Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Electronist in Romania - e de bine sau de rau ?

Bala

Recommended Posts

Salutare!!!

Sunt inginer electronist (terminat facultatea de electronica si telecomunicatii forma lunga acum 2 luni) si sunt angajat la SiemensVDO Timisoara (electronica pentru industria auto) ca si inginer electronist.

Desi sunt foarte tanar(23 ani), lucrez de un an si jumatate pe post de inginer la proiectare.

Pot spune ca imi place cea ce fac, primul meu montaj cu tranzistoare a fost pe la 12 ani si am visat sa fac asa ceva de cand eram un pusti.

Problema este insa alta: salariul si nivelul la care se lucreaza.

La inceput salariile comparativ cu alte slujbe erau bune insa in ultima perioada nu au mai crescut. Este cea ce se cheama: low-cost location.Fiecare cent este important. NU ar vrea o cheltuiala in plus sub nici o forma!

Nivelul la care se lucreaza este la fel cu cel din Germania insa in ultimul timp cei buni parasesc firma si vin fel de fel de "balerni" care nu stiu cum functioneaza o dioda :rolleyes: cea ce este foarte trist.

Intr-adevar astfel de oameni nu fac proiectare ci doar testare dar insa este destul de frustrant sa faci o schema sa o gandesti in detaliu si cand vine vorba de o masuratoare omu respectiv nu stie sa masoare curentul cu ampermetrul :)

Voi ce stiti ? Cum mai este prin alta parte inafara de Timisoara ? Sau poate chiar o alta firma din Timisoara.

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Scuza-ma intai ca-mi permit sa-mi dau cu parerea despre situatia ta, dar daca tot ne-ai invitat am sa ti-o spun:Cred ca te numeri printre favorizatii soartei daca dupa cateva luni de la terminarea facultatii lucrezi pt. o firma de calibrul Siemens. Eu zic sa-ti vezi in continuare serios de treaba astfel incat sa te dezvolti profesional si sa nu vezi totul sub aspectul pecuniar.In locul tau as incerca sa-mi leg cumva numele de proiecte serioase la care lucreaza firma ta si cu timpul sigur te vei face cunoscut in breasla. Nu te compara cu "balerinii" --care sint in numar mare peste tot-- ci cu profesionistii pe care-i respecti, sper ca ai prin preajma si asa ceva.Daca nu esti inca casatorit si cu copii atunci presiunea financiara nu poate fi asa mare, daca in schimb ai asemenea conditionare atunci schimba serviciul ca doar nu lucrezi pt. fratele tau.

Exact!DorinD, m-ai inteles perfect! Pot lega numele de proiecte si din iarna lucrez deja la unul foarte important. Este un proiect nou si este pentru prima data cand un astfel de proiect se realizeaza in SiemensVDO Romania.Banii cel putin acum (necasatorit, fara copii) nu sunt asa importantici cariera.Este clar ca cei care au venit aici in Romania (Ex. SiemensVDO, Hella, Alcatel si astia doar in Timisoara) au venit aici fiindca forta de munca este ieftina dar am mai gasit un motiv:fiind un proiect nou sunt plecat mult in Germania si am vazut cum lucreaza nemtii. Faptul ca sunt muncitori este o legenda !!!Romanii stau peste program - nemtii nu sau foarte rar; romanii vin sambata la lucru - nemtii nu, romanii vin la 9 si pleaca la 18 seara - nemtii vin la 11 si pleaca la 16-17. In timpul cat stau la servici lucreaza dar cand se termina programul ... gata !!!Ce ma ingrijoreaza este tendinta asta de a pastra foarte ieftin totu! De fiecare cent conteaza. Vreau un analizator de spectru care este cam 40 de mii de euro. Cer de cateva luni si nu mi se da pe cand in germania fiecare neamt are pe masa lui cate unu !!! Oamenii buni pleaca inafara sau la alte firme (in cazul Siemens multi pleaca la Hella). Mie teama de ceva: vom fi considerati intotdeauna o locatie low-cost si am fost acceptati fijndca suntem ieftini sau pe viitor vom scapa de aceasta eticheta ? In alte locuri cum este tendinta? Este adevarat ca daca intram in UE multinationalele vor sari peste noi si vor alege Ucraina?

