Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

despre filetare pe strung ...incepatori


Vizitator dany6418

Postări Recomandate

Pe discul-vernier al saniei respective, trebuie sa existe un simbol de felul celui din imaginea atasament, insotit de o valoare in mm. In cazul din atasament intre doua diviziuni alaturate, sania avanseaza 0,02 mm. Daca nu exista totusi acest semn, atunci numeri cate intervale intre diviziuni exista in total pe acel disc-vernier si imparti pasul filetului surubului conducator al saniei la acest numar de intervale.post-27597-139829672513_thumb.jpg

Link spre comentariu

De regula surubul saniei nu este la vedere ca sa-l poata masura.Se poate face altfel, cred eu ma simplu si anume se monteaza un comparator pe carucior, se aduce la zero si se deplaseaza sania si se poate vedea usor cu cat avanseaza la o diviziune, 10 diviziuni etc.Atentie, este masurata deplasarea pe raza, pentru diametru inmultim cu 2.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

O sa descriu metoda pe care o folosesc eu pe SN 320 la filetare.Reglez strungul pentru pasul dorit.Duc cutitul cu varful pe piesa si reglez vernierul saniei la zero - piesa cu gradatii e de fapt un "guler" care se poate regla astfel incat "zero" sa fie in orice pozitie.Duc cutitul putin mai in spate si in afara piesei, cuplez toate avansurile, si cuplez axul principal, astfel incat sa verific ca am setat totul corect. E costisitor si periculos ca constati ca ai uitat sania pe avans transversal sau multiplicatorul de 8x cuplat cand cutitul e langa piesa.Imi scriu pe o hartiuta cotele de avans pentru fiecare trecere. In general, reduc diametrul cam cu 0.2 - 0.3 pe trecere, 0.1 la sfarsit. Cat trebuie sa intre cutitul la final iei din tabel, in functie de tipul filetului, diametru si pas.Duc cutitul la prima cota de avans, undeva mai in spatele piesei, si cuplez axul principal. Turatie mica, cu atat mai mica cu cat pasul e mai mare. Eu nu am curaj sa trec de 150 rpm.Din momentul asta, mana stanga sta pe ambreiaj, dreapta pe rotita saniei. Foarte important, pana nu se termina de facut filetul toate cuplajele (surub, selector pas, etc) trebuie sa ramana cuplate. Daca umbli la oricare din ele nu ai sa mai nimeresti la loc sincronizarea intre cutit si filetul deja facut.Cand varful cutitului ajunge in spatiul de degajare de la capatul filetului, repede inapoi din sanie (cu mana dreapta) si inversezi sensul universalului cu mana stanga.Pana ajunge cutitul inapoi in spatele piesei, bifezi pe lista pasul pe care l-ai facut si te uiti la cat trebuie sa-l faci pe urmatorul.Dupa ce cutitul a trecut in spatele piesei, aduci avansul la urmatoarea valoare de pe lista si inversezi iar sensul universalului.Repeti operatiunea pana termini de facut filetul.

Link spre comentariu

Metoda este identica si pe SN 400.De fapt, merge pe orice strung la care se poate inversa sensul fara a interveni in lantul cinematic dintre universal si avansul longitudinal.De asemenea, are avantajul de a asigura ca la fiecare trecere cutitul vine in acelasi loc, indiferent de uzura oricarui element.Tu cum ai adus cutitul (sania) inapoi pentru a 2-a trecere?Nu cumva ai decuplat surubul si ai adus sania din roata inapoi?Ca daca ai facut asa, nu-ti iese.Conditia esentiala este sa aduci caruciorul inapoi inversand sensul, fara a umbla la cuplaje.Atentie insa la sincronizarea celor 2 miscari - retragerea saniei transversale si inversarea sensului.Iti recomand sa exersezi miscarea fara piesa in universal, pana prinzi dexteritate.Orice eroare la capat va avea ca efect ruperea cutitului si stricarea piesei, plus eventual alte bucurii daca intri cu cutitul in capatul dinspre universal al materialului.

Link spre comentariu

Formulele empirice, sunt valabile numai pentru un domeniu limitat de filete. Corect este sa se foloseasca tabelele. Si mai corect ar fi sa se calculeze fiecare in parte, insa se stie ca de obicei calculele produc "dureri de cap".

Link spre comentariu

Da, cum spune Radu! La suruburile metric, diametrul exterior e indicat prin ''indicele metric'' - M1, M2, M3, etc. Pana la metric 12 diametrul exterior este egal cu indicele! De la M14 in sus, scazi cate-o zecime maxim. Depinde si de material - daca e moale, poate trebuie sa iei si 2-3 zecimi! La piulite, scazi din indicele metric (M17 este un filet cu pas fin - pas de 1 sau/si 1,5 ), scazi pasul si aia e gaura pentru filet. M10 (pas normal 1,5) = 10-1,5= 8,5mm gaura finala pentru filet.Nu prea iasa gaurile la fix. Conteaza mult ca burghiul sa aiba fatetele cat mai egale si pinola mobila sa fie bine centrata. Daca iti iasa gaurile cu maxim 1 zecime mai mare, nu-i asa bai (nu mai mare de o zecime, altfel o sa ''balangane'' piulita pe surub ..), dar daca iti iasa mai mici cu o zecime, se cam rupt tarozii (valabil in special la metricele mici).

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări