Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Strungul SN400


Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...

Domnilor colegi vaş ruga sami spuneţi ce pun in funcţiune cand execut un filet ,surubu conducator sau bara de avansuri si filete ?am selectat sa fac cu şurubu conducator dar cand selectez pasu dorit nu se potriveşte la toate selecţile ce este mai indicat sa folosesc şurubu sau bara de avansuri şi filete strungu este sn 400 şi mai am o nelamurire pasurile filetelor se fac numai pe un anumit diametru adica pasul 1,5 M se executa numai pe M 10 va mulţumesc şi iertaţima daca va deranjez

Link spre comentariu

Du-te si citeste la pagina 3. La intrebarile despre cum se face avansul, ti s-a mai raspuns. Daca realizezi toate manevrele enumerate in manual si nu reusesti, atunci foarte probabil ca trebuie sa pui alte roti de schimb pe lira surubului conducator. De asemenea se dau indicatii in legatura cu rotile de schimb, atat in cartea masinii, cat si in manualul strungarului.

Link spre comentariu

ce pun in funcţiune cand execut un filet ,surubu conducator sau bara de avansuri si filete ?am selectat sa fac cu şurubu conducator dar cand selectez pasu dorit nu se potriveşte la toate selecţile ce este mai indicat sa folosesc şurubu sau bara de avansuri şi filete...

Filetele le faci doar pe surubul conducator! Bara de avans o folosesti doar la strunjire. Verifica sa nu ai maneta cuplata de ''8:1'', adica avansul marit, si din cauza asta sa nu-ti iasa filetele. Strungu ala daca nu-i forjat si e in cote, ungerea iti functioneaza, e o bijuterie!!!

o nelamurire pasurile filetelor se fac numai pe un anumit diametru adica pasul 1,5 M se executa numai pe M 10

Pasul e pas, diametrul e diametru! Adica poti sa faci pas de 1,5 pe diametru de 30mm, dar maresti viteza/turatia. Poti sa faci pas de 2 pe diametru de 10, mai scazi din turatie!La intrarea in piesa, esti atent inainte sa-ti iei ZERO pe piesa, iar la terminarea ficarei treceri, iesi cu cutitul din piesa pana in exteriorul ei, suficient cat sa nu atingi piesa la intoarcerea caruciorului. Mai e o problema, pe care am mai dezbatut-o, daca diametrul piesei pe care faci filet nu e in cote, nu-ti intra piulita! Nu filetul e de vina, ci diametrul piesei pe care faci filet! La filetarea cu cutitul, piesa/materialul tinde sa se umfle, de aceea te duci cu strunjirea sub cota - M10 diametrul il faci de 9,8, la metric 30 pas normal(3,5) diametrul il faci 30mm minus 4-5 zecimi. Toate aceste ''procedee'' se fac, fiind influentate si de materialul pe care tai filet! Daca e un material moale, degrosezi/strunjesti sub cota 4-5-6 zecimi, daca e un material mai tare, gen OLC, strunjesti sub cota 3-4 zecimi. NU e o regula, ca la OL sa intri sub cota 6 zecimi! Totul depinde de strungar si de priceperea lui, adica isi da seama dupa numarul de intrari pe care trebuie sa le faca cu cutitul de filetat si de comportamentul materialului la degrosat! Bafta si ai grija de strung!!!
Link spre comentariu

Du-te si citeste la pagina 3. La intrebarile despre cum se face avansul, ti s-a mai raspuns. Daca realizezi toate manevrele enumerate in manual si nu reusesti, atunci foarte probabil ca trebuie sa pui alte roti de schimb pe lira surubului conducator.

Din cate stiu la SN 400 nu exista roti de schimb, poate face toate filetele din ce are deja in cutia de viteze.
Link spre comentariu

La SN 402, se schimba rotile la lira, oridecate ori se schimba tipul de filet: metric/whitworth/modul/diametral-pitch. Iar in cadrul tipului de filet whithworth, exista patru variante de combinare a rotilor de schimb, in functie de numarul de pasi per inch. M-as mira sa nu existe cel putin aceleeasi situatie si la SN 400. Oricum, trebuie citit manualul cap-coada si facute manevrele corect.

Link spre comentariu
Vizitator tiberiu_petrica

salut de curand am achizitionat un strung sn 400 la un pret grozav. toate bune si frumoase doar ca acesta nu are tabela de filetare. as ruga pe cineva care are tabela sa ataseze vre-o 2 poze cu tabela daca se poate. multumesc

Link spre comentariu

La SN 402, se schimba rotile la lira, oridecate ori se schimba tipul de filet: metric/whitworth/modul/diametral-pitch.

