Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

monitor LCD LG L1717S se vede roz si cu zgomot

Recommended Posts

Va salut, Am cumparat un LCD LG L1717s; i-am schimbat condensatorii de pe sursa cu altii noi (verificati cu ESRmetrul), i-am schimbat si 3 condensatori de 100uF/16V/105grade de pe logica (cablajul cu procesorul).Cablu VGA nou. Monitorul se vede cu nuante de roz destul de mult; albul este cat de cat ok, dar in rest aproape totul este cu tente de roz. Imaginea are "zgomot" mare ("purici") si are un mic tremur, de parca ar fi un CRT cu baleiajul la 60Hz.Aveti idee pe unde sa-l mai caut ?

• Replies 16
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!Pe condensatorul de pe sursa (450V) am 310V, iar tensiunile sursei sunt de 14.6V si 5.05V . O sa caut schema sursei pt ca nu am gasit-o in manualul de service. Chiar daca rozul ar merge atenuat (nu ma deranjaza atat de mult), zgomotul este cel care ma deranjeaza.

• 2 weeks later...

O sa ma mai uit la sursa.Intre timp am gasit un LCD la gunoi :da fara sursa caruia i-am scos lampile si apoi le-am pus pe monitorul meu. Nu se mai vede roz (sau poate o tenta extrem de mica), dar de zgomot nu am scapat.

O sa ma mai uit la sursa.Intre timp am gasit un LCD la gunoi :da fara sursa caruia i-am scos lampile si apoi le-am pus pe monitorul meu. Nu se mai vede roz (sau poate o tenta extrem de mica), dar de zgomot nu am scapat.

Insista tot pe digitala sursele si cond pune esr ca altfel nu faci nimic
  • 3 weeks later...

Am si eu o problema asemanatoare la un monitor Belinea.Imaginea are o tenta albastruie si face "purici" Din cand in cand isi mai revenea asa ca am suspectat cablul.L-am schimbat si tot degeaba.Am verificat si placa video si e buna si aceea...deci la monitor pare sa fie problema.Ce sfaturi imi puteti da in cazul meu?