Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV SCHNEIDER si placa video PC

Recommended Posts

Bun gasit!Va expun urmatoarea problema in speranta ca ma veti putea ajuta la rezolvarea ei.TVCRT Schneider diagonala 66cm, 3 mufe euroscart. Doua mufe sunt ocupate cu un DVD si un receptor DIGI, ambele functioneaza in regula. Bun, am facut rost la PC de o placa video NVIDIA cu TV out (RCA) deci furnizeaza un semnal SVCC. Am introdus semnalul pe pinul 21 de la mufa euroscart 3 (libera). Se vede imaginea, dar ciudat, doar pe centrul ecranului, in stanga si in dreapta ecranului este negru (cam 1 palma) in rest imaginea este marita pe verticala. Am incercat sa schimb rezolutia la PC de la 1024x768 la 800x600 dar fara rezultate. Mentionez ca acelasi calculator cuplat la un TVCRT LG se vede imaginea corect. Nedumerirea mea este: trebuie facuta vreo setare la tv SCHNEIDER prin menu, sau gresesc pe undeva. Pinul unde introduc SVCC pe mufa euroscart este corect ?Astept un ajutor din partea dvs. Va multumesc!

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images