Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723

• Please log in to reply
439 replies to this topic

#436 OFFLINE   Victor

Victor

Audiosaurus Rex

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 9,036 posts

Posted 01 December 2017 - 08:50 AM

Corect .
@Geomar ar fi trebuit sa prevada inca din proiectare o varianta alternativa de silkscreen , cu www.elforum.info in locul www.elforum.ro :) !
  • thunderer likes this

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#437 OFFLINE   GeoMar

GeoMar

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,207 posts

Posted 01 December 2017 - 09:43 AM

Mai exista si o varianta ceva mai cosmetizata.

altavar.jpg

Da exista si o varianta mai "cosmetizata", dar inca nepublicata pe forum, v-a fi cat de curand publicata dupa realizarea cablajului si testarea sursei, pe blogul meu personal, cel din semnatura.

Am montat toate piesele care au nevoie de radiator pe o singura latura a cablajului, pentru o atasare comoda pe un radiator comun/mare, filtrajul sursei (pentru partea de forta) nu l-am mai lasat pe cablaj, l-am montat extern, asa fiecare poate folosi orice tip de condensatori pentru filtraj are prin seratre, eventual o "baterie" de mai multi conzi in paralel, plus o alta rearanjare/dispunere a componentelor pe un cablaj cu dimensiunea de doar 100/58 mm.

Sursa_Conex_V-2.jpg

Vad ca nu  permite forumul ca sa v-a citez pe toti trei intr-un singur post/raspuns.

V-a raspund acum

@marian

Da asa se pare, ce remarc, are doar in plus cei 4 conzi de 2,2 nF in paralel pe intrare/iesire punte redresoare.

@Victor

Atunci in 2014 cand am desenat/postat cablajul, nu stiam ca se va schimba domeniul din ro in info, am facut acum la versiunea V-2 si trecerea de la www.elforum.ro la www.elforum.info      :rade:

Edited by GeoMar, 01 December 2017 - 09:50 AM.

• Victor likes this

#438 OFFLINE   albasete

albasete

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,428 posts

Posted 12 January 2018 - 09:11 AM

Salut. Ma bate gandul sa mai fac odata sursa aceasta. O folosesc de 4 ani si nu am reusit sa ard nimic la ea. 

GeoMar, te rog frumos, poti posta cablajul pentru metoda transfer toner ?  Multumesc.

#439 OFFLINE   GeoMar

GeoMar

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,207 posts

Posted 14 January 2018 - 10:55 AM

Nu este finalizat cablajul postat mai sus. Poti folosi cablajul postat de mine in topicul "Scheme alimentatoare", este postat in format PDF si merge pentru transfer de toner.
Când prind ceva timp liber il finalizez si il verific de greșeli.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#440 OFFLINE   albasete

albasete

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,428 posts

Posted 15 January 2018 - 09:05 AM

O.K. Multumesc frumos. 

1 user(s) are reading this topic