Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Universal descentrat. Bacuri, sau piesa descentrata?!


Vizitator MirceaT

Postări Recomandate

Vizitator MirceaT

Buna ziua tuturor membrilor forumului.Mi-am creat chiar azi cont pe elfroum pentru ca aici am gasit cele mai utile sfaturi pentru incepatori, referitor la strunguri.Am o problema pe care sper ca ma ajutati sa o rezolv. Mi-am luat un strung Sieg C3 de 250 W, universal 80 mm. Inainte am avut un strung Nanoturn facut tot de Sieg, 150 W, 50 mm, asemanator unui strung pentru ceasornicarie.Fac piese mici de maximum 30 mm, pentru electronica si robotica, asa ca nu am mari pretentii de putere sau precizie.Pana sa vand strungul Nanoturn, piesele imi ieseau fine la strunjirea pe laterala si la fata. Adica chiar dupa primele treceri pentru degrosare , suprafata piesei era destul de neteda, iar la finisare parca erau date cu smirghel, asa fine imi ieseau.Acum ca am trecut la un strung mai puternic nici macar nu pot sa ma apropii de calitatea dinainte. suprafata pieselor arata ca si cum as fi vrut sa le filetez, e striata intr-un mod regulat ca si cum piesa ar avea o bataie in bacuri.Dintre cauzele pe care le suspectez cea mai grava ar fi universalul sau axul universalului descentrat. Apoi suspectez ceva la bacuri, si in cele din urma e posibil ca piesa sa nu fie bine prinsa in bacuri. Banuiesc ca probabilitatile celor trei situatii sunt in sens invers.Dar totusi mai fac ceva gresit. Cutitul e sub nivelul centrului destul de vizibil, pentru ca inca nu am un suport de scule reglabil pe inaltime. Cat de mult afecteaza calitatea suprafetiei acest lucru ?Intrebarea la care as vrea sa raspunda cineva este daca e posibil sa fie universalul sau axul descentrat. De asta mi-e cel mai tare frica. Multumesc anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator MirceaT

M-am gandit sa folosesc un ceas comparator, am unul , imi trebuie un suport. O saf olosesc lere pana cand o sa-mi cumpar un tool post.Sa zicem ca constat un joc de 0,1 mm la flansa pe care se monteaza universalul (spindle, ca nu stiu pe romaneste, ca toata documentatia si tutorialele lsunt pe engleza, nu radeti). Bun, ce fac mai departe ? Cum reglez situatia ? E reglanbil universalul pe ax sau nu ?

Link spre comentariu

OK, hai sa o luam cu inceputul.Mai intai se trage cu mana de ax, axial sa se constate daca nu este ceva destrans, iar daca se simte un joc se cauta de unde provine si se regleaza, ajusteaza.Dupa aceea trebuie demotat universalul de pe axul strungului si acest ax trebuie verificat cu comparatorul ce bataie are.Indiferent de bataia axului strungului la strunjire, daca nu sunt jocuri ale axului, suprafata strunjita trebuie sa fie fina si uniforma.Daca nu sunt jocuri ale axului strungului si suprafata este neregulata se verifica jocul penelor saniilor si se regleaza.Dupa asta totul ar trebui sa fie OK, teoretic; asteptam raspunsul din practica.

Link spre comentariu

...In cazul cand apare bataie radiala si nu se poate remedeia se poate renunta la gulerul de centrare si se poate ajusta la comparator .

Eu nu as renunta la gulerul de centrare. Acest lucru ar lasa practic universalul in voia descentrarilor aleatorii, la orice soc mai serios. O bataie a suprafetei exterioare a universalului, poate proveni din bataia "umarului" de centrare al universalului, sau in cazuri extrem de rare, din bataia locasului din arbore, pe care se centreaza "umarul" universalului. Primul caz, se poate rezolva prin prinderea intre centre pe o masina de rectificat rotund si rectificarea la "curat" a suprafetei exterioare a universalului. Un asemenea caz am intalnit in practica. Daca de vina este arborele strungului, lucrurile devin ceva mai complicate. Vom discuta numai daca apare acest caz.
Link spre comentariu
Vizitator MirceaT

Azi am constatat urmatoarele cu comparatorul:- la viteza de rotatie mica, fara piesa in universal, flansa de pe ax pe care se prinde universalul are o abatere (un joc) de 0,05 mm- universalul are maximum 0,03 mm Strungul vibreaza cu totul ca o masina de spalat la turatie mare.Am facut cateva poze cu o piesa prelucrata.post-79217-139829677345_thumb.jpgpost-79217-139829677358_thumb.jpg

Link spre comentariu

M-am gandit sa folosesc un ceas comparator, am unul , imi trebuie un suport. O saf olosesc lere pana cand o sa-mi cumpar un tool post.Sa zicem ca constat un joc de 0,1 mm la flansa pe care se monteaza universalul ......