Hai sa-ti raspunzi singur la ultima intrebare. Daca ai fi patron si ai putea sa investesti 10 euro in RO si sa castigi 12 si in Ucraina daca investesti 10 euro si ai castiga 14 euro ce ai face.

Ca vrem sau nu economia se bazeaza pe profit. Si profit mai mare se obtine si din minimizarea costurilor.

Daca tu vrei sa obtii o dotare pe masa ta de lucru trebuie sa reusesti sa iti convingi superiorii ca daca ti-o vor achizitiona profitul lor va creste. Trebuie sa inveti sa stii cum ceri ceva. Daca ceri pur si simplu si nu iti sustii doleantza cu argumente (in care sa intre si citeva calcule legate de profit) ai sa ajungi sa spui ca superiorii sunt timpiti sau au ceva cu tine.

Sa nu crezi ca esti discriminat fata de un neamt care are pe masa dotari de sute de mii de euro. Sa nu crezi ca aia de acolo sunt pilele directorului si de aia au ce au. Pur si simplu acolo s-a facut o investitie in care s-a bagat Y euro si se scoate nxY euro. Peste tot in lume este asa!!!

DorinD ti-a dat un sfat, urmeaza sfatul lui, ca este mai batrin si stie el ce zice.

eu cred ca si dupa intrarea in UE vom fi mana de lucru ieftina ceva vreme , nu avem cum sa primim salarii mari doar asa ca intram in UE , ca nu ne da UE salariile, tot noi suntem aia care le platim angajatilor ... UE ne da altceva , ceva fonduri, ceva facilitati si restul ... ne jupoaie , trebuie sa isi scoata ei pârleala

DA din pacate asa este...UE nu este o garantie ca o vom duce mai bine... Sa nu ma intelegeti gresit !!! Eu nu vreau sa imi caut in alta parte de lucru. Pun pe primul loc cea ce fac si conditiile de lucru iar apoi salariul. Conditiile de munca pe care le am sunt foarte bune imi place cea ce fac iar salariul pe care il primesc este decent.Sunt doar curios cum mai sta treaba prin tara. De exemplu stiu ca exista firme in Germania care aveau angajati "externi". Adica unii ingineri, proaspeti absolventi sau mai in varsta, oricum cei care isi gasesc mai greu de lucru, semnau cu o firma de "impresariat". Aceasta firma ii plasa la diferite companii de unde apoi luau salariul si il imparteau cu inginerul respectiv. Eh, acum astfel de firme nu mai accepta asa ceva iar angajatilor "externi" care aveau contracte cu ei nu le-au mai prelungit contractele. Dupa parerea mea este un prim val de disponibilizari. Deci cred ca aceste companii mai devreme sau mai tarziu vor migra spre noi... cea ce este bine.In Timisoara se pare ca este deja o criza de ingineri electronisti fiindca mai toate firmele de care stiu eu cauta oameni si nu au de unde sa mai ia.. este asa si in alte parti? Din cate am inteles este la fel in Bucuresti...

parerea mea este ca exista o criza mondiala de oameni bine pregatiti , cei care sunt cu adevarat pregatiti migreaza cu sau fara voia lor spre marile puteri economice unde sunt recrutati de marile companii , astfel incat restul companiilor trebuie sa se multumeasca cu personal sub nivelul calificarii pe care evident si-ar dori sa o aiba angajatii lor ... si asta se perpetueaza pe diverse nivele pana la cele mai mici companii, unde angajatii valorosi se regasesc la firmele mai bune care stiu sa gestioneze o afacere bune si sa isi plateasca mai bine personalul ...dar la randul lor in timp acesti angajati vor migra catre companii mai mari care platesc mai bine si tot asa deci si tu care esti inca foarte tanar stai linistit, iti vezi de treaba ta acolo unde esti si cand prinzi o oportunitate profita, mergi la interviuri, mergi la concursuri si o sa ai succes bafta :smt006

Bala, iti doresc succes pe mai departe!Iar daca ai timp si energie poti sa ne mai dai din cand in cand semn despre cursul carierei tale, eu unul as fi interesat.Intr-un fel te invidiez. Eu, cu toate c-am fost un absolvent promitator al facultatii de electronica in 1990, la momentul echivalent celui in care te afli tu acum am preferat sa ma apuc de afaceri iar mai apoi am "cotit-o" spre IT si cu timpul m-am deprofesionalizat. Mai fac electronica doar ca hobby, asa cum altii rezolva rebusuri.Si-mi pare foarte bine sa aud ca altii pot sa nu faca compromisul pe care l-am facut eu. Inca odata, Bafta!

Dupa ce proiectul la care lucrezi se termina trebuie sa te hotarasti ce vrei sa faci mai departe.Daca in firma actuala nu ai sanse de promovare, reorienteaza-te spre alta firma.Daca vrei sa faci o cariera este cazul sa o faci cat mai repede.Acum poti sa-ti permiti sa faci ore suplimentare si sa alocimult timp jobului dar in momentul cand o sa ai o familie atunci prioritatilese schimba.Nu o sa vrei sa fii toata saptamana pe drumuri si sa-ti petrecitimpul cu familia doar in week-end sau in loc sa mergi la o serbare la gradinita sau la scoala sa primesti un telefon de la sefu si sa trebuiasca sa pleci pe teren.Stii doar proverbul "Banii nu aduc fericirea, doar numarul lor" :smt003 asa ca trebuie sa-ti stabilesti obiective si termene in perpectiva si sa hotarastiunde vrei sa fii si ce vrei sa faci peste 5 ,10 sau 15 ani.Acesta este doar un punct de vedere practic, poti sa-l iei in considerare sau sa-l ignori, fiecare este dator sa hotarasca singur ceea ce vrea de la viata.Si revenind la primul post, ca firma ramai in top atat timp cat obtii rezultate excelente cu cele mai bune resurse.In momentul cand apar limitari deja incepe sa scartaie si este cazul sa faci o alegere.Normal ca cei mai buni pleaca pentru ca ei inteleg un lucru.Cel mai valoros este timpul si ei nu isi permit sa-l piarda.

siemens este cunoscuta ca fiind o firma care isi plateste prost angajatii in romania. incearca freescale.sa fii electronist in romania nu e rau.in schimb va recomand cu caldura nici sa nu treceti pe la firma InterNET din bucuresti. o sa va pierdeti timpul degeaba.

Multumesc DorinD pentru incurajari !!!

Este clar ca odata ce unele multinationale au luat-o spre est si au costuri mai reduse iar pe piata fiind o reala concurenta si celalalte sunt obligate sa se mute daca vor sa supravietuiasca.

Se pare ca viitorul "suna bine". Totul este insa sa scapam de aceasta eticheta de "forta de munca ieftina" si sa devenim "ieftina si buna". Si atunci vom putea nu numai lucra dar si face cariera ca si electronisti...

Ai mai multe solutii...Incearca in acest timp sa faci cat mai multe cursuri si specializari daca vrei sa ramai in bransa sau sa lucrezi in exterior; acestea, trecute in viitorul CV vor avea importanta pentru angajator, chiar daca lui nu ii vor fi de folos in practica.Poti incerca sa te pregatesti si pentru o eventuala reorientare laterala pe viitor: cursuri de specializare software sau management.Cel mai benefic dpdv financiar este deplasarea catre management, unde salariile sunt altele si ti se pot deschide mult mai multe posibilitati si optiuni. De obicei diferentele dintre simplu proiectant si manager, chiar si in domeniul tehnic, sunt importante, chiar si daca in mod real cunostintele necesare in proiectare sunt de 10 ori mai multe decat pentru un post de management.Ai observat si tu ca 80% dintre absolventii de electronica se orienteaza catre software sau altceva decat electronica - unde optiunile sunt foarte restranse...Chiar daca pasiunea e mare acum, gandeste-te ca peste 25 de ani s-ar putea sa fie altfel, familie, copii de intretinut si scolarizat, si odata cu varsta posibilitatile ti se restrang si oportunitatile se vor rari...Acestea sunt, din pacate pentru mine, "invataminte" din greselile personale...