Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TDA 1514A s-a crapat!!!

Recommended Posts

Am realizat un amp cu TDA 1514A dupa schema dintr-o revista tehnium care este identica cu cea din datasheet, am alimentat cu un traf de +- 24v(dupa redresare vreo +-32v c.c, iar in sarcina vreo +-28 v c.c).La nivelul pinului 7, c.i s-a crapat si de acolo a iesit o "pasta" si fum.Care sa fie problema!Am atasat si datasheetu-ul c.i-ului.

• Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am facut si eu pe timpuri un amplif cu tda1514 facuti de tomson,si merge si astazi.cred ca acum un an, am vrut sa m-ai construiesc unul dar dupa 2 - 3 ore puscau.integratele sunt contrafacute

Tensiunea de alimentare e de vina.E prea mare.Alimenteaza-l cu +/- 27V pe o sarcina de 8 ohmi sau cu +/- 24 V pe o sarcina de 4 ohmi. Si eu am avut o experienta neplacuta cu TDA 1514 dar tot datorata excesului de tensiune.C.I.-ul nu este intocmai rau daca lucrezi ingrijit dar sa nu ceri prea multa putere de le el.

Eu vroiam sa folosesc TDA 1514A pentru sateliti, dar ca sa cumpar "original" este prea scump (daca e original).Acum vreau sa revin la TDA 7294 pt ca am deja traful(toro de 250W +-24 c.a).Am patit-o si cu TDA 7294 contrafacut, dar poate imi spuneti si mie de unde sa il cumpar "la sigur".

Guest Vasile

am 2 modele, unu cu redresare si filtrare + filtru subwoofersi celalalt este chior, doar amplificarea.preturile inca nu sunt finalizate dar nu o sa fie din pacate tare mici