Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intelligent Quadcopters


georgeleus

Postări Recomandate

  • 6 luni mai târziu...

Exista tutoriale despre filtre kalman si filtre complementare, de aceea am investit intr-un dspic pe 16 biti care sa-mi ruleze la 40 MIPS, momentan ma gandesc cum sa fac sa am o raza pentru telecomanda undeva la 5-4 km. Ma gandesc chiar sa-mi construiesc propria telecomanda cu ceva xbee, dar inca-s la stadiul de softeala pentru stabilitate,gyro, pwm motoare etc

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Va salut, si mie mi-a luat vreo jumatate de an sa pun la punct un sistem de orientare pe 3 axe ( yaw, pitch, si roll), folosind un microcontroler pe 32biti.

Din ce am vazut pana acum (nu am studii superioare in domeniul cinematicii/roboticii)  exista doua mari posibilitati pt orientare, respectiv matrici de rotatie si algebra quaternionilor, pe langa toate astea se mai poate implementa si un filtru kalman, cele mai populare pt orientare sunt "extended kalman filter"

un document foarte fain si explicativ despre quaternioni si kalman filtering este aici http://web1.sssup.it/pubblicazioni/ugov_files/343776_IEEE%20Trans%20BME%202006.pdf

 

SI un filmulet pe care l-am facut recent cu sistemul de orientare, am folosit un display pt afisarea unghiurilor

 

Link spre comentariu

Am câteva întrebări care, vouă cunoscătorilor, vă vor părea aproape sigur stupide:

1.Ce anume limitează înălţimea la care se poate ridica o dronă?

2.De ce nu se poate ridica, să zicem, la limita troposferei, la 9km înălţime?

3.Dar daca decolarea dronei se face de pe un loc înalt, de ex. de pe o clădire turn, un munte, etc, ce se va întâmpla, va zbura tot in sus, atât cât poate, să zicem 100m, sau va zbura în jos(!), fiindcă înalţimea platformei de pe care a decolat e mai mare decât altitudinea maximă la care poate ajunge?

Mulţumesc de atenţie.

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

 

1.Ce anume limitează înălţimea la care se poate ridica o dronă?

Limitarea consta in cat te tine bateria si cat de departe iti bate telecomanda

Sunt sisteme de telecomanda care bat si 30km (DragonLink UHF)

 

 

2.De ce nu se poate ridica, să zicem, la limita troposferei, la 9km înălţime?
 
Revin la punctul 1. Poti si la 15km daca te tin bateriile si raza telecomenzii
Link spre comentariu

Unde mai pui si faptul ca densitatea aerului (si temperatura dar presupunem ca aparatura rezista!) scade cu inaltimea!

La punctul 3 cred ca e vorba de setarile ce se fac in programare; deci poate urca sau cobori asa cum se doreste. Cred ca e o chestie asemanatoare ca la aterizarea pe pilot automat a unei aeronave cand e nevoie de o referinta; una e sa ai aeroportul undeva pe un munte si alta e sa-l ai la nivelul marii.

Editat de gica70
Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

 

Limitarea consta in cat te tine bateria si cat de departe iti bate telecomanda

Sunt sisteme de telecomanda care bat si 30km (DragonLink UHF)

 

 

2.De ce nu se poate ridica, să zicem, la limita troposferei, la 9km înălţime?
 
Revin la punctul 1. Poti si la 15km daca te tin bateriile si raza telecomenzii

 

Stimate domn, deja e clar ca pentru mine ca nu cunoasteti nici macar 25% din NIMICUL pe care il cunosc eu... :rade: Sau nu intelegeti limba romana; eu vorbeam de ALTITUDINE, chestia aia pe verticala, nu de distanta la care poate zbura drona...toate intrebarile mele erau despre altitudine!

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

@spitfire: esti limitat de altitudinea la care sunt calculati senzorii barometrici sa functioneze (daca are), si eventual de rarefiere daca e cazul si vorbind in abstract asa cum e topicul. rarefierea ar produce turbulente pe care tu nu mai poti sa le controlezi din radio.

 

la punctul 3, drona va calcula punctul de referinta + maximul tau. deci nu o sa fie probleme. pentru ca nu setezi in soft maxim de altitudine, ci maxim fata de punctul de referinta. si inca ceva. drona ta nu stie la ce altitudine zboara pentru ca la calibrare, pentru ea punctul de referinta e zero. nu ca nu ar sti senzorul, dar asa e facut softul in general, pentru simplitatea calculelor si pentru ca nu e interesanta altitudinea reala pentru situatia asta.

 

de-asta iti va arata minus daca cobori sub punctul de referinta. (exemplu: decolezi de pe deal si cobori cu ea in jos)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

si oricum te mai lovesti si de niste legi ale spatiului aerian ala adevaratu`, carora nu le pasa de nivelul de decolare, ei calculeaza fata de nivelul marii.

 

intra drona-n airbus :)) in motor :))))))  face ca tantaru acolo-n motor..

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

 Am comandat o drona de jucarie LS124 gyro 6 axe telecomanda 4ch 2,4 ghz, cea mai ieftina, pentru copil, se piloteaza mai usor ca un elicopter? poate zbura autonom?

 Cat sunt totusi  de greu de pilotat dronele astea?, cele profesionale sunt foarte scumpe desi  ale de jucarie ca platforma de tractiune nu difera radical de cele profesionale.

 Dronele astea de jucarie cu gyro chiar au giroscoape, sau au ceva de genul autogiroscopic ca elicopterele de jucarie care le face natural stabile pe axa verticala?

 Telecomanda e destul de fina si precisa pentru a pilota in interior?

 Cert e ca un elicopter din ala cu infrarosu nu am reusit sa il pilotez controlat telecomanda era groaznica nu putem controla nici macar turatia suficient de precis, si comanda pe orizontala merge cam aiurea nu merge decit din trim.

Link spre comentariu

Chiar cu mai mult de un an intarziere de la intrebare:

 

 un aparat cu elice ca asta

https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_Helios

 

a ajuns la 29km.

 

 

In ceea ce priveste elicopterele

https://en.wikipedia.org/wiki/Helicopter_height%E2%80%93velocity_diagram

 

 

Pe de alta parte, cuvantul "drona" nu implica neaparat un aparat de zbor cu elice, poate fi si un rachetoplan.

Pentru cine este curios de limitari:

https://en.wikipedia.org/wiki/Coffin_corner_%28aerodynamics%29

Editat de one
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări