Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa reglabila 0-30V/3A cu LM723


Postări Recomandate

Eu nu il am. Asa cum am spus, am cumparat 2 pcb-uri plus documentatia din tirg de la pitesti, inainte de 1989! Asteptam pe cel promis de colegul nostru. Dar stiu ca la un momentdat circula acest pcb nu stiu daca nu a fost dat o data cu schema si in revista conex.

Parca era un desen cu amplasarea componentelor.Eu as vrea cablajul,in format PDF,pregatit pentru toner-transfer.
Link spre comentariu

Schema nu a fost modificata cu nimic. In schimb toate traseele de forta, incepand cu puntea redresoare, condensatorul de filtraj ( daca sunt mai multi este mai bine), tranzistorii regulatori si rezistentele de putere, se realizeaza separat folosind conductoare de cupru de 2,5mmp, si nu pe placa de cablaj. Puntea redresoare( 20PM 4 in cazul meu) si cei trei tranzistori de tip 2N3773, impreuna cu rezistentele de putere au fost montati pe un radiator de cca, 30x15x10 cm. Se pot monta pina la 5- 6 tranzistoare de putere, avand grija ca tranzistorul de comanda sa suporte curentii de baza, insumati, ai celor de forta. Condensatorii de filtraj, 2x4700uF, au fost montati in carcasa,in picioare.

Link spre comentariu

Dispunerea pieselor este aceeași cu cea din revista Conex. Din ce am verificat nu pare sa conțină erori.

...

Da, dispunerea pieselor si a traseelor este exact ca si la cablajul din revista Conex, tocmai de aceea l-am numit "Cablaj sursa cu LM723 (Conex)".

Circulau mai multe versiuni scanate (unele cu mici erori), o varianta este chiar cea postata de tine si la care trebuie verificata "scalarea" la imprimare ca sa iasa ok.

Eu nu am vrut decat sa-mi fac un cablaj sc1:1 , la care, cand am nevoie, sa pot modifica unele componente/trasee dupa necesitate.

Link spre comentariu

Eu am realizat sursa pe cablajul pe care l-am postat. Deoarece nu mai am formatul in varianta dupa care l-am printat, am facut montajul cu 2 ani in urma, pentru a-i ajuta pe ceilalti useri , am scanat una din variantele printate care mi-au ramas in format pdf si am postat cablajul. Setarile difera de la o imprimanta la alta si de multe ori am avut surpriza sa constat ca dimensiunea originala a suferit modificari. De aceea am tinut sa avertizez pe cei care doresc sa realizeze pcb-ul sa verifice dimensiunea. Despre cablajul realizat de Geomar numai cuvinte de lauda: am remarcat faptul ca traseele sunt mai groase ceea ce reprezinta un plus la pcb.

Link spre comentariu

Confirm si eu ca LM723 este un regulator bun, vad ca cei de la Texas Instruments ( National ) n-au renuntat nici acum la el

Am facut doua surse reglabile simple cu acest integrat inca de pe vremea lui ''ceasca'' cand ma tot duceam la Casa Pionierilor si le faceam cu varianta noastra βM723 , schema era simpla ca cea de aici http://www.rason.org/Projects/powsupply/powsupply.htm

Am reusit sa ard cateva integrate din prostia mea alimentand bobinele unor relee fara sa mai pun diode in parallel pe bornele bobinei, evident tensiunea autoindusa la deconectarea releului se ducea direct in integrat dar fara sa imi apara toata tensiunea de pe bara de plus pe iesire, practic nu mai aveam decat 2-3v la iesire

O singura data mi-a aparut toata tensiunea de alimentare dar atunci am incins eu finalul 2n3055 cu un consummator pana s-a facut saracul sarma E-C

Acum vreau si eu sa fac variant asta de aici viewtopic.php?f=41&t=153410&start=15#p1372211 fiind de fapt aceeasi varianta ca cea din revista conex si cea din almanahul Tehnium

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări