Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Butelie argon,corgon,CO2


GEO 53 BN

Postări Recomandate

Asta e o problema (pe persoana fizica...), butelii gasesti cumva pina la urma insa sa le umplii e problema, de CO2 am reusit sa "gasesc" si o pot si umple (la negru bineinteles) pentru ca il cunosc pe baiatul de acolo, cu Ar e o problema si mai mare, butelie de asemenea s-ar gasi cu toate ca e scumpa dar nu reusesc sa o umplu la o adica sub nici o forma, la centrele de umplere nu am acces sub nici o forma iar unde cunosc pe cite cineva nu se pot schimba, sint inregistrate, inseriate, etc...Nu pot intelege sub nici o forma de ce persoane fizice nu pot detine si folosi astfel de gaze, legal vorbesc, cum nu inteleg de ce GPL-ul de sub fund din masina este legal iar butelia mea nu o pot incarca pentru ca este ilegal, cu toate ca foarte multi inclusiv eu acolo le incarcam, daca vre-o data o sa ma intrebe cineva (prin absurd) din "asazisele" noastre autoritati le-asi arata Italia, Grecia unde i-ti poti incarca legal butelia......O alternativa se pare ca ar fi Bricostore, au mai nou "minibutelii" cu diverse gaze printre care si Ar, cum demult cautam asa ceva am luat una cu speranta ca o s-o pot incarca cumva de la un tub "normal" pe la cunoscuti, aceasta minibutelie are un "fis" de gaz in ea adica 60Atm si cica nu este reincarcabila, si asa este, nu am gasi un regulator de gaz pentru ea la timpul respectiv si i-am facut o adaptare la strungar, dupa ce am montat-o acolo a ramas pina ce se va goli tot gazul, daca incerc sa o desfac curge...., intre timp am gasit si regulator, 100 lei butelia si 90 lei regulatorul m-au costat.

Link spre comentariu

Am discutat cu un prieten si mi-a spus sa incerc la L...de ,care au butelii pentru toate tipurile de gaz,oxigen,azot,argon,acetilena.Nici el nu stie daca vind butelii persoanelor fizice.Ma intreb, de ce in Romania nu pot fi cumparate butelii, incarcate cu gazele enumerate mai sus, de catre persoanele fizice Sintem,noi romanii mai cu mot?Am vazut la diferiti meseriasi,in special,tinichigii auto ,care aveau butelii de oxigen.Ma gindesc ca fac "minareli",in sensul ca avind butelia,apeleaza la cineva cunoscut,care lucreaza la vreo firma si care duce butelii la incarcat sau schimbat.O butelie in plus nu se observa. Romanul este descurcaret si se "orienteaza in teren".

Link spre comentariu

O firma poate fi data in judecata de producatorul( L.....) de gaze daca umbla la continutul buteliilor. Adica daca eu ca persoana fizica iau un tub de oxigen gol si il umplu cu argon ca sa pot suda, argonul ala nu mai are puritatea declarata de producator iar sudura iese cum iese rezultand reclama proasta pentru producator. Daca o firma face lucrul asta, poate sa declare falimentul a doua zi( cred). Buteliile au serii, sunt contabilizate individual, se cunoaste traseul etc.Oxigenul arde bine si la 80 % puritate si la 99,5%, pe cand argonul cu mai mult de 100 ppmm( daca stiu bine) este inutilizabil

Link spre comentariu

O firma poate fi data in judecata de producatorul( L.....) de gaze daca umbla la continutul buteliilor. Adica daca eu ca persoana fizica iau un tub de oxigen gol si il umplu cu argon ca sa pot suda, argonul ala nu mai are puritatea declarata de producator iar sudura iese cum iese rezultand reclama proasta pentru producator. Daca o firma face lucrul asta, poate sa declare falimentul a doua zi( cred). Buteliile au serii, sunt contabilizate individual, se cunoaste traseul etc.Oxigenul arde bine si la 80 % puritate si la 99,5%, pe cand argonul cu mai mult de 100 ppmm( daca stiu bine) este inutilizabil

"O firma" nu se preteaza la astfel de "minarii", merge frumos si inchiriaza tubul de Ar, dar "pe persoana fizica" cum fac rost de tub? aceasta e intrebarea!! culmea ar fi sa am o butelie de Oxigen umpluta de mine pe nu se stie unde cu Ar si sa dau firma de gaze in judecata ca sudez prost din cauza gazului.....
Link spre comentariu

In concluzie nu asta e problema pentru ca oricum butelia va fi golita in plus dupa a doua umplere impuritatea gazului va scadea si inca dupa toate acestea nu uitati ca sint amestecuri de gaze in compozita carora se afla si oxigen. Sa ma anuntati si pe mine daca gasiti vreo modalitate de incarcare pentru persoane fizice.

Link spre comentariu

...nu uitati ca sint amestecuri de gaze in compozita carora se afla si oxigen...

Care sunt amestecurile alea care sunt bune pentru sudura ?Daca producatorul spune ca argonul are sub 1 ppm, asta inseamna ca acel 1 ppm nu este argon, ci altceva. Impurificarea este foarte greu de eliminat.Oricum, consumatorii persoane fizice nu sunt luati in calcul in planurile de afaceri ale producatorilor, ei se gandesc doar la consum cu cistenele. Trebuie sa insistati la nivel inalt in cadrul firmei producatoare ca sa se schimbe ceva, muncitorii de la rampele de incarcare nu isi vor risca locurile de munca pentru cativa lei.
Link spre comentariu

http://www.ebay.de/itm/Argon-4-6-Fullun ... 627wt_1396

 

Nick asta e pretul pentru incarcara buteliei de10l/200bar , aproape 150 lei pentri 2000l .

Cred ca astia spun ca incarca doar butelii cu TUV si daca n`are o verifica ei.

Acum e destul de greu sa`ti faci incarcarea in .de .

Service auto care sa foloseasca WIG sint tare putine dar cred ca tot pe la ei ai putea sa rezolvi incarcarea.

Eventual cu asta:

http://www.ebay.de/itm/Umfullschlauch-U ... 191wt_1396

 

Se practica la mod profesional , nu`i cirpeala romaneasca, in cazul in care ai butelia de mobil mica si una mare la atelier.

Sper sa`ti foloseasca!

Hmmmm, intreaba`l eventual pe @radu cnc , la el am vazut suduri WIG.

 

 

Grig

 

L.E. Aveti aici ceva gaze MIG/TIG

http://www.boconline.co.uk/internet.lg. ... _80125.pdf

Link spre comentariu

"sorin renato" - se pare ca tu nu sti decit de butelii de O, CO2, Ar, C2H2 , exista "multe" combinatii de gaze, sa nu spun o infinitate ca e "prea mult", pun doar o poza din articolul postat de Ion Bumbu unde se vede clar "mixtura Ar/O", deci exista, chiar daca nu sti tu....post-9441-139829683618_thumb.jpg"ion bumbu"- nu pret incarcare e problema....., ca sa detii o butelie de gaze trebuie sa "fi firma" astfel mergi la un centru de incarcare unde se face un contract prin care respectivul centru i-ti da in chirie o butelie la care se plateste bineinteles chirie lunara, reincarcarea buteliei costa separat...., esti persoana fizica? nu poti face contract deci nu poti detine o butelie..... Corect ar fi sa pot cumpara o butelie legal si sa o pot incarca/schimba cind vreau (astfel se poate face si verificarea periodica), ca butelia de la argaz, dar la noi nu se poate, este cam acelasi lucru cu pomparea energiei in retea de catre pariculari, la noi "nu se poate", in Germania insa acest procedeu are vechime de ani sau zeci de ani....

Link spre comentariu

La noi se incarca si la persoane fizice CO2 astepti cateva minute , Ar de doua ori pe saptamana , am incarcat o butelie de 10L , 50 ron + verificarea 50 pe trei ani si schimbat capul ca era butelia de oxigen .La prima incarcare cu Ar nu o sa fie de puritate mare numai de la urmatoarele.

La noi in zona nu reusesc sa incarc sub nicio forma...... si esti singurul caz pe care i-l stiu unde sa putut incarca ca persoana fizica, poate "si-or revenii" si la noi.....L.E. Tipuri de gaze, dati cautare dupa "en439" cu gogu si in prima pozitie se gaseste un tabel cu aceasta....
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări