Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme cu LCD Nokia 3310 conectat la PIC

Recommended Posts

Vreau sa folosesc un asemenea LCD intr-unul dintre micile mele proiecte insa am o mica problema ... reusesc sa fac LCD-ul sa functioneza pentru cateva secude (uneori multe ... 300 secunde ... alteori putine ... 1 - 2 secunde) si nu prea stiu de unde naiba apare problema asta ... folosesc CCS PIC C compiler 3.249 si am folosit driverul de LCD nokia 3310 de aici

http://www.techdesign.be/projects/012/012.htm

cu foarte mici modificari.

Nu se pun in discutie probleme legate de conexiunea afisajului la placa de teste (am refacut si verificat de zeci de ori treaba asta) ... eu unul suspectez condensatorul electrolitic dintre pinii 6 si 7 de la LCD ... nu aveam de valoarea aia 0,47uF si am pus 2 de 1uF inseriati insa am vazut ca durata era un pic mai mare daca lasam un singur condensator de 1uF ...

Daca cineva s-a mai lovit de problema asta poate imi da si mie un sfat ceva ... maine ma duc sa-mi iau niste condensatori de valorile alea ... sa vedem ce iese ...

• Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am incercat cu tot ce se poate intre 0,47uF si 47uF si nu am mai reusit sa-l mai aprind .... ori e din soft ori am reusit sa-l ard .... mai caut si alte drivere .... cine stie ... Oricum .. mai astept solutii ... daca cineva mai are vreo idee.

In clipa de fata am tensiunea pe condensatorul ala de 3.28V (condensatorul e de 1uF/50V). Folosesc LCD-ul alimentat la +5V exact ca in schema din link-ul din primul post ... tre sa verific registrul ala cu toate ca in soft vad clar ca e setat pentru 2V6 - 5V ... tre sa mai sap ... imi scoate peri albi LCD-ul asta ... Multumesc Sofian pentru indicatii ... Apropo .... cum pot verifica daca LCD-ul asta mai e functional ???

@sofian ... in clipa de fata (astea fiind si setarile initiale) am urmatoarele setari la initializarea lcd-ului ...

output_high(nok_dc);				// bytes are stored in the display data ram, address counter, incremented automatically	output_high(nok_cs);				// chip disabled								output_low(nok_res);				// reset chip during 250ms	delay_ms(10);						// works with less.....	output_high(nok_res);			nokia_write_command(0x21);			// set extins extended instruction set	nokia_write_command(0xc2);			// Vop  v1: 0xc8 (for 3V)// v2: 0xa0 (for 3V) // v3: 0xc2 (2v6-5v)	********************************************************************************************************************	nokia_write_command(0x13);			// bias 1:48	nokia_write_command(0x20);			// horizontal mode from left to right, X axe are incremented automatically , 0x22 for vertical addressing ,back on normal instruction set too	nokia_write_command(0x09);			// all on				nokia_clean_ddram();				// reset DDRAM, otherwise the lcd is blurred with random pixels					nokia_write_command(0x08);			// mod control blank change (all off)				nokia_write_command(0x0c);			// mod control normal change 

deci pentru Vop setarea este de 0xc2 ceea ce inseamna 3.06+(66*0.06)=7.02V

tre sa mai cercetez sa vad ce e si cu ceilalti parametrii ...

la cat sa mai ridic valoarea Vop ???

la mine este Vop=0x40 si tensiunea este 7.21Veu zic sa pui o valoare mica 0x80 sa zicem si vezi pe condensator daca scadedaca nu merge cred ca este ars daca cumva nu este o greseala in softeu am facut programul in asm si nu stiu daca programul este bunsi eu zic sa il alimentezi la 3v (lcd)si pe mine m-a innebunit lcd asta (pdd2401) de 128/64 ca nu vrea sa se aprinda deloc

AbramBurel ... daca nu reuseam sa afisez nimik pe el mai ziceam ... e defect si cautam un altul ... insa am reusit sa afisez pe el ... statea afisat cateva secunde textul dupa care disparea ... opream alimentarea , asteptam putin si realimentam si iar afiasa .... deci cred ca LCD-ul e inca bun ... la mine in teren e mingea ....