Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator SE cu 300B


gedd

Postări Recomandate

ROG PE ACEASTA CALE PE UNUL DIN MODERATORI SA STEARGA.ACEST TOPIC.....VA ROG DIN SUFLET.....IMI CER SCUZE CA AM POSTAT ASA CEVA AICI....SUNT SATUL DE RAUTATI SI INVIDIE....

Va felicit pentru aceasta realizare si nu numai!Va cunsoc entuziasmul si placerea cu care va dedicati acestor faine realizari,asa ca vedeti-va de treaba si mergeti inainte.Ascultati tot ce se spune dar faceti numai ce credeti dv. Dv. si cativa asemenea dv. nu puteti fi decat niste exemple demne de urmat si va asigur ca ce postati aici reprezinta un puternic imbold pentru toata lumea. Va felicit si va doresc la mai multe proiecte! :da :aplauzeP.S va asteptam cu impresii despre amplificatorul cu 300B,cred ca-i primul de acest gen pe aici,asa-i ??
Link spre comentariu

ROG PE ACEASTA CALE PE UNUL DIN MODERATORI SA STEARGA.ACEST TOPIC.....VA ROG DIN SUFLET.....IMI CER SCUZE CA AM POSTAT ASA CEVA AICI....SUNT SATUL DE RAUTATI SI INVIDIE....

Va felicit pentru aceasta realizare si nu numai!Va cunsoc entuziasmul si placerea cu care va dedicati acestor faine realizari,asa ca vedeti-va de treaba si mergeti inainte.Ascultati tot ce se spune dar faceti numai ce credeti dv. Dv. si cativa asemenea dv. nu puteti fi decat niste exemple demne de urmat si va asigur ca ce postati aici reprezinta un puternic imbold pentru toata lumea. Va felicit si va doresc la mai multe proiecte! :da :aplauzeP.S va asteptam cu impresii despre amplificatorul cu 300B,cred ca-i primul de acest gen pe aici,asa-i ??
Don Lazaroiu cam asa se pare ca ar fi cam primul,promit ca dupa ce il termin daca se mai tine intalnirea aceea il aduc si oricine vrea va putea sa il asculte.....
Link spre comentariu

Cat mai costa un 300B?

Pe ebay var. chinezeasca Shuguang cea mai ieftina pleaca de la 65-80$ / buc. Daca vrei Reflektor atunci te orientezi catre ElectroHarmonix, aruncand un ochi pe tube-town.net e cam 80euro/buc. Altfel.... sky is the limit.Pentru un buget mai restrans exista 6S4S (sau 6C4C in rusa), o pereche NOS pe ebay costa cam cat un singur 300B shuguang.
Link spre comentariu

Apropo, chestia cu factorul de calitate a a condensatoarelor este mai complicata decit pare, pe scurt aparatul lui gedd masoara de fapt ESR-ul condensatorului si printr-o relatie simpla Q=Xc/ESR afiseaza Q si D la o frecventa corespunzatoare XcDaca se doreste o rezolutie buna pt Q este nevoie de o determinare precisa ESR asa ca am testat o varianta de ESR analogica cu citirea 0,3 Ohm cap scala ce deceleaza rapid un condensator de calitate, fireste, respectind corelatia ESR/ capacitate iar cu ocazia aceasta am mai aruncat la gunoi o gramada de condensatoare...

Link spre comentariu

Userul prutus a prezentat aceasta schema care dupa parerea mea este de exceptie si cu toate acestea trecut complet neobservata...Am un tub 300B cam uzat si care dupa cam 10 minute de functionare se stinge filamentul, totusi am facut un test al schemei cu E180F si EF184 driver iar rezultatul este o resetare a proiectelor in derulare si adunarea de bani pt achizitionarea a doua tuburi 300BApelez la bunavointa d-lui Lazaroiu pt o simulare, merita...Exista o chestie ciudata in aceasta schema si anume condensatorii din catodul lui 300B dar nu am avut timp sa vad ce-i cu ea...

post-70426-139829684722_thumb.gif

Link spre comentariu

P.S va asteptam cu impresii despre amplificatorul cu 300B,cred ca-i primul de acest gen pe aici,asa-i ??Don Lazaroiu cam asa se pare ca ar fi cam primul,promit ca dupa ce il termin daca se mai tine intalnirea aceea il aduc si oricine vrea va putea sa il asculte.....Cititi si in topicul initiat de Dl. Blue 300B un mit ? interventia dl-lui Sebi de la pagina 7

Link spre comentariu

Eu cred ca este doar o greseala in schema, un electrolitic ar trebui sa fie la (+) filament iar celalalt la (-) filament.

Corect,asa este in ceea ce priveste cele doua condensatoare,este doar o greseala de redactare,sau neatentie la desenarea schemei. Mai jos sunt cateva rezultate din simularea schemei originale cu D2a & 6N30P care este corecta.Singura deficienta,ca sa spun asa,este sensibilitatea proasta la intrare.Pentru a obtine pe sarcina 10W la intrare trebuiesc 6V~. Pentru a utiliza in circuitul de atac de tip MU-FALLOWER in locul tuburilor D2a&6N30P altele,in exemplul de mai jos am utilizat E180L si 6N6P,trebuiesc facute cateva modificari,vedeti pe schema. Perfomantele sunt asemantoare cu cele din schema originala,dar THD un pic mai mare adica THD=2.61%. In ceea ce priveste amplificarea in tensiune a etajului de atac,avand in vedere formula din care rezulta amplificarea configuratiei MU_FALLOWER,indiferent cat am "trage" de ea,incercand sa pastram un semnal la iesire cat mai putin distorsionat nu vom obtine o amplificare mai mare de 12...13. Pentru un atac pe G1 300B de 154Vpp este necesar un nivel al semnalului la intrare de Vi=12Vpp.In aceste conditii vom avea pe sarcina 10W cu 2.2% THD. Puterea maxima pe sarcina este de 17W cu THD=>10%.Bineinteles ca putem configura schema si cu alte tipuri de tuburi,dar combinatia D2a & 6N30P este cea mai buna,parerea mea.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări