Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme de alimentare - laptop-uri


zambiee99

Postări Recomandate

Salutari ,  rugaminte are cineva o schema de Asus F80L ? Am problema cu baclight-ul schimbat lampa,schimbat inveror  nu e lumina , imagine exista ,am 19v alimentare, dar adj si on/of e 0,2v respectiv 0,7v ceace cred ca e prea putin cum stiu eu de la monitoare ,pe laptop sint mai de putin timp nu le stapinesc asa de bine ca monitoare, tv,  etc de unde incep sa vad de unde provine  adj si on/of inverter multumesc mult banui ca pe acolo trebuie cam2-3v.

problema rezolvata prin alimentarea invertorului de pe placa cu 3,3v  , de vina era kbc

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator Marus Tufi

Salutari tuturor membrilor de pe acest forum! Va rog sa ma ajutati cu o schema de hp probook 455 g1 sau 450 g0. Ma intereseaza partea de alimentare.A pocnit un mos de pe alimentare, chiar in dreprul mufei de alimentare cu 19v, pe placa si nu se mai vede ce scrie pe el. Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Vizitator Marus Tufi

Multumesc mult Pinky pentru promptitudine si amabilitate. Am descarcat pozele si m-am uitat pe ele.Este vorba de D8201 cea din partea drepta jos sub Si7121.Cred ca este o capsula cu 2 diode zener pentru protectie.Laptopul a fost alimentat cu polaritate inversa de la un alimentator modificat.

Link spre comentariu

Daca nu merge, trebuie sa sapi pe internet sa vezi care e cauza. Cauta firme vanzatoare de acumulatori de laptop la care sa poti trimite laptopul sa vada daca se rezolva problema prin inlocuirea acumulatorului. Asa te costa doar transportul. Cand am suspiciuni ca ar putea fi placa de baza, eu merg la un magazin de piese de laptop din Timisoara. Ma costa 1 ora deplasarea dus-intors. Daca merge, cumpar acumulatorul. Totusi exista riscul ca acumulatorii compatibili sa nu se inteleaga cu placa de baza si sa nu functioneze nici cu acumulator nou.

Nu am avut situatii descrise de tine, asa ca nu pot sa zic daca ai o problema cu acumulatorul sau cu placa de baza.

Link spre comentariu

salut am facut uptade la bios si acuma incarca 11% nu stiu daca e defecta bateria sau laptopul,dar pe

net unde am mai citit se recomanda sa fie bateria descarcata cand rescriu bios-ul si laptopul conectat la incarcator

ce am observat pe timpul cand incercam sa descarc bateria era ca la 4% bateria a mers aproape o ora si tot nu sa descarcat

de tot deci bateria are viata in el,doar ca nu arata procentujul bateriei corect.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator fill

salutare!!!

am in lucru un asus Eee Pc R101X. cam de 10 inch. de la un trasnet s-a dus alimentatorul , socul a ajuns in laptop, a flamat bornele de pe priza de alimentare de pe panel de s-au cam topit pinii, mai sunt cateva SMDuri topite. as incerca o resuscitare , dar nu stiu val componentelor. ma poate ajuta cineva? ms mult!

www.electronx.ro

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări