Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radial engine project


Postări Recomandate

Buna seara,Domnule ola_nicolas probabil ati uitat interventia mea in postul lui katran de prin 2011 (viewtopic.php?f=197&t=75488&start=20) in care m-am abtinut puternic sa nu va jignesc intr-un mod urat, si eu ca si katran incercam sa mai facem cate ceva, spre diferenta de altii care mai mult incurca pe aici. Mie personal imi sunteti antipatic, iar din ce observ, inca nu ati renuntat la stilul de guru al tehnicii si la modul tendentios in care expuneti o problema. Din cate vad deja ati intrat intr-o oarecare disputa cu cativa useri de aici, iar interventia dumneavoastra in acest topic eu o consider offtopic.Va rog mult sa nu va mai comparati cu radu cnc, ca nu aveti nici cea mai vaga legatura cu omul respectiv, cu lucrarile lui nici atat, pe de alta parte nu aveti de ce sa dati 45 de euro pe acel plan pentru ca sunt ferm convins ca nu ati putea face nici macar cateva piese la specificatiile impuse in desenele respective, nici acum nu pot sa nu imi amintesc realizarile pe care le-ati prezentat. Nu stiu daca v-ati intrebat de ce am raspuns tuturor iar dumneavoastra nu, va raspund acum, pentru ca personal sunt satul de astfel de oameni care au impresia ca stiu prea multe , si cand colo realizarile practice lasa de dorit. Visati intr-un mod S.F. mecanisme ingenioase si masini de forta, randul trecut vorbeati de cote H7 si alte bazaconii, si cand m-am uitat la ce ati realizat, nu mi-a venit sa cred ochilor. Probabil sunt si oameni pe aici pe care dumneavoastra reusiti sa-i impresionati cu rebuturile realizate, doar ca aceasta smecherie nu merge cu cei care mai stiu cate ceva si care fac cate ceva, observ ca stilul "smuls", de expunere la care apelati este predominant in intereventiile dumneavoastra si ca nu ati invatat nimic niciodata din ce deranjeaza, incerc sa dau vina pe perioada de andropauza prin care cu siguranta treceti, si va mai rog sa ne scutiti de stilul ingineresc comunist bazat pe propaganda din carti, atat timp cat nu sunteti in stare sa faceti o piesa cat de cat decenta. Asa cum va spuneam in 2011, uneori stiti despre ce se vorbeste, dar si de alte ori sunteti paralel cu subiectul, si ne da-ti citate din carti iar in realitate habar nu aveti, asta este propria mea impresie.Initial mi-am zis sa sterg postul, tocmai ca sa nu fiu nevoit sa va raspund si sa intru in polemica, dar asta nu ar fi fost corect pentru ceilalti colegi de pe forum care urmaresc subiectul, asa ca v-am raspuns probabil mai mult de cat va asteptati. Sper sa nu stergeti aceasta postare, pentru ca nu ar fi corect sa procedati asa, data trecuta in postul lui radu cnc, s-a discutat despre sistemele DRO, unde dumneavoastra erati complet depasit, si total offtopic, iar eu mi-am dedicat timp, sa scriu acolo ca si altii sa beneficieze de acele informatii. Era cineva de prin Tm care a intervenit si a explicat despre scala lui Gray si despre acumularea erorilor, iar eu am scris cateva posturi in care explicam despre tehnicile moderne de lucru de programare predictiva cu care lucreaza DRO-urile actuale, cred ca atunci v-ati simtit aiurea si ati hotarat de la dumneavoastra putere sa stergeti acele postari, iar din asta nu a invatat nimeni nimic, si sa nu mai spun ca eu m-am simtit complet aiurea pentru timpul pierdut pentru a scrie detaliat despre sistemele DRO. De atunci am renuntat sa mai scriu pentru ca este timp pierdut daca totul se sterge din frustrarea cuiva investit cu o oarecare putere pe acest forum, pe care din punctul meu de vedere prin atitudinea dumneavoastra uneori il trageti in jos.In speranta ca nu mai interventiti in acest post indiferent de replica, va multumesc anticipat. Pentru a incerca sa revenim la normal, atasez cateva poze cu motorul partial montat, unele piese au fost eloxate si arata superb.

post-15793-139829785857_thumb.jpg

post-15793-139829785866_thumb.jpg

post-15793-139829785875_thumb.jpg

post-15793-139829785884_thumb.jpg

Link spre comentariu

...Mie personal imi sunteti antipatic...

Nu ma preocupa in mod deosebit sa fiu simpatic. Altminteri, nu intotdeauna ai ceva bun de invatat de la cei care iti sunt absolut simpatici. As putea spune, ca de obicei este exact invers. Nu am citit toata poliloghia din postarea ta, insa eu tin minte ca in ceea ce il priveste pe @katran a fost o problema legata in special de preocuparea lui exagerata pentru curatenie. Daca nu ai fi specificat, nici nu mi-as mai fi amintit ca ai postat acolo. El sper ca a trecut peste asta. Oare doar atata trebuie, ca sa iti devina cineva antipatic?! In ceea ce ma priveste nu am antipatii fata de nimeni. Daca nu iti aduc laude, nu inseamna ca mie nu imi place ceea ce vad pe acest topic. Daca nu as fi fost interesat, atunci nu as fi postat. Apropos de remarca lui @78ATI din postul anterior, dupa cum poate vedea oricine, cel care a facut ca acest subiect sa nu stagneze sunt tocmai eu. Altminteri, dincolo de antipatia ta declarata fata de mine, ce anume te impiedica sa dai niste relatii absolut firesti despre proiectul pe care l-ai realizat si expus aici? Ce anume nu ai inteles, sau nu a fost in ordine cu intrebarea mea? Poate ca intrebarea mea s-a facut ecoul si altor participanti la discutie, care asteapta precizarile tale. Dar nu-i nimic - daca nu vrei sa imi dai mie informatiile, le pot solicita chiar autorului proiectului. Sper ca in cazul in care nu mi le va da, sa nu fie din "antipatie".
Link spre comentariu

Domnule nicolas,Pe principiul ca nebunul nu recunoaste ca-i nebun, nu ma asteptam sa incercati sa va ganditi la ceea ce incerc sa spun despre modul jalnic si tendentios folosit de dumneavoastra. In caz ca ati uitat, disputa cu katran era despre cum ati pus problema ca nu ar sti sa foloseasca ceea ce construieste, si sa presupunem ca asta nu ar conta, totusi le-a construit, daca nu stia cu ce se mananca nu ar fi ajuns la performantele constructiilor respective, va propun sa mergem o pagina inapoi poate va ajuta sa va reamintiti (viewtopic.php?f=197&t=75488&start=10 ). Faptul ca nu ati citit postarea mea nu va ajuta sa intelegeti ceea ce eu acuz de fapt, si credeti-ma ca stiu ce vorbesc, am inteles ca similar multor altor interventii, deja faceti comentarii la subiectele de electronica audio, eu am aflat intamplator la o intalnire cu mai multi useri experimentati de pe forum, care nu au avut cuvinte de lauda la adresa dumneavoastra. Va rog sa va recititi primul dumneavoastra post de pe acest forum viewtopic.php?f=198&t=46978poate reusiti sa intelegeti ca din 2-3 cuvinte ati reusit sa va puneti toata lumea in cap pt stilul alambicat si tendentios cu care ati fost educat si obisnuit in "perioada de glorie", pe urmatoarea pagina deja erati de ras cu afirmatia ca masinile unelte trebuiesc unse cu ulei ars :), dar imi place perseverenta dumneavoastra cu care incercati sa aratati ca aveti dreptate chiar si atunci cand deveniti penibil. Chiar am urmarit postarile dumneavoastra si aproape de fiecare data am ramas cu un gust amar, ceea ce a dus in timp la antipatia despre care vorbeam, si asta doar din cauza stilului. Haideti sa incercam sa nu transformam postul asta intr-o disputa intre hobby-stul din mine si profesionistul din dumneavastra, va rog sa intelegeti ca nu am nevoie de nici un fel de laude, mai ales din partea dumneavoastra, si deasemeni, sa intelegeti ca proiectul este de durata si destul de complicat, iar eu lucrez cand am chef si timp fara a avea nevoie de interventia dumneavoastra pentru a nu stagna subiectul. Deseori aveti cunostinte vagi in ceea ce priveste un anume subiect, dar din dorinta de a epata, incercati sa interveniti in stilul caracteristic, si reusiti sa va atrageti dincolo de antipatie, chestii demne de cascadorii rasului.

Link spre comentariu

Hai sa-ti spun o chestie! Eu mi-am petrecut cam toata activitatea printre masini-unelte. Mai mult decat atat, le-am studiat atat practic cat si teoretic (in particular) desi nu am fost pregatit in scoala pentru activitati de prelucrari mecanice. Am cutume si convingeri, dar nu oblig pe nimeni sa le urmeze. Desi utilizez uneori uleiul ars de la autoturismul meu (dupa ce il decantez in cateva randuri si il filtrez) strungul meu de banc are si acum (dupa 8 ani de activitate intensa) ghidajele intr-o conditie geometrica excelenta. Apoi acel topic, asa cum este el a fost cel care a tinut mai bine de un an atentia treaza asupra sectiunii "Masini unelte" a acestui forum. In jurul lui s-a format initial comunitatea celor pasionati de prelucrari mecanice de pe forum. Nu esti fair play domnule! Doar asa ca sa stii - nu esti singurul meu contestatar caruia ii sunt antipatic. De-a lungul timpului, o multime de astfel de "antipatizanti" s-au manifestat in toate felurile pe acest forum la adresa mea. Unul dintre "antipatizantii" mei constanti, este spre exemplu @mkreszan, un bun practicant (dupa parerea mea) al acestei indeletniciri. Iata aici: viewtopic.php?p=1169596#p1169596 parerea lui despre acelasi topic pe care il desconsideri tu. Cinste lui, pentru faptul ca s-a putut distanta de antipatia personala si si-a exprimat parerea in mod sincer. In concluzie, va trebui sa astepti la rand, sunt multi alti antipatizanti inaintea ta care vor sa ma "linseze".

Link spre comentariu

Buna ziua,Se pare ca nu sunteti in stare sa intelegeti ceea ce spun, asa cum am specificat in postul lui katran, nu am contestat ca uneori sunteti pe subiect si faceti aprecieri corecte, chiar daca sa presupunem ca le copiati din carti, alteori, sunteti total pe langa, si din dorinta de a arata ca aveti pregatire mergeti din greseala in greseala pana la penibil. Nu sunteti atent ca de fapt eu am incercat sa va arat ca stilul dumneavoastra este problema de fapt, nu am nimic cu acel subiect, si nici o clipa nu am spus nimic despre asta, este binevenit. Exemplul cu uleiul era doar o chestiune care sa va ajute sa intelegeti unde gresiti atunci cand habar nu aveti, exemplele pot continua cu multe porcarii debitate pe la rubrica cnc, unde chiar proprietarul forumului Vasile, v-a atras atentia in nenumarate randuri ca sunteti paralel, si omul chiar stia ce spune. Nu pot sa nu va reamintesc discutia cu sistemele DRO din postul lui radu cnc, cand spuneati numai aberatii, cand ati realizat ca nu sunteti in stare sa faceti fata discutiei, ati considerat ca e mai bine sa stergeti toata informatia de acolo, fapt care a marit antipatia mea. Incercati sa priviti totul ca si cum nu ati fi implicat in aceste discutii, poate va ajuta sa vedeti ceea ce incerc sa va spun in ceea ce priveste modul enervant de a pune problema. Senzatia este una cunoscuta mie si din alte cazuri, persoane ca si dumneavoastra, pregatite in sistemul vechi, nu pot accepta ca din anumite puncte de vedere sunt depasite si din frustrare se incapataneaza ca uneori sa debiteze aberatii doar sa ne arate vasta (ne)cunoastere. In speranta ca nu va trebui sa sterg acest post pentru a nu-l transforma intr-o disputa, va rog sa aveti rabdare si doar sa cititi ceea ce va fi postat, fara a interveni in nici un fel.Nu am timpul si nici energia pozitiva de a discuta in contradictoriu cu dumneavoastra, si chiar aveti aprecierea mea daca va vedeti de treaba.Bafta.

Link spre comentariu

Buna seara,....................................................................................................................................Pentru a incerca sa revenim la normal, atasez cateva poze cu motorul partial montat, unele piese au fost eloxate si arata superb.

Felicitari.Arata nemaipomenit.Dai inainte.Eu zic sa nu-i bagi in seama pe cei care cauta nod in papura.Intotdeauna au fost si o sa fie cite unii care o sa bage strimbe.
Link spre comentariu

GEO 53 BN: Sectiunile ElForum pentru hobby-urile mecanice, sunt cercuri de discutii pentru toti pasionatii in domeniu. Nu este cazul sa semeni samanta discordiei aici. Apoi, @cnc77hobby este membru de 8 ani al forumului, dar cu o activitate de incepator. Ma asteptam ca ceilalti sa caute realizarile acestui membru, inainte de a face asemenea afirmatii si sa le compare cel putin din punctul de vedere formal (existential) cu ale celorlalti. @cnc77hobby, nu are dreptul moral sa faca aprecieri despre lucrarile prezentate de cilalti (daca sunt sau nu "rebuturi") inainte de a-si demonstra el insusi temeinicia pasiunii. De obicei cineva care da dovada de interes in a desfasura o activitate, trebuie incurajat. Se neglijeaza insa in acest caz, faptul ca @cnc77hobby nu a probat inca cu nimic rezultatele finale ale proiectului sau. Doar niste poze cu niste piese bine realizate si imbinate intr-un ansamblu, nu reprezinta in sine un rezultat. Pe ElForum, are un singur proiect unde rezultatele au fost practic demonstrate:

. Acolo se vede o volanta care uniformizeaza momentele. Aici nu. Totusi proiectul pe care il expune aici, are o alta anvergura prin prisma puterii si a turatiilor foarte ridicate. Apoi, de ce se incapataneaza sa nu raspunda la niste intrebari normale si avand o logica nu numai aparenta, ci de profunzime?! Nu cumva face tot felul de aprecieri relativ la persoana mea si a activitatii mele, tocmai pentru a ascunde faptul ca nu l-a preocupat deloc problema ridicata de mine?! Ce anume il intereseaza la o instalatie de forta, daca nu diagrama de forte si momente, pentru a sti in final cum se comporta din punct de vedere dinamic acel motor?! Altminteri, mult respect si incurajari pentru cei ce si-au probat pasiunea pentru hobby. Incurajari de asemenea si pentru cei cu mai putine rezultate, dar asteptam totusi demonstratii.
Link spre comentariu

Nu seaman nimic, ci doar nu sint de acord cu cei care cauta nod in papura unora, care incearca sa faca ceva.Un proiect de o asemenea amploare nu se face batind din palme.Sint sigur ca @cnc77hobby mai are si altceva de facut(serviciul ,de exemplu,familia,etc) si ca atare nu poate sta toata ziua "calare" pe proiect.Nu cred ca s-a limitat numai la a ne prezenta niste piese prelucrate si montate.Eu zic sa avem rabdare si sa il criticam sau sa-l felicitam la final.Eu,sincer,am incredere in acest user care a avut curajul sa abordeze un asemenea proiect.Cinste lui si tuturor asemenea lui.

Link spre comentariu

Buna dimineata,In primul rand multumiri tuturor care au avut aprecieri pozitive pentru acest proiect.Alin105- nu am adus motorul asta la Cluj pentru ca nu este gata(poate anul viitor la urmatoare vizita), am adus un altul destul de complicat. Si acum pt domnul ola nicolas:sunt membru inca de la inceputul forumului, doar ca mi-am schimbat numele de user, am mai multe proiecte la activ, chiar daca nu le-am prezentat aici. Daca nu ma credeam in stare sa abordez un astfel de proiect, sau daca nu aveam suficienta experienta, credeti-ma ca nu as fi facut-o, mai ales ca investitia este destul de consistenta. La nivelul la care sunt, aprecierea mea la piesele rebutate facute de dumneavoastra este una corecta, pana la urma este doar parerea mea, exprimata in mod liber pe un forum public. Haideti sa nu transformam postul asta intr-o disputa, si nu ma obligati sa iau pozele cu piesele jenante facute de dumneavoastra sa le pun aici, pentru ca se pierde din farmecul proiectului prezentat, si nu stiu daca intereseaza pe cineva. Aprecierile mele la adresa dumneavoastra sunt rezultatul stilului dumneavoastra cu care enervati aproape pe toata lumea, oriunde postati, si indiferent de subiect, in mod normal nu as fi avut nimic de comentat despre piesele pe care dumneavoastra le confectionati, daca nu faceati pe guru' tehnicii. Si de la un guru ai anumite pretentii, daca el doar da din gura(tastatura) si are rezultate catastrofale, avem o problema. Comaparatia dumneavoastra cu radu cnc sau katran este penibila si jenanta, sau cel putin rezultatele obtinute de dumneavoastra, iar vrajeala cu H7 la mine nu tine, pentru ca nu se poate masura cu un subler ruginit. Antipatia mea este formata in cativa ani de cand dumneavoastra postati propaganda de la Scornicesti, si visurile S.F. , retine-ti va rog, ca una este ce crezi, si alta este ce iti iese. Se pare ca vom merge in paralel cu disputele si motorul radial, desi as putea sa va anulez intereventiile de aici intr-un mod elegant. Mai am o precizare, la acest proiect lucrez cand am timp si chef, nu am termen de executie, ca altfel se pierde din placerea de a construi, si deja nu mai este hobby.Ciao.

Link spre comentariu

@cnc77hobby: O intrebare (chiar daca te deranjeaza) nu inseamna o apreciere negativa. "Rebuturile" mele, sunt acolo pentru toata lumea. Intra si comenteaza-le, daca ceva nu este in regula. Apropos de chestia cu "H7", ce-ar fi sa o citezi aici (in intregime) si sa o comentezi, caci tot ai facut anumite referiri in topic la aceasta toleranta. Va trebui insa sa iti asumi si toate erorile si confuziile pe care le faci, precum si tot penibilul comentariilor pe care le-ai facut. Crezi ca esti in stare?!

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări