Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Rezistenta sarcina,reglabila cu IGBT.


Vizitator pisica matache

Postări Recomandate

Problema as zice eu e ca invertorul nu da fix 10-20V si 30A, ci varfurile sunt mult mai mari.De netezire se ocupa doar bobina de filtrare de pe iesire, care e calculata pt electrozi ca sarcina (nu se pune problema distrugerii electrozilor de la impulsuri, insa igbt-ul nu rezista).Totodata, ar fi bine daca s-ar inseria si o rezistenta cu igbt-ul. Si poate inca o bobina de filtrare

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator pisica matache

Invertorul pe care l-am folosit pentru teste nu are bobina de filtrare pe iesire.

Asta poate fi cauza ce a dus la distrugerea IGBT.De aceea IGBT-ul s-a dus instantaneu,fara filtraj,nu limita nimic curentul .Ar trebui conectata la iesirea invertorului,o inductanta de 10-20microH,facuta din conductor de cca 3mm diametru,fara miez.Ar tine loc si de rezistenta inseriata cu IGBT-ul.Bobinezi pe un diametru de 3-4cm spire pana obtii inductanta necesara.
Link spre comentariu
Vizitator smilex

Curentul a fost limitat, dar bobina ofera o intarziere astfel incat limitarea actioneaza in timp util. In general invertoarele de sudura sunt cu comanda in curent puls cu puls. Dar studiul valorii fiecarui impuls necesita oarece timp, uneori chiar si microsecunde. Daca bobina de la iesire nu a existat iar invertorul o prevede din constructie, inseamna ca varful de curent a fost imens, dar media de 30A s-a pastrat datorita limitarii interne. In asemenea caz, nici o limitare rapida a IGBT-ului n-ar fi reactionat in timp util.Inclin sa cred ca varfurile repetitive de curent cu valori mari au dus la cresterea puterii si distrugerea IGBT-urilor (inteleg ca mai multe, din pacate). Incalzirea a avut loc in interior, local si foarte rapid. Tranzistorul nu a avut timp sa reactioneze termic.Noroc ca a scapat invertorul...

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

Am facut si eu o sarcina activa / sursa de curent constant, de putere mare, cu IGBT-uri! :daIGBT-urile sunt module Half-Bridge MG100J2YS45, de 100A, 600V.Din fiecare modul am folosit doar un tranzistor (un modul are oricum un tranzistor ars).Sunturile sunt romanesti, de 40A/75mV.Operationalul e un TLC2272, dar si un LM358 ar trebui sa mearga bine.Radiatorul are 18x18cm, aripioare de 2cm si talpa de 1cm.Astfel, a rezultat o sarcina dubla de 40A, pe care vreau s-o folosesc pt a testa surse ATX.Voi inseria cu IGBTurile diverse becuri cu halogen de 12V, pt a nu incalzi prea tare radiatorul la sarcina mare (poate disipa cam 1-200W, daca e racit bine).Mai am de lucru la ea, dar se poate folosi si asa.Am testat-o scurt, cu un acumulator, pana la 40A si nu am observat probleme. N-am pus osciloscopul pe ea, dar nu ar trebui sa oscileze, avand in vedere ca n-am neglijat reactia (necalculata insa...).

post-8163-139829770282_thumb.jpg

post-8163-13982977029_thumb.jpg

post-8163-139829770295_thumb.jpg

post-8163-139829770302_thumb.jpg

post-8163-139829770308_thumb.jpg

post-8163-139829770316_thumb.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări