Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
vasile eugen

Bose 1800 VI Amplifier

Recommended Posts

Saluatare.As avea nevoiie de schema de la aceasta statie.Am cautat pe google dar numai schema bloc am gasit si alte versiuni.In mod special ma intereseaza partea de alimentare.va multumesc anticipat.

Cauta in continuare si asculta " vocea poporului " , in special bagatorii de seama habarnisti care sparg seminte pe marginea santului !

Se stiu ei :) !

Mai jos ai un extras din schema ( doar etajul de alimentare , conform cerintei tale ) :

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Sper sa te descurci , in caz contrar va trebui sa iei legatura cu Leco .

De obicei Leco isi rezerva din start dreptul de a nu interveni in aparate " ciufulite " de reparatori habarnisti :) .

Esti singurul care poate hotari daca se justifica sau nu interventia asupra amplificatorului...

Schema completa si manualul de service integral se gaseste lejer pe net . Cu Google :) !

Nu am descarcat-o in intregime , mie nu-mi este necesara...

Daca nu ai reusit sa o gasesti , nu cred ca iti va mai folosi la ceva , dar eu totusi iti urez mult succes la depanare !

Cauta in continuare si asculta " vocea poporului " , in special bagatorii de seama habarnisti care sparg seminte pe marginea santului !

Se stiu ei :) !

Mai jos ai un extras din schema ( doar etajul de alimentare , conform cerintei tale ) :

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Sper sa te descurci , in caz contrar va trebui sa iei legatura cu Leco .

De obicei Leco isi rezerva din start dreptul de a nu interveni in aparate " ciufulite " de reparatori habarnisti :) .

Esti singurul care poate hotari daca se justifica sau nu interventia asupra amplificatorului...

Schema completa si manualul de service integral se gaseste lejer pe net . Cu Google :) !

Nu am descarcat-o in intregime , mie nu-mi este necesara...

Daca nu ai reusit sa o gasesti , nu cred ca iti va mai folosi la ceva , dar eu totusi iti urez mult succes la depanare !

Multumesc ,frumos.Problema este ca a fost umblat prin alimentaresi nu stiam valoriri componente din zona triacului.Daca nu era umblat nu era problema,dar scoase piese stai pe ginduri ce valori au fost.A insista vreo luna ca sa ma leg sa o fac.Pe google am incercat dar nu am gasit doar descrierea si schema bloc.

Totusi merita sa faci o cautare pe Google ...se pare ca exista mici diferente constructive intre varianta de 60Hz / 115V AC ( USA ) si cea de 50Hz / 230V AC ( Europa ) ...prietenii inteleg de ce :) !

Am incercat pe Google asa"bose 1800 vi power amp" , "bose 1800 series vi power amplifier" ,"bose 1800 vi schematics" ,"bose 1800 vi schema".Dar nimic nici pe alte forumuri.Ramane miine daca nu intervine nimic sa verific .Mai concret dupa schema imi lipsesc niste rezistente in partea de comannda a tranzistorului si optocuplorului care comanda triacul.

Am incercat pe Google asa"bose 1800 vi power amp" , "bose 1800 series vi power amplifier" ,"bose 1800 vi schematics" ,"bose 1800 vi schema".Dar nimic nici pe alte forumuri.Ramane miine daca nu intervine nimic sa verific .Mai concret dupa schema imi lipsesc niste rezistente in partea de comannda a tranzistorului si optocuplorului care comanda triacul.

Ia da un search aici http://elektrotanya.com/?q=showresult

Scrie bose 1800.

am incercat primadata acolo si am luat primele doua atasamente,dar nu era partea detailata a blocului de alimentare.

Mii de multumiri colegului @hpavictor ,am reusit sa ii dau inapoi viata la statie.Merge foarte bine.Am montat rezistentele care au lipsit si mai era o rezistenta pe ramura de +15v (1 OHM)care era intrerupta si contacte imperfecte la condesatori de filtraj.