule:ciocane de lipit, sau ciocan de lipit cu gaz, statii de lipit, etc dar nu stiu ce sa aleg si nici n-as vrea sa dau banii pe ceva ce nu ma pot folosi la ce am eu nevoie.

Multumesc anticipat.

• Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pistoalele facute de romani,alea in carcasa de ebonita de Progresul sunt dau clasa majoritatii celor din ziua de azi.Singura lor problema este carcasa casanta,in rest...Ca idee, am un pistol Weller profesional care costa de vreo 4 ori cat unul romanesc,de incalzit incalzeste dar e plasticaraie ,butonul s-a dus dupa doua luni si carcasa cand se incinge trebuie lasat sa se raceasca.In schimb am unul de Progresul caruia i s-a blocat butonul si a ramas cuplat cam o jumatate de ora pana am observat si merge si in ziua de azi fara probleme.Totusi la fire groase cum vrea cel care a scris topicul nu poti lipi cu pistolul,nu incalzeste destul .

Pistoalele de lipit romanesti sunt bune,dar au si ele limitele lor.La un papuc pe cablu de 25 nici cu 2 pistoale nu va face fata.Pt asa ceva merge un letcon de putere mare(peste 100W) eventual termostatat,dar are dezavantajul ca trebuie sa-l astepti,si daca ai doar un papuc dupa care faci pauza,mai bine te lipsesti.Eu cand m-am confruntat cu asa ceva am folosit gazul,incalzit cu flacara cu bec mic,si decapat-lipit cu aliaj de lipit obisnuit cu adaos de decapant.N-am folosit ciocan cu gaz pt ca m-am lovit destul de rar de asemenea operatiuni si nu se justifica achizitia,dar cred ca ar fi cea mai buna alegere.(mai cu seama ca ai si autonomie,nu depinzi de sursa de curent,si cateodata la auto e important aspectul asta,functie de unde lucrezi).La pistolul romanesc ansa de regula nu se pune din sarma mai groasa de 2mm,ori daca ai un cablu de 5 ori mai gros,e firesc sa stai mult ca sa reusesti sa incalzesti,si mai ales sa ajungi la temperatura de fierbere a aliajului,pt o lipitura corecta.De cele mai multe ori din cauza timpului mare cat sta pistolul cuplat se incalzeste peste masura si nici lipitura nu va reusi.Parerea mea e ca daca ai ceva indemanare,o lampa cu gaz te va rezolva,altfel incearca ciocanul de lipit cu gaz....asta fireste fiind valabil la cablajele grele,cu diametre ale conductorului peste 2mm.

Atunci cand e nevoie de a cositori piese mari se foloseste pipa; e un mic vas din fier (o bucata de teava de 2 toli si lungimea cam tot atat, sa zicem, care are un disc sudat in partea inferioara) de care e sudata o coada din sarma de fier mai groasa, de 4mm, sa zicem. Acolo se pun bucati de aliaj, se incalzeste bine toata pipa, se curata bine piesele de lipit, se dau cu pasta si se cufunda, pe rand, in aliajul topit. Apoi se imbina cele doua piese si se incalzesc pentru o buna lipire.Trebuie un pic de indemanare care se capata cu experienta. Succes.

E buna,si recunosc n-am stiut,practic e o baie de cositor la scara mica,dar asta e valabil cand ai de facut multe lipituri,ori eu am facut doar ocazional asemenea lucrari,si decaparea am facut-o tot la flacara...cu ceva indemanare,ajungi la lipituri de calitate si estetice,fara sa arzi izolatia din apropierea lipiturii.

Solutii sunt,dar totul depinde de volumul de lucru.M-am confruntat destul de rar cu asemenea situatii si a trebuit sa ma descurc repede si bine cu ce-am avut.Lampa cu gaz a fost cea mai la indemana,am ales una cu flacara mica si concentrata,pt ca incalzirea sa fie cat mai mult local unde am nevoie,iar daca firul a fost gros si transmitea caldura spre izolatie,il matisam cu textil ud,de care scapam repede dupa ce terminam treaba.Daca initiatorul topicului se confrunta des cu treburi din astea,atunci un ciocan de lipit de 500w il va scoate din necaz,in mai toate situatiile.Am unul rusesc si chiar daca se incinge mai greu,cand e gata de lucru nu prea mai are rusine.Pt volum mare de lucru,o baie de cositor pt decapare de care se vorbea mai inainte(ca si cu asta se pierde ceva timp si piesa trebuie adusa la temperatura optima) si un ciocan puternic cred eu ca sunt de un real folos...pistolul de lipit n-a fost gandit pt asa ceva,chiar daca unii il mai chinuie si in asemenea scopuri.E pacat de el,moare cu zile, eu in atatia ani,n-am reusit sa ard nici unul,dar le-am folosit strict pt ce-au fost construite(uneori chiar abuziv ca timp de lucru,si n-au avut nimic),au fost reusite.Totul e sa nu incerci sa cari cu masina mica sarcina de camion. :rade: