Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

probleme lampa solara automata


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Daca folosesti celule de la lampile de gradina in serie, masoara tensiunea totala obtinuta la soare. Sa fie macar 7V. Pune si o dioda 1N4001 sau 1N4007 in serie cu aceste lampi. Mai pierzi 0,7V pe ea, dar e utila.Panoul tau inteleg ca are deja o dioda in serie. Daca legi in paralel acest grup si panoul, diodele le vor impiedica sa debiteze curent unul in altul.Nu sunt prea optimist cu lampile de gradina, dau curenti mici.

Link spre comentariu

Nici eu nu sunt prea optimist in privinta lampilor de gradina.

Acum nu pot face masuratori pe o astfel de lampa fiindca ploua in continuare si n-am vazut soarele de cateva zile, dar cica dau undeva in jur de 20 mA. E putin, dar pentru o jucarie...merge.

Panoul existent are intr-adevar o dioda 1N4004 in serie cu acumulatorii, pentru ca acestia sa nu se descarce noaptea in panou.

Dioda trebuie sa fie musai 1N4001 sau 1N4007, sau oricare din seria de la 01 la 07 (adica 1N4004 spre exemplu) ? .

Link spre comentariu

Am facut modificarile propuse de Ticu, in sensul ca am micsorat valoarea rezistentei de limitare de la 47 la 22 ohmi si am adaugat o dioda 1N4007 in serie cu aceasta.A crescut putin intensitatea luminoasa a LED-urilor, dar nu semnificativ.Nu am mai facut masuratori si nici nu pot verifica daca LED-urile stau aprinse pana dimineata ori "mor" inainte de rasarit. Oricum, ... e bine ! Mult mai bine decat cu variantele incercate anterior.O sa masor din nou curentul prin LED-uri, ca urmare modificarii rezistentei de limitare.Din pacate nu prea am avut parte de incarcare zilele acestea intrucat au fost multi nori.

Link spre comentariu

De acord ca un controler ar fi solutia cea mai buna pentru "jucaria" mea.Din pacate, asa cum am mai spus, nu sunt suficient de priceput pentru a-mi construi singur un astfel de controler, iar pe de alta parte poate ca nici nu merita efortul pentru un astfel de proiect (...si vulpea a spus ca sunt acri strugurii). Daca aveti vreo schema simpla de controler, ce ar putea fi construita de un novice ce sunt, va rog sa mi-o dati.Panoul da cam putin curent. Fiindca mai am cioburi de celule, poate ma apuc sa mai fac un panou din cioburi ceva mai mari.Multumesc pentru raspunsuri.

Link spre comentariu

...mda, aceiasi problema am intampinat-o si eu cautand scheme. Multe pt. 12 V si prea complicate pentru mine. Deocamdata jucaria ramane asa.

In curand, o sa pun in functiune cea de-a doua jucarie pentru cabanuta, formata din panou 18V, 1A, regulator de incarcare (modelul din link), baterie auto (deocamdata) si LED-uri.

http://www.solarprices.pk/index.php?route=product/product&product_id=70

 

Multumesc

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...
Vizitator Iulian10

Buna ziua. Reactivez acest subiect pentru urmatoarea problema. Am cumparat 4 lampi solare din Carrefour, produse in China dar ceva mai scumpe. Una functioneaza acceptabil, celelalte trei nu. Cand inchid si deschid lampa, indiferent daca este intuneric sau nu, ledul sta aprins aproximativ 3 secunde, dupa care se stinge. Exista vreo posibiltate de a le recupera, eventual ledul sa ramana aprins si ziua? atasez doua imagini. 

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

Buna ziua am cumparat 6 lampi solare de gradina, dar dupa 10 minute iele se sting (noapte) dau on off la lampa merge perfect dar iar se stinge dupa 5 10 min si tot asa ce ar putea fii am schimbat la magazin 2  dintre ele si au mers o singura noapte iar urmatoarea noapte le dadea on off din 10 in 10 min aveti idee ce ar putea fii?? 

Link spre comentariu

Dacă nu sunt suficient de încărcate, cum vrei să stea aprinse ? E posibil să aibă acumulatorii fie prea descărcaţi, fie cu capacitatea scăzută din cauza stocării îndelungate în stare descărcată.Nu prea ai ce pretenţii avea la nişte lămpi de 4-5 Lei...încearcă să le schimbi acumulatorii cu unii mai de calitate, cei cu care vin sunt de capacităţi foarte mici.

Link spre comentariu
Acum 58 minute, C0jy a spus:

Buna ziua am cumparat 6 lampi solare de gradina, dar dupa 10 minute iele se sting (noapte) dau on off la lampa merge perfect dar iar se stinge dupa 5 10 min si tot asa ce ar putea fii am schimbat la magazin 2  dintre ele si au mers o singura noapte iar urmatoarea noapte le dadea on off din 10 in 10 min aveti idee ce ar putea fii?? 

Păi le-ai pus la soare (pentru încărcare) cel puțin 6-8 ore continuu ...fără să le aprinzi(în acest interval)?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări