Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Neplata impozit


Postări Recomandate

In urma cu 8-9 ani am avut o dacie 1300, pe care am vrut sa o trec pe numele meu dupa ce am cumparato. Nu am mai apucat sa o trec pe mine din cauza ca proprietarul avea buletinul expirat si era plecat din tara. Am apucat insa sa o trec la primarie pentru impozit. Intre timp am avut un accident cu dauna totala pentru masina. Am vandut masina la cineva care se ocupa de dezmembrari, iar acesta a radiato mai tarziu. Dupa ce am vandut masina nu m-a mai interesat de ea, si nici nu mai m-am gandit la impozitul de la primarie. Astia de la primarie s-au trezit in ultimele luni sa tot trimita acasa unde locuiam ceva hartii cum ca sa platesc impozitul. Da in ultimii ani de ce nu au facut nimic oare? Eu in tot acest timp am fost plecat din tara. Treaba nasoala este ca eu nu am certificat de radiere si nici nu pot sa fac rostul de la persoana care a cumparat mormanul de fiare de la mine, acesata a decedat. Ce as putea eu sa fac pentru a nu mai avea "restante" la primarie. O sacaie pe bunica la cap si asta ar fi ultima grija care o mai are. Intre timp eu mi-am schimbat si domiciliu la alta adresa. Nu vreau sa le trag teapa la primarie, vreau sa platesc dar numai cat am avut masina, restul nu ma intereseaza. Masina nu a fost niciodata trecuta ca fiind proprietatea mea, nu am apucat sa o inscriu pe mine. Deci ce as putea sa fac sa rezolv problema aceasta?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Cind masina este radiata trebuie sa existe ceva "urme" pe la inmatriculari. Trebuie sa faci o cerere si sa-ti dea un duplicat. Oricum nu poti scapa de impozitele restante. Imediat ce iti vor gasi un cont intr-o banca din Romania ti se va pune proprire pe acel cont si te vor executa pina isi recupereaza impozitele si penalizarile la zi.Asa ca, inarmeaza-te cu putin timp pentru a rezolva problema.Bafta

Link spre comentariu

Uite ce trebuie sa faci. Ai spus ca persoana decedata a radiat din circulatie aceasta Dacie. Numai la politie putea sa radieze aceasta masina sau la un centru de predare fier vechi, unde i se dadea o chitanta de predare, sau in cazul unui atelier de dezmembrari, un certificat de diagnoza, precum ca acest autovehicul a avut uzura mare la directie, la motor la caroserie, si nu se mai putea repara. Cu acest certificat de diagnoza, se mergea la fisc si se scapa de impozitul anual.Daca ai inregistrat la sectia financiara aceasta masina, se considera ca esti proprietarul acestui bun, si esti bun de plata. Te duci la primarie sau la radieri, ca trebuie sa existe o hartie pe numele celui care a radiat aceasta masina cu seria nr. sasiu etc, si in felul acesta scapi de belea, daca nu, tot scapi dar printr-un proces, caz in care se mai lungeste treaba. Petrica

Link spre comentariu

Pun si eu o intrebare.In baza caror acte va luat-o primaria in evidenta pe numele dvs?Este o portita( pe care politia nu o prea agreaza)Am citit canva pe "pereti"pe la ei ca se poate radia pe proprie raspundere cu dovada ca am unde o tine(curte,garaj)NU pe domeniul public, utilizata petru cotet gaini,porc,caine.........Mai sapa.

Link spre comentariu

Am trecuto la impozit chiar in timp ce incercam sa o inscriu pe mine, asa trebuia procedat atunci. Zilele astea o sa mearga cineva la fiul celui care am vandut masina, poate are certificatul de radiere pe undeva. Poate am noroc, daca nu trebuie sa umblu de nebun pe la politie si cine mai stie pe unde. Momentan am de plata vreo 300 lei, daca merge sa dau o declaratie la politie ca o tin in curte pe post de cotet la gaini, si merge sa o sterg de le primarie platesc si am scapat. Alta data invatare de minte!

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Pun si eu o intrebare.In baza caror acte va luat-o primaria in evidenta pe numele dvs? 

 

Cu actul de vanzare-cumparare fostul proprietar merge la primaria de care apartine si cere acel "fiscal" (necesar viitorului proprietar pentru inmatriculare) si in acelasi timp cere si sa fie scos de la impozit pe motiv ca masina a fost vanduta. Primaria respectiva ii elibereaza fiscalul, il sterge de la impozit... si anunta primaria de care apartine viitorul proprietar ca d-l Cutarescu a cumparat un autovehicul. Posibil sa trimita si copii ale actului de vanzare-cumparare. In baza asta primaria din care face parte cumparatorul o trece la impozit pe numele cumparatorului din actul de vanzare-cumparare, chiar daca acesta nu o inmatriculeaza pe numele lui, tot va plati impozit. Cunosc multe cazuri...Primaria de care apartine cumparatorul (care nu s-a prezentat in termenul legal 30 de zile pentru luare in evidenta primariei /automat si inmatriculare la politie) se va razbuna intr-un fel... anuntand abia peste cativa ani contribuabilul Cutarescu ca are de plata impozit auto+penalizari. Din cauza asta vine tarziu instiintarea de plata a impozitului, se merge pe principiul "daca tu ai uitat sa vii la noi, uitam si noi sa te anuntam ca ai de plata " pana aduna penalizari vreo 3-4 ani. Stiu multe cazuri concrete...unul a cumparat un jeep cu motor de 3000cm3 si dupa cativa ani i-a venit impozitul :rade: ...era o suma cu multe zerouri. Credea ca daca auto ramane pe numele fostului propritar, va pacali impozitul. :95

Daca ai cumparat masina (cu act vanzare-cumparare) si ai lasat-o pe numele fostului propritar, da o fuga pe la primarie (si cu bani la tine). Cel mai rau ustura penalizarile, de multe ori sunt mai mari decat valoarea impozitului in sine.

Am ajuns pe aici pentru ca tocmai urmeaza sa radiez o masina si sa inmatriculez alta, noroc ca sunt cu impozitul la zi...cautam doar ceva info legate de acte...

Editat de marius75
Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...

Salut @mikella

 

La tine este ceva in neregula. Zici ca ai cumparat-o dar nu ai apucat sa o inmatriculezi( trecut in cartea de identitate,schimbat certificatul de inmatriculare).Din cite stiu eu,atunci cind vrei sa vrei sa o treci la impozit, trebuie sa prezinti actele de vinzare cumparare,ori tu neavind acele acte ,nu stiu cum ai putut inregistra masina la primarie pentru impozit. Ai cumparat masina cu contract de vinzare cumparare legal, facut la firme care se ocupa cu asa ceva, sau doar contract de vinzare de mina? Masina a fost scoasa de  la impozit de catre fostul proprietar? Ai primit toate actele de la fostul proprietar( certificat de inmatriculare,cartea de identitate) atunci cind ai cumparat-o? Dupa accident, masina ai vindut-o cu act de vinzare -cumparare legal sau de mina?Ai acel act de vinzare- cumparare ? Cumparatorul nu ar fi putut radia masina , daca nu ar fi avut acte din care sa reiasa ca este proprietar al acelui vehicul.

Link spre comentariu

Masina se poate inscrie la primarie pe baza actului de vanzare cumparare, si tot asa se poate radia si de la primarie. Eu personal asa am facut am cumparat o masina am trecut-o la primarie la impozit pe baza actului de vanzare cumparare care era scos la imprimanta tipizat de pe internet, si bineinteles fisa fiscala de la cel care am cumparat masina. Normal este un teermen de valabilitate sl fisei fiscale dupa care daca nu ai inscriso este o amenda de vreo 30 de lei. Am inscris-o pe numele meu ca atunci cand am vreo amenda sa vina la mine nu la propietarul masinii . Dupa vreo 4 luni am vandut-o si tot asa am si radiato cu actul de vanzare cumparare di am platit impozitul prntru lunilre aferente di am primit fisa fiscala pe care am dati viitorului propietar. Actelr de vanzare cumparare nu au fost la notar cu ele deci cred ca puteau fi si date false acolo nimrni nu a verificat. Pentru a o scoate de la impozit poti sa declari ca ai loc de depozitare si se rezolva. Important este ca nu esti tu propietarul care este inscris in actele masinii la politie. Scuze de greseli scriu de pe tf si am degetele cam mari hi hi

Link spre comentariu

Radierea de la fisc nu se poate face decat in baza unui act de distrugere luat de la o firma specializata(remat) sau in baza unui act de vanzare/cumparare. Din pacate asta este realitatea, chiar daca o tii ca bibelou sau suport de flori, platesti impozit pe ea.

 

 Cam gresesti.....Masina se poate radia de la fisc (Radiere la cerere) si o poti folosi lejer ca suport de flori . Daca dupa 1-2-70 de ani vrei sa o vinzi sau sa o refolosesti, atunci trebuie sa platesti impozit retroactiv deoarece se presupune ca te-ai folosit de ea in acest timp. Impozitul se plateste pe bun, nu pe folosinta lui. Daca radierea se face "la cerere" se presupune ca nu mai exista dintr-un motiv sau altul.

 

 Masina din avatarul meu a fost radiata la cerere timp de aproape 2 ani dar eu am repus-o in circulatie.

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

Interesanta discutie.

De aici deduc ca:

pentru a putea circula pe strada, vehiculul trebuie inmatriculat. 

Pentru a fi inmatriculat, mai intai trebuie inscris la fisc.

La fisc il inscrii cu contractul de vanzare/cumparare.

 

La renuntarea la vehicul, cu actul de vanzare/cumparare sau cu certificatul de dezmembrare radiezi de la fisc si de la inmatriculari.

 

Este corect ?

La schimbarea proprietarului, se schimba si placuta de inmatriculare sau doar se inregistreaza noul proprietar ?

 

Ce se intampla daca vreau sa am o colectie de masini pe care nu le scot in strada ? Platesc doar impozit, nu sunt obligat sa le inmatriculez ?

Ce se intampla daca am o pista privata si folosesc masinile doar acolo ? Daca aceasta pista o folosesc pentru curse de rally, deci masinile sunt folosite si de alte persoane, este evident trebuie sa imi fac o asigurare. Pot asigura un vehicul ne-inmatriculat ? Banuiesc ca da, dar nu cu RCA.

 

Link spre comentariu

Nu cred ca platesti impozit pe masinile de pe pista privata, indiferent daca le tii acolo sau pe strada.
Singura problema cu tinutul pe strada e ca intra in categoria masina abandonata si ti-o ia sau te amendeaza daca se prinde a cui e.
Masina poate fi scoasa de la impozit prin radiere din circulatie.
Nu stiu daca o inscrii la loc trebuie platit retroactiv.

 

Asigurarea RCA e pt drumul public si pt condus normal, nu pt evenimente sportive.
In mod sigur se poate discuta asta cu un asigurator despre alte nevoi ce le poti avea pentru o oferta personalizata.

 

Placuta se schimba daca e din alt judet sau daca proprietarul anterior depune cerere de rezervare numar personalizat.
Altfel se pastreaza fara probleme, sau ti-l schimib tu daca nu iit place.
 

Link spre comentariu

Aoleu, acum am vazut de cand era topicul.

Aveam impresia ca impozitul este pe proprietate, nu pe utilizare.

Evident ca RCA nu se aplica, dar ma gandeam cum se face asigurarea, pe vehicul sau pe activitate, caci vehiculul in mod normal este identificat prin placuta de inmatriculare.

Nu e esential, am pus intrebarile de curiozitate, recent am facut un curs pe o pista privata (nu in Romania) si am vazut ca toate masinile erau inmatriculate si baniuesc cu toate asigurarile normale, probabil e mai ieftin decat sa faci ceva personalizat si sa nu le inmatriculezi.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări