Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

Salut @BRANCA pai le-am postat mai sus oscilograme.rar

Hmm, buna ideea asta cu scufundatul. Ma gandeam sa ma apuc sa construiesc o sarcina electronica ajustabila. Dar deocamdata fac teste pe nichelina. Ce mi se pare dubios insa, este ca acel riplu de 800mV este prezent si cand sursa nu este deloc alimentata, dar este conectata sonda pasiva a osc-ului pe iesirea bornelor DC. Totusi inca nu-mi dau seama de ce exista riplul ala de cativa volti dupa un anumit prag spre maximum. Tare mi-e ca e ceva din cond. Samhwa desi l-am cumparat de nou de pe tme.

oscilograme.rar

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 29 minute, celtik a spus:

Ce mi se pare dubios insa, este ca acel riplu de 800mV este prezent si cand sursa nu este deloc alimentata, dar este conectata sonda pasiva a osc-ului pe iesirea bornelor DC

 

Asta a fost o gluma ? Sau e o mistocareala la adresa colegilor care incearca sa va ajute?

 

O alta gluma pe care am descoperit-o este(va citez):

Din pacate nu am realizat schema electrica ci doar cea de cablaj. Deocamdata.

 

 
Link spre comentariu

Chestia cu riplul prezent si cand nu e alimentata sursa nu o prea inteleg.Probabil ca va gandeati la altceva cand ati scris.

 Ref la oscilograme.Am impresia ca oscileaza blocul control curent.Puneti o rezistenta de sarcina  calculata sa aveti 3A.Scoateti un cap de la dioda D5 ,ca sa anulati controlul de curent,si verificati din nou semnalul in baza BD139 sau iesire LM358 pin1(control tensiune).

 

Link spre comentariu

Riplul acela rezidual l-am descoperit dupa ce am incheiat masuratorile. Cred ca este din osciloscop o problema, ca si eu am ramas putin socat. Chiar nu inteleg sursa lui pentru ca pe toate sondele este existent.

@vijelie02daca tie, constatarile mele ti se par glume...atunci ai o problema de perceptie a lucrurilor. Schema este cea din Conex Club iar cablajul si montajul sunt facute dupa schema din revista cu mici adaosuri insignifiante mentionate anterior in posturile mele (nu mai reiau). Nu inteleg de ce trebuie sa ma apuc sa redesenez schema electrica...care e utilitatea? Simularea, sau ce?...din moment ce am montajul pe care pot sa lucrez.

Merci @BRANCA, o sa revin cu rezultatele.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 11 ore, alibiduda a spus:

Si in schema originala si in schema conex se cere alimentare parte de comanda 2x12VAC ma gandesc ca cine a proiecat-o stia ce face.

Daca riplul ala de 800mV exista si cand e circuitul nealimentat nu te-ai gandit ca poate fi o interferenta externa ?????

Daca se pune unul 2x12VAC ai sa obtii dupa rectificare 33-34VDC care depaseste limita admisibila la operational de 32VDC. Cum a patit @albasete (tot pe topic-ul asta), fiind indusa o oscilatie operationalului din cauza supratensiunii de alimentare. Sunt de acord sa incerc cu unul de 2x10VAC care presupun ca va avea nominal, undeva la 11,5-12VAC.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Cat timp nu intelegi functionarea unui montaj ne intelegem ca surzii. Nu ai 2 canale la osciloscop? Considera sursa o cutie neagra cu 2 borne de iesire. Ea are 2 regimuri: tensiune constanta si curent constant. Fiecare se analizeaza pe rand si apoi se poate reveni la zona de trecere la intrarea in limitare. Deci sonda pe iesire. Se pune o sarcina de 15-20 ohm si din pot. de tensiune se regleaza de la min la max. Apoi in 4 puncte de tensiune (5-33-66-100%) se pune o sarcina sa intre in limitare si se vede tot iesirea. Daca nu ai riplu/ oscilatie pe iesire nu ai de ce sa mai masori operationalele decat de distractie. In peste 20 oscilograme eu nu am vazut niciun riplu pe iesire.

Link spre comentariu

Pai sa inteleg ca nu prea exista riplu?!Ca preia osciloscopul semnal parazit?

Mai corect in schema se putea prevede trafo 2x15VAC,cu stabilizatoare 7815 si 7915.Trafurile acelea mici,tip PCB,au tensiuni in gol f mari fata de valoarea  nominala.Personal cred ca sunt facute pentru utilizare numai cu element stabilizator.Eu in sursa veche am avut 2x12VAC curati,in gol,deoarece era facut bobinajul pe trafo forta.

Link spre comentariu

Atunci cum ai explica acel 800mVpp prezent in oscilograme si 3.20Vpp dupa pragul de 2.8A consum cu acel "semnal fierastrau"? Intreb fara nicio ironie. Pana fac rost de alt osciloscop sa elimin partea cu semnalul parazit, imi ia cateva zile. De calibrat l-am calibrat la cald fara sonde. Mentionez ca am schimbat atat sursa 723 cat si op-ul cu unele noi ca sa vad daca exista vreo diferenta. Aceleasi rezultate le-am obtinut. Mai reiau inca o data CC-ul si CV-ul. Orice ar fi nu ma apuc de alt montaj pana nu-l fac pe asta sa mearga chiar daca ramane doar de teste.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

AUTOCITAT:    In peste 20 oscilograme eu nu am vazut niciun riplu pe iesire.

Acum 1 oră, miticamy a spus:

Considera sursa o cutie neagra cu 2 borne de iesire. Ea are 2 regimuri: tensiune constanta si curent constant. Fiecare se analizeaza pe rand si apoi se poate reveni la zona de trecere la intrarea in limitare. Deci sonda pe iesire. Se pune o sarcina de 15-20 ohm si din pot. de tensiune se regleaza de la min la max. Apoi in 4 puncte de tensiune (5-33-66-100%) se pune o sarcina sa intre in limitare si se vede tot iesirea. Daca nu ai riplu/ oscilatie pe iesire nu ai de ce sa mai masori operationalele decat de distractie. In peste 20 oscilograme eu nu am vazut niciun riplu pe iesire.

EDIT:  simulare pt a vedea trecerea de la tensiune constanta la curent constan, MOS-ul fiind sarcina activa (comandata).

1.jpg

 

Edit2: ampliful de curent poate avea o excursie mare la iesire ca sa compenseze neregulile montajului, aici un riplu exagerat la intrare (in mod intentionat):

2.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Traful duce undeva la 5.7A cu 28VAC. M-am gandit si eu la asta, dar totusi e un toroidal de la Indel, n-are cum sa nu duca. Ma apuc sa fac si niste simulari cu Multisim sa vad ce iese. Mai mentionez o chestiune, firele pana la tranzistori si puntea mare au undeva la 20cm si cu 1.2mm diametru. Tranzistorii par sa se incalzeasca mai mult cand se limiteaza curentul sub 1A.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

CITAT:  Ma apuc sa fac si niste simulari cu Multisim sa vad ce iese.

 

Pana atunci sa vedem ce este cu amplificatorul de eroare. O anumita tensiune de iesire se poate obtine din una mai mare prin divizorul rezistiv, cum este si potentiometrul de volum de la amplif. audio. Cand suntem mai pretentiosi folosim o dioda zener pt stabilizare urmata de amplificator in curent cum este repetorul pe emitor. Imbunatatirea stabilizarii se poate face amplificand diferenta dintre variatia tensiunii de iesire cu sarcina si tensiunea de pe zener. Cel mai simplu se face cu un tranzistor, in emitor tensiunea stabilizata de zener iar in baza tensiunea de iesire divizata. Si oscilogramele pt cele 3 cazuri:

5.jpg

4.jpg

6.jpg

Link spre comentariu

Salutare. De la 0 la 7 sunt capturile pentru U si I cu sarcina 11.5 ohmi.

0- U=min, I=min (fara limitare)

1- U=1/2, I=min (limitare)

2- U=max, I=min (limitare)

3- U=max, I=1A (limitare)

4- U=max, I=2A (limitare)

5- U=max, I=2.7A (limitare)

6- U=max, I=2.82A (limitare)

7- U=max, I=2.85A (fara limitare)

Aici sunt capturile: https://postimg.cc/gallery/higpns00/

Ai dreptate @miticamy , nu cred ca este niciun riplu, dar nu mi-l explic pe ala de la punctul 7, limitarea (led-ul) incepe sa se stinga de la 2.82A in sus si face treptat crestaturile alea pe osciloscop.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări