Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Delta Dunarii


Badman

Postări Recomandate

In Delta merg de prin '92, an de an, cel putin o data pe an.

La Sulina am fost de trei ori din care de doua ori ca turist.

Nu se poate ajunge cu masina pana in oras. Aceasta se lasa la Tulcea si se merge cu pasagerul de 13:30 (5-6 ore), cu catamaranul (4 ore) sau cu rapida (2 ore)

Sa incepem cu plaja.

Destul de lata (in jur de 100 metri), nisip fin aluvionar, adus de Dunare si depus de anaforul format la sud de digul de varsare al Dunarii in mare, mai contine resturi vegetale din balta, uneori intalnesti plauri pe malul apei. Distanta fata de oras, 15-20 de minute de mers pe jos, sau 5 minute cu Maxi-taxi. Exista 3 carciumi pe plaja unde se poate servi o bere rece, o inghetata, ceva de mancare, etc. Apa este in general mica pana la peste 100 m in larg, unde ajunge pe la 1,5m. Mai departe nu am fost. Exista dune de nisip submerse, valuriri sau cum le-o spune, ce ridica fundul apei uneori si la 0,5 m dupa o gaura de 1-1,5 m.

Ca o curiozitate: pe plaja exista doua debarcadere pe piloni de lemn, ca in filmele americane. Unul dintre ele, in 2010 avea 12 perechi de piloni in apa iar in 2011 mai erau 9. Distanta dintre ele in jur de 4 metri. Asta inseamna ca plaja s-a extins intrun an de zile cu 3x4m, adica 12 metri!!!

 

2010

Posted Image

 

2011

Posted Image

 

Obiective turistice:

Farul din oras, nu trebuie ratat. De sus este o priveliste superba atat asupra deltei cat si asupra golfului Musura.

 

Farul nou vazut din Farul vechi

Posted Image

 

Cimitirul. Chiar daca suna putin morbid, trebuie vizitat. Este un cimitir al multor culte religioase ortodox romanesc, ortodox grec, ortodox lipovenesc, catolic, reformat, evreiesc, musulman, etc, cu multe monumente funerare impresionante. Se afla la iesirea din oras catre plaja.

Faleza, sau strada a I-a, destul de cocheta, cu Dunarea pe o parte cu barcile si vapoarele legate de cheu si cu carciumi pe cealalta. In oras sunt multe cladiri vechi din epoca de aur a orasului, cea descrisa de Jean Bart in romanul Europolis.

Posibilitati de excursii auto in zona:

Padurea Letea.

Se traverseaza Dunarea cu barca primariei (1 leu biletul) si pe malul celalalt se cauta transport auto. In 2011 am platit 20 lei de persoana pentru o duba. Traseu Sulina - Cardon - C. A. Roseti - Letea - Padurea Letea. Neaparat o escala, chiar cu baie, la lacul Sarat dintre C. A. Roseti si Letea.

 

Lacul Sarat

Posted Image

 

Un miracol al naturii acest lac sarat fiind amplasat intrun taram al apelor dulci. L-am gustat, este foarte sarat si nici nu te scufunzi.

Localnicii arunca niste legende urbane precum ca nimeni nu i-ar fi dat inca de fund, asa este de adanc. S-a format intro groapa sapata de apa ce curgea printro spartura a digului alaturat (apa dulce din balta).

Sf. Gheorghe. Se poate ajunge cu Taxiul, cu Maxi - taxi, in 2011 erau curse regulate pe un traseu paralel cu marea, sau cu vreo masina particulara.

Posibilitati de excursii cu barca in zona:

Pentru barca este de ajuns sa mergi pe faleza unde vei intalni "prestatorii de servicii" cu care trebuie sa te targuiesti la sange.

In zona de sud a orasului:

Sf. Gheorghe pe canalul paralel cu plaja si cu drumul.

Lacurile Rosu, Rosulet, Lumina, Puiu, etc. Canalele Busurca, Magistral, Imputita, Vatafu - Imputita, Rosu - Imputita, etc.

 

Covoare de nuferi pe Canalul Rosu - Imputita

Posted Image

 

In partea de nord:

Cardon, Letea, Golful Musura, etc.

La o excursie de o zi se poate ajunge in lacurile Merhei, Bogdaproste, Dracului, etc, din partea de est a localitatii Mila 23.

Posibilitati de cazare la pensiuni sau la localnici, stele dupa dorinta, la fel ca si preturile. O cautare pe net iti va lista o gramada de optiuni.

Masa in oras:

Restaurantul Marea Neagra este de departe cel mai bun.

 

Posted Image

 

Pe faleza sau la pensiuni mai gasesti si alte variante dupa preferinte sau buzunar.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Tantarii cred ca sunt vreun experiment biologic scapat de sub control

Da Da Da!

Si eu cred ca este la fel !

Am avut unele unsori miraculoase, care te-ar fi aparat de tantari, insa cu acelasi rezultat... apropiat de zero.

 

Si-apoi nu cautati 5 stele prin Delta, tocmai asta-i farmecul, viata de zi cu zi a deltarilor, asta am scris-o si mai sus.

 

Igiena minima, cum s-a m-ai scris p-aici, adica apa de baut, instalatii sanitare ori alte mofturi medicale, sunt prezente ca in orice localitate rurala de pe la noi, asta, probabil, ar fi ultima (prima) gaselnita de pe acolo, altfel cum naiba ar mai trai oamenii pe acolo ?

De altfel, igiena personala tine de fiecare in parte, in speta de apa, iar apa in Delta este...

 

P.S.: Nu asfaltati drumul (soseaua) de la Tulcea la Chilia Veche !!!!

Daca totusi o sa-l modernizati, cautati-mi rute, destinatii alternative...

Link spre comentariu

Un NU categoric afirmatiei cu experimentul genetic.Tantarii alaturi de pasari, de vegetatia specifica, de animalele locului, etc, sunt parte integranta din totul unitar ce se numeste Delta Dunarii. Larvele de tantari sustin dezvoltarea puietului de peste pentru ca fac parte din lantul trofic. Tantarii in sine constituie hrana pentru pasari si pentru alte insecte, au un rol bine determinat.Altii sunt intrusii locului iar unii din ei se numesc Oameni!Noi suntem cei ce deranjeaza ecosistemul cu gunoaiele si poluarea aduse de Dunare din amonte, sau cu mizeriile lasate la locul camparii, cu pestele pe care noi il prindem si-l bagam in juvelnice, cu lemnele arse la focul de tabara sau pentru pregatirea mesei, cu ramele pe care le cautam asiduu sa le punem in carlig, cu carburantul ars, cu zgomotul motoarelor sau cu valurile produse de mersul cu barca in viteza, si cate oare nu mai sunt? Pana si calcatul ierbii poate fi considerat o violare a firescului locului. Despre ce fac unii localnici cu pescuitul electric sau cu baile deversate direct in garla, nu mai pomenesc.O alta categorie de intrusi sunt animalele ce au invadat fie pe cale naturala, fie cu ajutorul omului zona Deltei.Dintre primii nu amintesc decat sacalii. Cine este curios sa afle mai multe sa caute cu varu' Gogu cuvintele cheie "sacali in delta dunarii". Eu am trait o noapte de cosmar :speriat la intersectia dintre canalul Dunavat si canalul Cocos si atunci am aflat de existenta lor!Cea de a doua categorie o reprezinta animalele domestice eliberate in balta de catre localnici, intentionat sau nu: porcii, vacile, caii, caprele domestice, pisici, caini, pana si gaini salbaticite.Asa ca trebuie sa ne revizuim atitudinea vis a vis de intrusii baltii! :daPSNu sunt ecologist practicant, nici macar unul convins. Am si eu ca toata lumea bube in cap in ce priveste poluarea lasata in urma, dar cand vad cate mizerii se gasesc pe malurile canalelor sau in apa ma apuca groaza gandindu-ma ca in viitor eu si copilul meu n-o sa mai avem motive sa mergem in Delta.

Link spre comentariu

Am fost in delta ani si ani la rand...cred ca nimic nu se compara cuDelta Dunarii. Pentru incepatori recomand zona Crisan cu cazare in sat dar si cu posibilitatea de cazare la hotel Lebada,un hotel contruit de nemti prin anii `75.Sunt zone demne de vizitat atat pe Dunarea veche,spre Mila 23 cat si spre lacurile Bogdaproste,Obretinul Mare, Trei Iezere etc. Nu mai vorbesc despre pescuit....Cu mare placere i-mi aduc aminte de zona respectiva !

Link spre comentariu

Am fost in delta ani si ani la rand...cred ca nimic nu se compara cuDelta Dunarii. Pentru incepatori recomand zona Crisan cu cazare in sat dar si cu posibilitatea de cazare la hotel Lebada,un hotel contruit de nemti prin anii `75.Sunt zone demne de vizitat atat pe Dunarea veche,spre Mila 23 cat si spre lacurile Bogdaproste,Obretinul Mare, Trei Iezere etc. Nu mai vorbesc despre pescuit....Cu mare placere i-mi aduc aminte de zona respectiva !

Din cate stiu, hotelul Lebada este inchis, ca de altfel toate cele pe care a pus stapanire Vantu (Sorin Ovidiu). Este vorba si despre complexul turistic Rosu situat pe canalul Rosu - Puiu, Hotelul din Sulina, i-mi scapa numele acum chiar daca am fost cazat acum vreo 15 ani acolo, situat la iesirea spre mare de langa palatul Administratiei Dunarii de Jos, si cate oare or mai fi.Obiective turistice importante, amplasate in zone superbe de care acum se alege praful. In 2010 am indraznit sa oprim si sa coboram pe mal la complexul Rosu sa ne dezmortim picioarele si sa servim o felie de pepene luat din Sulina. Dupa o jumatate de ora, s-a trezit paznicul si ne-a izgonit de acolo de parca am fi venit la furat, nu altceva. I-am vorbit frumos si impaciuitor, dar parca era nebun!Pustiu si liniste intrun loc care trebuia sa fie plin de turisti. Pacat!Dupa cum am spus, merg de peste 20 de ani in Delta si am vazut schimbarile survenite, dar nu in bine.Din ce in ce este mai rau, oamenii s-au schimbat, banul primeaza, acum se mai si fura, locurile bune de pescuit se imputineaza pe zi ce trece datorita pescarilor electrici, pestele ce scapa viu din electrocutare devine steril si nu se mai inmulteste.Noi, turistii, mergem pentru un colt de Rai, dar raul cel mai mare il fac locuitorii prin pescuitul excesiv. Si nu au ce face! Au si ei copii, guri de hranit, neveste acasa. Toti cer si nu au de unde sa le dea. Locuri de munca nu sunt, in viitor nu se intrezareste nimic.Cand am intrebat o cunostinta pescar "de ce folosesc instalatiile de electrocutat, ca vor distruge pestele din balta?" mi-a raspuns "eu traiesc astazi, maine om vedea!"
Link spre comentariu

Citez: Ciby2Din cate stiu, hotelul Lebada este inchis, ca de altfel toate cele pe care a pus stapanire Vantu (Sorin Ovidiu). Este vorba si despre complexul turistic Rosu situat pe canalul Rosu - Puiu, Hotelul din Sulina, i-mi scapa numele acum chiar daca am fost cazat acum vreo 15 ani acolo, situat la iesirea spre mare de langa palatul Administratiei Dunarii de Jos, si cate oare or mai fi.Obiective turistice importante, amplasate in zone superbe de care acum se alege praful. In 2010 am indraznit sa oprim si sa coboram pe mal la complexul Rosu sa ne dezmortim picioarele si sa servim o felie de pepene luat din Sulina. Dupa o jumatate de ora, s-a trezit paznicul si ne-a izgonit de acolo de parca am fi venit la furat, nu altceva. I-am vorbit frumos si impaciuitor, dar parca era nebun!Pustiu si liniste intrun loc care trebuia sa fie plin de turisti. Pacat!......................N-am stiut despre ceea ce spuneti Dvs....n-am mai fost de ani de zile in zona respectiva si dac asa stau lucrurile, inseamna ca se duce totul de rapa in tara asta...pacat!

Link spre comentariu

CIBY2 intrutotul de acord cu tot ce ai scris despre agresivitatea noastra, a speciei umane, pe minunatul pamant al Deltei noastre.

 

M-a cam luat valul si m-am repezit la saracii tantari, bineinteles ca au si ei rolul lor in ecosistem, poate ca imi era ciuda pe un tip de la un magazin cu articole utile pescarilor, care, ne-a vandut, la un pret destul de piperat, o alifie miraculoasa ce trebuia sa ne protejeze de micile insecte care iubesc sangele omului, alifie fara valoare practica.

 

Asadar, asta este delta noastra, a Dunarii, se poate trece si peste disconfortul cu tantarii, sunt zone, localitati, cartiere, in tara, populate din belsug de tantari si asta acolo unde noi pretindem ca am civilizat teritoriul respectiv, dapai ce sa mai vorbim de delta?

 

Mergeti cu incredere in Delta si o sa vreti sa reveniti acolo !

Link spre comentariu

Pentru tantari cele mai bune sunt hainele cu tesatura deasa prin care Madam Tantar sa nu-si poata strecura trompa catre sangele nostru.

In cazuri extreme purtam si doua perechi de ciorapi pentru ca gaurile dintre fibrele unuia sa le acopere pe cele ale celui de al doilea. Camasi de bumbac batut, cele de blugi sunt bune, si pentru maini si fata OFF sau Autan. Se pare ca Autanul este cel mai bun, dar nu mai mult de cateva zeci de minute-o ora.

De regula, la pensiuni si hoteluri problema este mai putin pregnanta, dar la cort se acutizeaza. Depinde si de locatia abordata, un loc aerisit la umbra unor salcii, printre care bate vantul este cu mult mai bun decat unul la adapostul stufului.

De cate ori am mers, cred ca am intalnit in total cam 5-6 zile cu tantari multi, poate nu intelegeti ce inseamna multi! Cadeau in bors, intrau in gura, singura salvare era cortul in care dadeam cu spray.

Spre deosebire de cei de acasa, acestia sunt mult mai blanzi, intepaturile nu sunt asa de dureroase. Glumeam cu prietenii ca daca in locul lor ar fi fost fomistii de la Bucuresti, nu mai ajungeam cu sange acasa.

Mult mai periculosi decat tantarii sunt gargaunii, barzauni sau cum le-o zice, in fapt o specie de viespe, Vespa Crabro, cu dimensiuni pana la 4 cm si a caror intepatura se lasa cu umflaturi si dureri aprige. Isi fac cuibul in scorburile din salcii sau in foisoarele de observatie amplasate prin delta.

 

http://www.vespa-crabro.com/

 

ykZUeFEnoCE

Link spre comentariu

Mult mai periculosi decat tantarii sunt gargaunii, barzauni sau cum le-o zice, in fapt o specie de viespe, Vespa Crabro, cu dimensiuni pana la 4 cm si a caror intepatura se lasa cu umflaturi si dureri aprige. Isi fac cuibul in scorburile din salcii sau in foisoarele de observatie amplasate prin delta.

Asta imi aduce aminte de un viespar aflat la vreo 50 de metri de tabara noastra, organizata ad-hoc, undeva la vreo 15km aval de Chilia Veche, pe bratul Chilia (nu mi-o luati in nume de rau ca o tot tin cu Chilia mea, asta stiu, asta povestesc), oricum dupa ce am identificat gaşca aceea de gâze, nimeni, din amicii mei, nu a mai vrut sa treaca prin zona...Si fiindca iubesc Delta noastra, va indemn, pe toti, hai sa o cunoastem, hai sa-i dedicam marinimia noastra...E la indemana noastra sa ajungem acolo, iar tot de noi depinde sa lasam urme neglijabile prin zona!Eu sunt dependent de aerul Deltei, chiar daca acest lucru se petrece imediat ce las tastatura, peste o luna. un an sau cand o vrea bunul D-zeu, tot ajung pe acolo... Am o oarece distanta, ma refer la km, insa cu sufletul sunt, mai mereu, aproape de draga noastra Delta.
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

vara trecuta am fost in delta dunarii, cu treaba! cu mana pe inima spun ca este cea mai impresionanta parte a tarii noastre, si nu trebuie ratata pentru nimic in lume! in delta nu aveti de vazut doar peisaje, care sunt absolut superbe, ci si o mare varietate de plante si in special pasari! daca cineva alege sf. Gheorghe, pot sa va recomand pe tanti Pasa pentru cazare si mancare EXCELENTA(face niste mancaruri din peste de ramai mut, si nu cateva prajeli si o ciorba! face tot ce crezi ca nu se poate face din peste, iar daca stai o saptamana la ea, nu vei manca de doua ori acelasi fel de mancare in toata perioda), insa doar cu programare mergi acolo deoarece are clienti permanenti care au concedii programate inca de prin iarna! in restul deltei, am mancat si scump si putin si mai prost decat la sf. Ghe! preferabil de evitat pensiunile si restaurantele, deoarece sunt exagerat de scumpe si mancarea proasta! Sulina este de asemenea o locatie deosebita, iar plaja superba cu nisip foarte fin si deosebit de curat!

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări