Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
CornelM

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723

Recommended Posts

Bizar, multi au realizat-o, functioneaza si sunt multumiti, si tot multi sunt cei ce nu pot sa-i dea de cap.

Este posibil sa fi interpretat eu gresit, acel zgomot, pe sondele pasive de la osc. Cu si fara sursa, tot exista acel zgomot de cateva zeci de mV, pe care l-am eliminat intuitiv. Am observat ca fiecare osciloscop are un anumit nivel de zgomot intern sau pe sonde. Oricat le calibrezi (si osc. si sondele) tot apare la masuratoare ceva de fond. Am testat deja doua digitale...cred ca asta e o problema generala la ele...zgomotul si rezolutia riplului. De fapt daca stau bine si ma gandesc ajung la aceleasi masuratori atat pe osc.1 cat si pe osc.2, desi pe ultimul aveam atenuarea la 1x (este digitala nu manuala pe sonda) si in loc sa-mi arate 800mV (ca la primul cu x1) imi arata 80mV...dubios. Din ce stiu eu atenuarea x10 divide amplitudinea semnalului la 10 utilizand un rezistor de 1+9Mohmi.

Totusi nu sunt 100% lamurit cu chestiunea aia de dupa 2.82A consum.

Edited by celtik

Acum 4 ore, miticamy a spus:

CITAT:  Ma apuc sa fac si niste simulari cu Multisim sa vad ce iese.

Pana atunci sa vedem ce este cu amplificatorul de eroare. O anumita tensiune de iesire se poate obtine din una mai mare prin divizorul rezistiv, cum este si potentiometrul de volum de la amplif. audio. Cand suntem mai pretentiosi folosim o dioda zener pt stabilizare urmata de amplificator in curent cum este repetorul pe emitor. Imbunatatirea stabilizarii se poate face amplificand diferenta dintre variatia tensiunii de iesire cu sarcina si tensiunea de pe zener. Cel mai simplu se face cu un tranzistor, in emitor tensiunea stabilizata de zener iar in baza tensiunea de iesire divizata.

Cred ca am inteles. Jongleria se face la baza etajului Darlington pentru a elimina distorsiunile acustice probabil.

Edited by celtik

Acum 3 ore, celtik a spus:

limitarea (led-ul) incepe sa se stinga de la 2.82A in sus si face treptat crestaturile alea pe osciloscop.

Asta inseamna ca operatioanlul de limitare se opreste , adica curenul se autolimiteaza din referinta de tensiune. Verifica daca la in situatia aia mai ai referinta de tensiue stabila (723-ul).

Eu tot spun că nu-i bună alimentarea la etajele de control dar.... batman batman.... 

Etajele de control, 723 și operaționali nu trebuie sa fie deloc influențați de regimul de lucru al sursei. Dacă încep sa fie influențați nu te mai poți baza pe comportamentul sursei. 

Exista o mulțime de metode pt a rezolva asta. Fiecare poate alege ce soluție ii este mai la indemna. Nu trebuie neapărat sulutii de pe un forum. 

Edited by sesebe

Acum 2 ore, alibiduda a spus:

Asta inseamna ca operatioanlul de limitare se opreste , adica curenul se autolimiteaza din referinta de tensiune. Verifica daca la in situatia aia mai ai referinta de tensiue stabila (723-ul).

723 are limitarea la 30mA iar in baza BD injecteaza max 6mA determinat de rez de 1k. E tot un topic capcana, de atras "fluturi in jurul lampii". De ce sa te intrebi ca statuia de la Hamangia cand ai un osciloscop performant si instructiuni la botul calului?

Acum 4 ore, alcon a spus:

Bizar, multi au realizat-o, functioneaza si sunt multumiti, si tot multi sunt cei ce nu pot sa-i dea de cap.

Scuza-ma, dar nu multi au intrat in detaliile functionarii. Probabil s-au multumit cu primele rezultate si apoi au trecut la urmatoarele montaje. Eu intentionez sa o disec cat pot ca sa inteleg cum functioneaza si cum trebuie sa functioneze (asa cum a fost gandita).

Edited by celtik

Pana la urma cati ani ai? Dupa felul cum raspunzi la atatea detalii postate de mine nu pari trecut de 25. Dupa 40+ ani de electronica nu am reusit sa depanez decat cu o singura metoda: inteles schema si urmarit apoi unde semnalul/ forma de unda difera de imaginea care este deja printata pe scoarta ta cerebrala. Ce sa diseci la o schema asa simpla? Toate sursele functioneaza la fel: initial comanzi tranzistorii finali cu un driver care poate sa-i duca spre saturatie unde pot sa dea un anume curent. Apoi 2 circuite de control intra pe rand in modularea/ micsorarea acestui curent in asa fel incat sa asigure o anumita tensiune sau un anume curent. Aici initial prin 1k se injecteaja din referinta de 7V un curent in baza BD care probabil ajunge ca finalii sa poata debita spre 4A. Cum stabilizeaza? Un operational citeste iesirea si cand aceasta ajunge o valoare dorita fura prin dioda o parte din curentul dat de 1k. Limitarea? Un alt operational citeste tensiunea de pe 0R1 si la o anumita valoare setata fura el curent prin alta dioda (se formeaza functia logica SAU cu diode) din rez de 1k iar sursa trece in generator de curent. Ce sa o mai diseci daca a fost simulata? Nu trebuie decat intro situatie data sa pui oscilogramele la toate elementele care participa activ la acea stare, nu doar iesirea. Dura 5 minute cu totul daca ai dori sa faci ce ti se spune, ai pierdut atatea cu oscilograme inutile. Eu o consider in continuare bascalie romaneasca specifica, un pustan de 14 ani care intelege notarea componentelor ar fi pus pana acum oscilogramele ghidat de noi.

Uite si cu LTS cele 3 situatii: comanda maxima, tensiune constanta, curent constant:

1.png

3.png

2.png

EDIT:  iesirea operationalului de curent

5.png

Edited by miticamy

Revenind la "fluturii din jurul lampii" ma refeream ca referinta de tensinune nu e capabila sa furnizeze curentul necesar  deoarece sunt de acord cu @sesebe ca partea de control e subalimentata de aceea am cerut sa verifice ce se intampla cu tensiune de referinta.

Acum 5 ore, celtik a spus:

Scuza-ma, dar nu multi au intrat in detaliile functionarii. Probabil s-au multumit cu primele rezultate si apoi au trecut la urmatoarele montaje. Eu intentionez sa o disec cat pot ca sa inteleg cum functioneaza si cum trebuie sa functioneze (asa cum a fost gandita).

Tu ai studiat vreuna din schemele de surse Agilent pe care le tot pun pe forum?

Ai vazut cite surse de alimentare independente si stabilizate sint folosite pt numai 2A in sarcina maxima?

Dar nu, peste tot numai alimentari minimaliste, eventual cu surse facute din condesatori inseriati pe AC si apoi vreti performante sau va mirati dece vi se tot ard componetele iar iesirea e-n balarii.

E asa de greu de pus un 7812 si un 7912?

Uite cum arata o alimentare interna: 

Edited by sesebe