Daca exista joc( bataie) la flansa universalului, sitiatia se remediaza prin strunjirea flansei pe strungul in cauza.Universalul de la al meu Tos MN80a este montat pe flansa cu un guler de centrare mai mic decat ar trebui. Practic, sta doar in suruburi. Din cauza asta este sensibil la socuri , strunjire intrerupta si frezare. Totusi, azi l-am centrat si am obtinut 5 miimi bataie. Metoda asta de centrare se folosea la inceputuri, cand universalele nu aveau precizie suficienta pentru o buna repetabilitate. Avantaje si dejavantaje, ambele evidente si mari.Pentru a invata cum se regleaza inaltimea cutitului recomand :
Daca aveti timp, urmariti si celelalte filme ale lui Victor Leontiev. desi sunt in rusa, sunt foarte explicite, de mare folos fiind pentru mine cele despre ascutirea burghielor( ca model se foloseste unul de diametru serios)
Link spre comentariu

Dupa parerea mea, si dupa cum arata suprafata strunjita problema este de la rulmenti.Ar trebui verificat. Daca bate universalul nu are nimic cu calitatea strunjirii ci cu prinderea pieselor si coaxialitatea prelucrarilor.A mai putea fi vorba si de o posibila ascutire necorespunzatoare a cutitului de strung, cutitul nu taie corect ci impinge materialul, unghiul de degajare este pozitiv.

Link spre comentariu
Vizitator MirceaT

Dupa parerea mea, si dupa cum arata suprafata strunjita problema este de la rulmenti.Ar trebui verificat. Daca bate universalul nu are nimic cu calitatea strunjirii ci cu prinderea pieselor si coaxialitatea prelucrarilor.A mai putea fi vorba si de o posibila ascutire necorespunzatoare a cutitului de strung, cutitul nu taie corect ci impinge materialul, unghiul de degajare este pozitiv.

Cutitul e bine facut de un strungar cu experienta.Pe piesa apar dungi doar in momentul in care opresc cutitul din mers, adica intre pauzele dintre rotirea saniei longitudinale , atunci cand nu folosesc avans automat. Totul arata ca si cum atunci cand nu misc cutitul, acesta impinge mai tare in piesa si in locul respectiv apare o dunga ca un filet.
Link spre comentariu
Vizitator MirceaT

VERDICT FINALFratilor, nu doresc la nimeni sa treaca prin ce am trecut eu. Dupa vreo saptamana de chin si jale am gasit solutia.Pentru toti posesorii de mini lathe gen Sieg C2, C3 va dau un sfat: nu va luati dupa site-urile care spun ca e bine sa reduci backlash-ul la sania transversala.Primul lucru pe care l-am facut dupa ce am cumparat strungul a fost sa reglez saniile cu suruburile respective. Una dintre reglari era reducerea backlash-ului.Dupa aceea nimic nu mai mergea ca inainte, si bineinteles, piesele nici nu se comparau cu cele facute anterior pe un strung de 4 ori mai mic.Am demontat tot strungul pana la nivel de surubel (in afara de headstock), am sflefuit gibs-urile, am reglat suruburi pana mi-au sarit capacele si tot nimic, piesele ieseau ca si cand aveau un micro filet pe ele, care se vedea si dupa slefuire.Pana mi-a venit ideea sa refac backlash-ul inapoi. Acum aproape ca nici nu mai am nevoie de slefuire.Ca simptome ale defectiunii, daca va intereseaza, am descoperit ca piesa dupa strunjire pastra un sablon sub forma unui filet pe ea, care se vedea si dupa oricat as fi slefuit-o. Acel sablon era de doua tipuri: unul cu pas mai mare, atunci cand avansul longitudinal il faceam automat sau manual cu rola de pe apron, si un filet cu pasul mai mic, atunci cand manevram doar sania longitudinala (compound, imi cer scuze pentru deficienta de termeni in romaneste). Practic piesa inregistra pe ea cele doua filete , al axului de avans automat, sau al celui din sania longitudinala.Nu stiu ce legatura are asta cu backlashul, dar se pare ca acesta are un rol important, probabil ca anuleaza anumite vibratii microscopice care vin din diferite parti ale strungului.Bafta tuturor.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări