Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

intr`o camera de 3X4

Recommended Posts

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Urechea ta, la fel ca majoritatea urechilor umane :smt001 au o caracteristica logaritmica. Ca exemplu:Asculti la 5W, urechea ta sesizeaza o presiune acustica P1;Dai mai tare, te duci la o putere de cinci ori mai mare, 25W, urechea ta sesizeaza o putere acustica de 2*P1, adica doar de doua ori mai mare, nu de cinci ori.Dai mai tare, te duci la 100... 150W, la fel urechea ta sesizeaza doar o dublare a puterii acustice, astfel la 100... 150W o sa simti ca puterea e doar de 4 ori mai mare fata de puterea initiala de 5W.Ce am scris eu aici este adevarat pentru ca am citito dintr-o carte de amplificatoare, nu mai stiu exact care.Later edit(dupa ce ti-am citit post-ul de mai sus; se pare ca am scris in acelasi timp): puterea o poti regla si la 5W, am vazut in model mai vechi de amplificator(avea mai multe functii) 4 butoane cu care isi putea selecta puterea maxima corespunzatoare semnalului maxim de intrare: 100%, 25%, 5%, 1% sau ceva de genul asta. :smt001 Asta se poate realiza usor folosind cateva rezistente.

@stress4allSalutareFaptul ca nu mai poti sta in camera la o putere de 25-30de w este normal...Ai sa ma intreb de ce...raspunsul e foarte simplu....Fiecare difuzor are o anumita sensibilitate la 1w/1m daca ai 2x boxe identice mai ai un gain de 3db la puterea de 1w.... acesti db tot cresc....Sper ca ai inteles ce vroiam sa zicE cam tarziu si nush cat de bine ma duce mintea