Nea' Nicu, e posibil, dar la strungul pe care-l detine @Florin Berdila se schimba pinionul/pinioanele de la lira doar cand face 13 sau 19 pasi pe tol(n-am retinut), in rest dispune de toate tipurile de filete fara a schimba alte pinioane! E un strung bun! O sa incerc sa fac rost de un manual.
Link spre comentariu

Am gasit ceva, dar nu prea satisfacator, in sensul ca au manuale, dar nu de la strungul care trebuie.

Am facut niste poze si un scurt video pe care l-am postat pe youtube. Calitatea pozelor si a video'ului e proasta din cauza ca atat poate telefonu. Aici gasiti video -

Sper sa fie de folos.

 

Sunt niste manuale ptr. SNB400, SN401-501 si SN402-502. Am pozat cateva file din fiecare manual, nu toate. Daca credeti ca va e necesar vre'unu dintre aceste manuale, iau legatura cu injineru', patronu' si cred ca se poate pune problema de a face scanari dupa aceste 3 manuale, mai sus amintite. Nu in ''regim de urgenta'' ca n-am timp!!!

 

O sa revin cu linkul unde am postat pozele din manuale.

post-67498-13982970404_thumb.jpg

Link spre comentariu

Sper sa nu va dezamagesc, dar la SN400, modelu' asta detinut si de @Florin Berdila, se umbla la lira de pinioane doar cand face 19 pasi pe tol, in rest le face cam pe toate fara sa schimbe vre-un pinion!!! V-am spus, e bun strungul!!!

Reiese si din tabelul de pe strung. Am incercat sa modific cat de cat contrastele si luminozitatea, ca abia se descifra.

Am reusit pana la urma sa atasez si pozele pe site, aici - http://www.flickr.com/photos/98542305@N02/sets/72157637422109436/

post-67498-139829704294_thumb.jpg

post-67498-139829704308_thumb.jpg

post-67498-139829704326_thumb.jpg

post-67498-139829704341_thumb.jpg

post-67498-139829704358_thumb.jpg

Link spre comentariu

In poza asta, am insemnat unde trebuie sa va uitati la tabel ca sa vedeti ce pinioane se schimba pentru alte tipuri de filete.Sunt strunguri si strunguri, asta face parte din categoria celor bune, fiabile si corecte! Pe strungul care l-am filmat azi, se scot piese cu cote de precizie, 0,01-0,05 si ''azi'', chiar daca arata in halu' ala si chiar daca nimeni nu s-o mai uitat daca uleiul e la nivel ....

post-67498-139829704371_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator tiberiu_petrica

Salutare forumului ,am o mare rugaminte la dumneavoastra puteţi posta sau explica poziţile corecte a tuturor manetelor strungului sn 400,ca la strungul meu in jurul fiecarui manete sunt sterse acele placuţe de aluminiu cu indicaţile corecte,mai ales acele puncte colorate ale manetelor unde reglezi vitezele la al meu se mai observa numai puţin sau deloc imi puteţi trimite o detaliere ,va rog din suflet si va mulţumesc asa arata strungu meu

am si eu un strung exact ca al tau dar nu am tabela de avansuri si filete la el asa ca te rog pe tine daca poti sa oui vre-o doua poze cu a ta .mc
Link spre comentariu

In poza asta, am insemnat unde trebuie sa va uitati la tabel ca sa vedeti ce pinioane se schimba pentru alte tipuri de filete...

Daca o data faci filet metric si o data faci filet withworth, atunci tot de atatea ori schimbi cel putin o roata la lira. Exista cazuri practice (foarte dese altminteri) cand pentru aceeasi instalatie, trebuiesc facute atat filete metric, cat si filete withworth. Daca in plus trebuie facute printre altele filete cu 19 pasi per inch, atunci strungarul practic face tot atatea manevre in cadrul aceluiasi lot de piese. Mai mult decat atata, exista utilizatori care comanda ritmic aceleasi seturi de piese filetate - reductii, nipluri, stuturi, capete de tevi, etc. Ca atare, daca ai un SN400 si ai prins un asemenea beneficiar, atunci vei face manevra de cateva ori pe parcursul aceleiasi comenzi.In alta ordine de idei, strungul SNB400, este mult diferit de SN400, chiar daca deriva teoretic din acesta. Practic sunt doua strunguri cu design complet diferit. La SN401/402 (fata de SN400) diferentele sunt minime si se remarca in special la designul exterior - batiu, papusa fixa, papusa mobila, etc. In plus, SN401/402, au prevazute in setul de accesorii, cateva dispozitive foarte utile, printre care unul de rectificat filete cu piatra disc unghiulara. Cam in asta constau diferentele. La SNB400, difera foarte multe aspecte de design interior - la angrenaje, cutii de viteze, mecanisme, ambreaje, etc.
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări